שתף קטע נבחר

שר הדתות ל-ynet: "זו טרגדיה, קורא לא להפגין"

בערב שלפני "אם כל ההפגנות", כלשון הנהגת הציבור החרדי, הטיל השר יעקב מרגי את מלוא האחריות לתסבוכת בעמנואל על הציבור האשכנזי שם, ועל מעורבות בית-המשפט: "הספרדים לא מעורבים, מצאו פתרון לתלמידות". גם אריה דרעי מנסה להשיג פשרה של הרגע האחרון

רגע לפני שהמהומות סביב פרשת בית-הספר בעמנואל יישברו אולי שיא חדש, ניסה הערב (יום ד') שר הדתות, יעקב מרגי, להנמיך את גובה הלהבות. בראיון ל-ynet ביקש להעביר מסר לציבור החרדי-הספרדי ובו קריאה לאנשיו שלא לקחת חלק בהפגנת המחאה הגדולה המתוכננת למחר - בפרשה שאותה כינה "טרגדיה עצובה". 

 

בתוך כך, נעשה ניסיון להרגיע את הרוחות גם מצדו של אריה דרעי. זה הגיע הערב לבית האדמו"ר מסלונים במטרה להגיע להבנות של הרגע האחרון בין ההורים האשכנזים והספרדים.

 

בג"ץ עמנואל - לקראת עימות? הכתבות האחרונות ב-ynet

 

"אני קורא לא לצאת להפגין מחר אלא להמשיך לחיות בהרמוניה עם האשכנזים", אמר השר מרגי - שמתח ביקורת מרומזת על תוצאות מעורבות בג"ץ בפרשה. "כל מי שהיה מעורב כאן התנהל בטיפשות - גם העותרים וגם החסידים. בית-המשפט היה צריך להבין שמדובר בסוגיה בעייתית, ואין פה עניין כי הדין ייקוב את ההר. גם החסידים היו צריכים להבין את הניואנסים של בית המשפט, ישנן עשרים אלף דרכים לשמור על האידיאולוגיה - תוך ריצוי בית המשפט".

 

מרגי ציין כי יש בידי הציבור החרדי הספרדי די כוח לאתר פתרונות משלו לסוגיה, והטיל את העותר בפרשה, יואב ללום, את האשמה וההידרדרות במצב שהובילה להתלקחות השטח. "הציבור הספרדי צריך להוקיע את העותר. הוא לא תושב עמנואל., הציבור הספרדי לא מינה אותו - אלא הוא לקח את זה על עצמו. אני, אמנם, לא מאמין שילד ספרדי יכול להיות בבית-ספר חסידי, אבל מאז בוטלו ההגדרות וההפרדות הציבור הספרדי שקט".

 

שר הדתות ביקש גם להסיר מהציבור הספרדי כל אחריות להתפתחויות. "אנחנו התנהלנו בסוגיה בצורה אחראית. מיד כשהיא נולדה, פתחנו בית-ספר שבו לומדות 80 בנות. אוי לו מייצרו ואוי לו מיוצרו. הציבור הספרדי לא מעורב, יש לו את הפתרון לתלמידות שלו".

 

לקראת המחאה מחר, שאותה מגדירים בציבור החרדי כלא פחות מ"אם כל ההפגנות", נערכים במשטרה לאפשרות כי האלימות תתפשט גם לרחובות בני ברק. הערב יקיים מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב דודי כהן, הערכת מצב בנושא זה.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר מרגי. "כולם התנהלו בטיפשות"
צילום: חיים הורנשטיין
מומלצים