שתף קטע נבחר

הצעה: גורמים פרטיים ינהלו את החשמל במדינה

המתווה שגיבשה רשות החברות הממשלתיות להפרטת משק החשמל נחשף: חברת החשמל תמשיך להחזיק בתחנות הכוח שבידיה היום, אך הבעלות על תחנות חדשות תתחלק עם גורמים פרטיים וחברת החשמל תהפוך לקבלן ביצוע של תוספת הייצור למשק החשמל, שתנוהל על ידי גורם פרטי שיזכה במכרז

חברת החשמל תישאר הבעלים של מתקני הייצור שבידיה; תחנות הכוח שייבנו בשנים הקרובות יוחזקו בבעלות משותפת עם יזמים פרטיים; ותוספת ייצור החשמל העתידית תועבר במכרז לגורם פרטי - זוהי תמצית תוכנית ההפרטה החדשה שגיבשה רשות החברות הממשלתיות לחברת החשמל. המתווה החדש, שהגיע לידי "כלכליסט", גובש בימים האחרונים.

 

אתמול (ד') נחשף ב"כלכליסט" דו"ח הבנק העולמי שהזמינה חברת החשמל. על פי הדו"ח, כדי לתת מענה לביקושים בשנים הקרובות תצטרך החברה לגייס כ־50 מיליארד שקל עד 2014. ברשות החברות סבורים כי מצבה הפיננסי הנוכחי של חברת החשמל יקשה עליה לגייס את ההון הדרוש - 1.25 מיליארד דולר לכל תוספת של אלף מגה־ואט.

 

על פי המתווה, חברת החשמל תמשיך להיות גם בעתיד הבעלים של מתקנים לייצור 10,000 מגה־ואט - כ־85% מכושר הייצור הנוכחי. במקביל, שתי תחנות הכוח החדשות שמוקמות בימים אלה, באלון תבור וברמת חובב, יוחזקו בשותפות עם גורמים פרטיים, כדי לאפשר הזרמת מימון נוסף להשלמת העבודות.

 

תחנת הכוח החדשה (פרויקט D) שאמורה לקום באשקלון תוכל לעבור אף היא לידיים פרטיות, אך חברת החשמל תישאר קבלן הביצוע של כל תוספת הייצור למשק החשמל שמתוכננת - 4,500 מגה־ואט עד אמצע העשור.

 

במקביל תוקם חברה ממשלתית חדשה שתהיה הבעלים של לפחות 55% מכושר הייצור העתידי. בהמשך יימכרו הזכויות בחברה במכרז, אך לא לספקי הגז הנוכחיים, יוסי מימן ויצחק תשובה, כדי למנוע בעלויות צולבות.

 

ראש רשות החברות הממשלתיות דורון כהן אומר כי הוא מודע לכך שהמתווה החדש יצטרך לעבור את אישור ועד עובדי חברת החשמל וההסתדרות. לטענתו, יתרונות המהלך מבחינת העובדים הם שחברת החשמל תישאר קבלן הביצוע ותמשיך לעבוד ולהקים את תחנות הייצור החדשות, גם אם הן יעברו בחלקן לידיים פרטיות.

 

גם מערכות האספקה וההולכה יישארו בשלב זה בידי העובדים. המעבר לידיים פרטיות, מוסיף כהן, יצמצם משמעותית את הוצאות ייצור החשמל של החברה עד 2020.

 

ברשות החברות בנו שתי תוכניות חלופיות, למקרה הצורך. באחת תזרים המדינה הון בעלים בהיקף של כמה מיליארדי שקלים ל"חברת הייצור החדשה" - חברה ממשלתית שהוקמה לפני כשנתיים. כך תוכל המדינה להעביר כסף עבור הגדלת כושר הייצור ישירות. בתרחיש השני, הפחות מועדף, תתאפשר בכל זאת בעלות צולבת של ספקי הגז.

 

כהן מציין שפעילותה החדשה של חברת החשמל בתחומי האינטרנט והטלפוניה הסלולארית יהיו תלויות בהתקדמות ההפרטה. פריסת האינטרנט על גבי רשת הסיבים האופטיים של החברה אמורה לשמש בכל מקרה גם אותה, לקידום רשת החשמל החכמה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רק תבצע. חברת החשמל
צילום: יוסי וייס
מומלצים