שתף קטע נבחר

זירת הקניות
צילום: AP

מנכ"ל BP התנצל על הדליפה: "אני הרוס מזה"

במשך שעות "צלבו" צירי הקונגרס את מנכ"ל חברת הנפט BP בשאלות על הסיבות לתאונה ודליפת הנפט הענקית במפרץ מקסיקו. טוני הייוורד נאבק בהאשמות על התעלמות החברה מנוהלי הבטיחות וסימני האזהרה, והעדפת שיקולי חיסכון בכסף וזמן, והתעקש: לא הייתי בין מקבלי ההחלטות בשטח. הפוליטיקאים: אתה לא לוקח אחריות

מנכ"ל חברת הנפט הבריטית BP התנצל אתמול (ה') בשימוע בקונגרס על דליפת הנפט הגדולה, שמזרימה מיליוני גאלונים של נפט למפרץ מקסיקו כבר 59 ימים.

 

"הפיצוץ באסדת הקידוח והדליפה שבאה בעקבותיו לא היו צריכים לקרות ואני מצטער עמוקות שהם קרו", אמר טוני הייוורד בפתח דבריו. "אני ארצה להתייחס לשאלות שיש לכם ולציבור האמריקני לשאול. איך דבר כזה קרה? כמה חמור הנזק לסביבה? מדוע לוקח כל כך הרבה זמן לעצור את הדליפה? אין לנו עדיין את כל התשובות לשאלות החשובות הללו", הוסיף. (צפו בדברי הייוורד ביוטיוב)

 

הייוורד, שהפך בחודשיים האחרונים לדמות מוכרת - ושנואה - בקרב הציבור האמריקני, התייחס גם לכך ואמר: "אני קשוב לדאגות, לתסכול ולכעס ברחבי המדינה. אמרנו כל העת שנשלם עבור כל הנזקים והציבור האמריקני יכול להיות בטוח שנעמוד במילתנו. אני מתחייב כראש החברה שלא ננוח עד שנתקן את הנזק. אנו חברה חזקה, ולא נחסוך במאמצים. אנו ותעשיית הנפט כולה נלמד מהאירוע האיום הזה ונצא ממנו חזקים, חכמים ובטוחים יותר".

 

בעת שהייוורד החל לדבר, דבריו הופרעו על ידי אישה מהקהל, שפניה וידיה מכוסות בצבע שחור דמוי נפט. "אתה צריך להיות מואשם כפושע בבית המשפט, וללכת לכלא". היא מיד נלקחה החוצה על ידי המאבטחים ונעצרה. (צפו ביוטיוב)

  

"החברה התעלמה מסימני האזהרה"

אך עוד לפני שניתנה לו זכות הדיבור, נאלץ הייוורד לספוג מתקפה מילולית שנמשכה כשעה. צירי הקונגרס הטיחו בו האשמות חריפות על מדיניות רשלנית של החברה בכל הקשורת בבטיחות, התעלמות מאמצעי זהירות ואזהרות מפורשות - והכל כדי לקצר את לוחות הזמנים ולקצץ בעלויות.

 

הייוורד נשאל שורה ארוכה של שאלות על ההכנות שעשתה החברה לפני שהחלה לקדוח באתר. ממסמכים שנחשפו בימים האחרונים התברר שהחברה, שהייתה בפיגור בלוח הזמנים, ניסתה לפצות על כך בשורה של החלטות שנתנו עדיפות לשיקולי חיסכון בכסף וזמן על פני שיקולי בטיחות ועמידה בנהלים.

 

אחד מהמחוקקים הזכיר להייוורד שבחמש השנים האחרונות נהרגו בתאונות בחברה 26 בני אדם - 11 מביניהם באירוע הנוכחי - ו-700 נפצעו. "אולי הממשלה צריכה למנוע מחברות עם רקורד בטיחותי כה רע לקדוח כאן", אמר.

 

הייוורד אמר שבטיחות הייתה תמיד בראש מעייניו, "וזאת הסיבה שאני כה הרוס מהתאונה הזו". הוא שב והזכיר דברים שאמר כשנכנס לתפקידו - שיתמקד כמו קרן לייזר על נושאי הבטיחות"

 

כשנשאל מהן המסקנות שלו באשר לסיבות התאונה, אמר שחקירת החברה בנושא טרם הסתיימה. "טרם הגעתם למסקנה ש-BP עשתה 'קיצורי דרך?'", שאל אחד הצירים.

 

- "אני חושב שמוקדם מדי להסיק מסקנות", אמר הייוורד.

 

בתשובה לעוד ועוד שאלות על האירועים שהתרחשו בבאר הנפט לפני שהתפוצצה, השיב הייוורד כי הוא לא היה חלק מצוות קבלת ההחלטות בשטח. התשובה הזו הרגיזה את יו"ר הוועדה, ציר הקונגרס הנרי וקסמן, שאמר לו שהוא רק מושך זמן: "אתה לא לוקח אחריות. אתה בועט בפחית במורד השביל". הייוורד הכחיש.

 

 

 

וקסמן אמר שהוועדה עברה על 30 אלף מסמכים והודעות דוא"ל ו"לא היה אחד שכלל התייחסות כלשהי לסכנות בבאר הנפט הזו". הוא אמר שהייוורד ואנשיו היו כנראה "אדישים לכל סימני האזהרה באסדת הקידוח לפני שהתפוצצה. BP חתכה פינה אחרי פינה כדי לחסוך מיליוני דולרים פה, וכמה ימים או שעות שם. וכעת, כל מפרץ מקסיקו משלם את המחיר". הייוורד שתה מכוס המים שלו ורשם לעצמו הערות בעת שוקסמן וצירי קונגרס אחרים "צלבו" אותו בשאלות והאשמות.

 

מסמכים שנחשפו בארה"ב ביממה האחרונה מחזקים את דבריו של וקסמן. התברר שאחרי שאסדת הקידוח טבעה, ב-22 באפריל, גיבשה BP הערכות לגבי כמות הנפט שעלולה לדלוף מהבאר, והתרחיש הגרוע ביותר שלה היה 2.5 מיליון גאלונים ביום. ועם זאת, המספרים שפרסמה BP באותם ימים היו נמוכים הרבה יותר - 210 אלף גאלונים בלבד. רק השבוע, כשצוות מומחים של הממשל פרסם הערכה עצמאית לפיה הבאר פולטת 2.5 מיליון גאלונים ביום, הודתה BP שהאמדן הזה כנראה נכון. על פי האמדן החדש, מעריכים שמאז שהחלה הדליפה זרמו למימי מפרץ מקסיקו בין 66 ל-120 מיליון גאלונים של נפט.

 

הפסקת הדליפה - אולי קרובה מהצפוי

כשמונה שבועות לאחר שהחלה הדליפה, ויממה אחרי שהחברה הבטיחה בפגישה בבית הלבן שתקצה 20 מיליארד דולר לפיצויים ותיקון הנזקים, היו גם כמה בשורות טובות מהאסון האקולוגי הגדול בתולדות ארצות הברית.

 

עבודות הקידוח לבאר מקבילה, שתאפשר לסתום באופן סופי את הבאר הדולפת, מתקדמות מהר מהצפוי - כך דיווח מפקד משמר החופים האמריקני המפקח על הפעולות במפרץ. הבאר הזו אמורה הייתה להיות מוכנה רק באמצע אוגוסט אך אנשי BP אמרו שיגיעו לשכבת היעד כבר בעוד שלושה או ארבעה שבועות. אז יזרימו בוץ כבד לעומק הבאר ויסתמו את הערוץ ממנו פורץ הנפט. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הייוורד בעת הופעתו בקונגרס
צילום: AFP
"אתה צריך להישלח לכלא". מפגינה בדיון
צילום: AP
מומלצים