שתף קטע נבחר

עצורי המשט: חיילים קנו בכרטיסי אשראי שהוחרמו

פעילים שהיו על ה"מרמרה" וספינות נוספות במשט לעזה טוענים כי קיבלו חיוב בסך עשרות עד מאות דולרים בגין רכישות של מוצרים במכונות אוטומטיות ובאינטרנט. שגרירות ישראל בלונדון לבריטי שטען לגניבה: "מוזמן להגיש תלונה"

פעילים שנעצרו על המשט לעזה, שבמהלך ההשתלטות עליו נהרגו תשעה בני אדם, האשימו אתמול (יום ו') את חיילי צה"ל בגניבה, אחרי שנעשה שימוש לצורך קניות בכרטיסי אשראי שהוחרמו מהם. כך דיווח העיתון הבריטי "גרדיאן".

 

העיתון דיווח כי נראה שחיילים השתמשו בכרטיסים המוחרמים לרכישת פריטים כגון אביזרים ל-iPod, כשגם בטלפונים

סלולריים שהוחרמו מהפעילים בוצעו שיחות.

 

איברהים מוסג'י, בן 23 מגלוצ'סטר, סיפר כי יש לו מסמך בנקאי המעיד כי בכרטיס האשראי שלו נעשה שימוש במכונה אוטומטית (לממכר מזון או שתייה) בעלות של 82 פאונד ב-9 ביוני. הפשיטה על המשט אירעה ב-31 במאי.

 

לדבריו, לאחר מכן נעשה בכרטיס שימוש לרכישה כפולה באתר אינטרנט הולנדי: פעם אחת ב-42.42 פאונד ופעם נוספת ב-37.83 פאונד. פעילה מקליפורניה, קאתי שיטץ, טענה כי חויבה ביותר מ-1,000 דולרים עבור רכישות במכונות אוטומטיות בישראל מאז 6 ביוני.

 

שני הפעילים היו על שתי ספינות שונות שהשתתפו במשט - האחת היא ה"מאווי מרמרה" שבפשיטה עליה נהרגו תשעה טורקים, והשנייה היא "צ'לנג'ר". שניהם, לפי הדיווח, נכנסו לישראל רק עם מעצרם בידי כוחות הביטחון, והיו בחזקת הרשויות כל זמן שהותם בארץ.

 

"ברור שהם לקחו את הכרטיס שלי והשתמשו בו", אמר מוסג'י ל"גרדיאן". "כשהם לוקחים דברים כמו סרטוני וידאו של אנשים וכרטיסי אשראי ומשתמשים בהם, ואת הטלפונים הסלולריים, זה נהיה קצת בדיחה".

 

מוסג'י ביטל את הכרטיס שלו ב-7 ביוני, יום אחד אחרי ששב לבריטניה. הבנק שלו הסכים לדבריו להתייחס לעסקאות שבוצעו כאל הונאה, והוא לא יחויב בעבורן. הוא סיפר כי בטלפון הסלולרי שלו נעשו שתי שיחות קצרות בתוך ישראל אחרי

שהוא הוחרם.

 

פעיל אמריקני אחר, דיוויד שרמרהורן בן ה-80 ממדינת וושינגטון, טוען כי נעשה שימוש במכשיר ה-iPhone שלו, בעוד שמנולו לופיצ'יני, עיתונאי מאיטליה, טען כי הכרטיס שלו חויב בסכום שווה ערך ל-54 אירו אחרי שהוחרם ממנו.

 

מדובר צה"ל נמסר: "ציודם האישי של אנשי המשט הועמס באופן מרוכז על המטוסים הטורקיים בהם הורחקו משתתפי המשט מן הארץ. כלל המדיה המגנטית שהייתה על גבי הספינות הוחרמה מטעמים ביטחוניים, והשבתה נמצאת כעת בבחינה בצה"ל".

 

גורמים צבאיים הוסיפו, כי אם אכן לאחר בירור על ידי משטרת ישראל ומשרד החוץ יעלה חשד כי המעשה בוצע על ידי חייל, הנושא יטופל בחומרה, כמקובל.

 

דוברת בשם שגרירות ישראל בלונדון אמרה כי מוסג'י מוזמן להגיש תלונה רשמית. "אנחנו מתייחסים לכל התנהגות פסולה כמו זו שתיאר מר מוסג'י כאל בלתי מקובלת לחלוטין ובלתי נסבלת, ומציעים להמתין עד שהנושא הזה יובהר", אמרה. היא סיפרה כי בעבר כשתלונה דומה נגד חייל ישראלי התבררה כנכונה הוא הורשע ונדון לשבעה חודשי מאסר.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אל ג'זירה
חיילים על ה"מרמרה". הפעילים מאשימים
צילום: אל ג'זירה
בדרך לנמל אשדוד. "ברור שהם השתמשו בכרטיס"
צילום: AFP
מומלצים