שתף קטע נבחר

ארדואן מבטיח: נשמיד את המורדים הכורדים

ראש ממשלת טורקיה, שרק לפני שבועיים הזכיר לישראל את הדיבר "לא תרצח", הבטיח להילחם במחתרת הכורדית "עד הסוף". ארדואן גינה את "התקיפה הפחדנית" של המורדים הכורדים שהרגו תשעה חיילים טורקים

ראש ממשלת טורקיה כנראה שכח את נאומו המפורסם בעקבות אירועי המשט לעזה שבו האשים את ממשלת ישראל בהפרת הדיבר "לא תרצח". אתמול (שבת), אחרי שחמושים כורדים הרגו 11 חיילים טורקים, הבטיח רג'פ טאיפ ארדואן "להשמיד" את המחתרת במאבק עד חורמה.

 

בחודשים האחרונים חלה הסלמה במאבק המזוין בין הצבא הטורקי לפעילי המחתרת הכורדית בצפון עיראק. בסוף השבוע הודיע גורם בצבא הטורקי שיותר מ-100 חמושים כורדים נהרגו בעיראק בתקיפות חיל האוויר בחודש שעבר, וכך גם 43 חיילים.  


לא לרצוח, להשמיד. ארדואן ליד ארונות החיילים ההרוגים (צילום: AFP)

 

התגובה לא איחרה לבוא: אנשי המחתרת הכורדית תקפו אתמול מוצב של הצבא הטורקי בגבול עם עיראק, והרגו תשעה חיילים באמצעות מטען

חבלה. מסוק תקיפה של חיל האוויר שהוזעק למקום חיסל 12 מחברי החולייה. מאוחר יותר נהרגו שני חיילים נוספים אחרי שעלו על מוקש בעת מרדף אחר מורדים.

 

לשכת ראש הממשלה באנקרה שיגרה למפקד הצבא איגרת תנחומים, שבה הבטיח ארדואן שטורקיה מוכנה "לשלם את המחיר" כדי "להשמיד" את תנועת המורדים. ארדואן גינה את התקיפה במוצב הצבאי ואמר שהיא היתה "פחדנית". לטענתו, לתקרית זו לא תהיה כל השפעה על נחישות הממשלה להיאבק במורדים "עד הסוף".

 

"המבצעים שלנו יימשכו וייגררו לתוך כל הערים הטורקיות, אם הממשלה תמשיך לתקוף אותנו", אמר דובר מטעם המורדים, אחמד דניס. "טורקיה

מעוניינת לגרור אותנו למלחמה. מאמציה להתמודד עם הסוגיה הכורדית אינם רציניים, והיא לא מעוניינת לטפל בנושא בדרכי שלום".

 

ארגון המורדים "מפלגת פועלי כורדיסטן" (PKK) נכלל ברשימת ארגוני הטרור של ארה"ב והאיחוד האירופי. טורקיה טוענת שהמחתרת אחראית למותם של כ-40 אלף בני אדם מאז שהחלה את מאבקה המזוין נגד טורקיה ולמען מולדת למיעוט הכורדי ב-1984.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חיילים שנפצעו בתקרית
צילום: רויטרס
סיור הצבא הטורקי, אתמול
צילום: רויטרס
מומלצים