שתף קטע נבחר

"התרסה נגד המדינה": מבצע מעצרים רחב בנגב

מאות שוטרים השתתפו במבצע המעצרים של המשטרה לפנות בוקר, שבמהלכו נתפסו 15 תושבים מהפזורה הבדואית, החשודים שתקפו עובדי קק"ל בגלל סכסוך קרקעות. בין החשודים - כאלה שהשליכו בקבוק תבערה על אחד העובדים, הציתו כלי רכב ועקרו עצים. מפקד מרחב הנגב אמר לשוטרים: "בבסיס העבירות הללו יש התרסה נגד מדינת ישראל"

שוטרי ימ"ר נגב, בשיתוף כוחות יס"מ ומג"ב, עצרו לפנות בוקר (יום א') 15 מתושבי הפזורה הבדואית בנגב סמוך ללקייה, בחשד שתקפו עובדים של הקרן הקיימת לישראל ופגעו בציוד על רקע סכסוך קרקעות. בין העצורים, חשודים בעבירות של ניסיון לרצח, הצתות, סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, סחיטת דמי חסות, תקיפת עובדי ציבור והשחתת פני מקרקעין.

 

על פי החשד, במהלך החודשים האחרונים, בעקבות תביעת בעלות על קרקעות של בני שבט אלטללקה שבסמוך ללקיה, החלו העצורים במסע התנכלות לעובדי הקק"ל והסיירת הירוקה, מסע שכלל הצתת כלי רכב וכלי עבודה, תקיפת עובדים, עקירת אלפי עצי יער ועוד.

 

צוות חקירה מיוחד הוקם במשטרת העיירות בעקבות האירועים החריגים, שבמסגרתם גם הושלך בקבוק תבערה לעבר מכוניתו של אחד מעובדי קק"ל בשעה שישב בתוכה. בהמשך, הועברה האחריות לידי שוטרי ימ"ר נגב.

אנשי הפזורה מנהלים זה שנים מאבק סביב הקרקעות, אך בשנים האחרונות החלו בני השבט במחאה חריפה ואלימה יותר.

 

יריית הפתיחה להתנגדות האלימה החלה באירוע שבו הותקפו אנשי קק"ל בפברואר 2009, ומאז נרשמה עליית מדרגה בסכסוך. בעקבות מידע מודיעיני ובסיוע השב"כ הצליחה המשטרה לעלות על עקבותיהם של החשודים במעשים.

 

"תביעת בעלות? פנו לבית המשפט"

לדברי המשטרה, מדובר בקבוצה מאורגנת והיררכית, שפעלה בחשאי ובאופן דומה לזה של כנופיית פשיעה. בראש ההתארגנות עמדו שניים מבני השבט,

"מנהיגים בעלי תעוזה שאינם בוחלים באמצעים", כפי שתיארו אותם במשטרה. שאר החשודים הם אחים ובני דודים.

 

היום לפנות בוקר פתחו 300 שוטרים ממרחב נגב במבצע תחת השם "יישוב שורשי", ופשטו על בתי החשודים. "בבסיס העבירות הללו יש התרסה נגד מדינת ישראל", הסביר מפקד המרחב, תת-ניצב אבשלום פלד, בתדרוך לכוחות לפני תחילת הפעילות. "מטרת המבצע היא להחזיר את הסדר והביטחון לאזור, לאפשר לבעלי התפקידים לעשות את עבודתם וליצור הרתעה".

 

מפקד המחוז ניצב יוחנן דנינו הדגיש כי "אין שום סכסוך קרקעות - מי שיש לו תביעת בעלות שיפנה לבית המשפט". לדבריו, "במהלך מספר חודשים פעלו יחידות מחוז דרום בנחישות, בגלוי ובסתר כדי להגיע לחשודים ולאסוף ראיות נגדם. במידה והחוק מופר - המשטרה תפעל בנחישות, בכל האמצעים ובכל מקום שיידרש, כדי להגיע לחשודים ולהעמידם לדין".

 

בשעות שאחרי המבצע המשיכו במשטרה בניסיונות לאתר חשודים נוספים במעורבות במעשים. אלה שכבר נתפסו יובאו במהלך היום להארכת מעצר בבית משפט השלום בבאר-שבע. יו"ר קק"ל, אפי שטנצלר, המכיר מקרוב את התופעה, קיבל הבוקר עדכון אישי על הפעילות של המשטרה. הוא אמר בתגובה כי "התופעה הבלתי נסבלת של הפעלת אלימות נגד עובדים, השחתת עצים וונדליזם ברכוש, חייבת להיפסק, ואני מודה למפקד המחוז על שנירתם לטפל בתופעה בנחישות וביד חזקה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מבצע המעצרים הבוקר. "קבוצה מאורגנת והיררכית"
צילום: אילנה קוריאל
אחד העצורים. ניסיון לאתר עוד חשודים
צילום: אילנה קוריאל
מומלצים