שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  פרנקו העביר לנאצים רשימה של יהודים ספרדים

  העיתון "אל-פאיס" פרסם צו שעליו חתם הרודן פרנקו ב-1941, בו הוא מורה למושלי מחוזות לשלוח לו את שמות היהודים, לצורך העברת רשימה מסודרת לאדריכל הפתרון הסופי, היינריך הימלר. בהוראה הזהיר פרנקו מפני היהודים הספרדים, "שהתאימו עצמם לסביבה ולכן יכולים להסתיר את מוצאם"

  כאשר גולדה מאיר הודתה לרודן הספרדי, פרנסיסקו פרנקו, על "גישתו ההומניטרית" וההגנה שהעניק ליהודי ספרד בתקופת השואה, היא לא ידעה כי הוא הורה לגורמים במשטרו להעביר לנאצים רשימה עם שמותיהם של אלפי יהודים המתגוררים בספרד. הרשימה, שנחשפה אתמול (א') בעיתון "אל-פאיס", היתה עשויה לשלוח אלפי יהודים נוספים אל מותם במחנות ההשמדה.  

   

  פרנקו, שמקורביו ותומכיו טענו כי סיפק הגנה ליהודים ספרדים, הורה בימי מלחמת העולם השנייה לחבר רשימה ובה 6,000 שמות של יהודים ספרדים וזרים המתגוררים בארצו. הרשימה הועברה לידיו של אדריכל "הפתרון הסופי", מפקד האס-אס היינריך הימלר, בתקופה שבה דנו שתי המדינות בצירופה של ספרד למדינות הציר - גרמניה הנאצית, איטליה ויפן.

   

  העיתון הספרדי פירסם את ההוראה המקורית, שהתגלתה לאחרונה בארכיוני ממשלת ספרד, בה מתבקשים מושלי מחוזות לספק רשימות מפורטות "של יהודים ספרדים וזרים.... נתונים על נטיותיהם הפוליטיות, אמצעי המחייה שלהם, פעילותם העסקית ורמת המסוכנות שלהם". המושלים נדרשו להעניק תשומת לב מיוחד ליהודים ספרדים, ששפתם וחזותם איפשרה להם להתערות בחברה הספרדית.

   

  "היהודים הספרדים התאימו עצמם לסביבה והם בעלי מזג דומה לאחרים, ולכן יכולים להסתיר את מוצאם בקלות", נכתב בהוראה

  שהעביר פרנקו למושלים בחודש מאי 1941. בצו מתוארים היהודים כגזע, ולא כמיעוט דתי. "האנשים האלו", נכתב שם, "מצליחים לא לבלוט וקשה למנוע את ניסיונותיהם לחתור תחתינו".

   

  קציני אס-אס גרמנים שהוצבו בספרד עקבו אחר היהודים המקומיים, והביעו חוסר שביעות רצון מכך שחלקם הם בעלי קשרים טובים עם בכירים במשטר של פרנקו. לפי "אל-פאיס", ניסו הסוכנים הגרמנים למנוע מסופר יהודי להמשיך לפרסם את כתביו בעיתונים ופרסומים רשמיים. לאחר תבוסת הנאצים, פעל פרנקו להסתרת שיתוף הפעולה עם אדולף היטלר, והשמיד את רוב רשימות היהודים. רשימות שנותרו במשרדי מושלים מצאו דרכן לארכיונים.

   

  Read this article in English

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  פרנקו. "היהודים חותרים תחתינו"
  צילום: איי אף פי
  מומלצים