שתף קטע נבחר

  • דעות ומאמרים
זירת הקניות

פחמית או גרעינית - גם ירוקים צריכים חשמל

ארגוני סביבה טוענים שהפתרון הטוב ביותר למשק החשמל בישראל הוא חיסכון - לא ייצור חשמל. הם טועים. צריך למזער את הפגיעה בסביבה, להתחשב באוכלוסיות חלשות ולחשוב על הדורות הבאים - אבל צריך לפתח את משק החשמל. ואפילו מותר לשקול היטב גם אנרגיה גרעינית

חם. בחברת החשמל אומרים שהצריכה שוברת שיאים, ומבקשים שנימנע מלהפעיל מכשירים זוללי חשמל בשעות העומס. לרגע נדמה שבחברת החשמל אימצו את עמדת "הירוקים" ובאמת רוצים שהישראלים יצרכו פחות חשמל.

 

אבל זה לא בדיוק המצב. ימים חמים כמו אלה, בהם נרשמת צריכת שיא, הם הנשק הטוב ביותר של חברת החשמל במאבק סביב הקמת תחנת כוח פחמית נוספת באשקלון. הם אומרים שההתנגדות של ארגוני הסביבה וכמה ממשרדי הממשלה לתחנה רק מקרבת את כולנו ליום שבו ייגמר החשמל ונצטרך לשבת בלי מזגן ובחושך.

 

אבל ההתנגדות נמשכת - בכל החזיתות. בשבוע שעבר הפגינו ברמת גן נגד הפחם, ודרשו שבתחנה האשקלונית ישתמשו בגז. במקביל הפגינו תושבי אזור חוף הכרמל נגד הגז - כלומר נגד הקמת מתקן לקליטת הגז ליד הבית שלהם. תושבי קריית מלאכי נאבקים בתקופה האחרונה נגד תחנת כוח מונעת גז ליד הבית שלהם, ותושבי חבל יואב-יהודה מוחים נגד הכונה להרחיב את תחנת הכוח צפית ליד גדרה.

 

ברמת גן דיבר שר התשתיות, ד"ר עוזי לנדאו, על מצב החירום במשק החשמל ואמר שלא יהיה מנוס משימוש באנרגיה גרעינית. ארגוני הסביבה בטח כבר מכינים את השלטים. הם טוענים שכל מה שצריך הוא לחסוך באנרגיה - לא לייצר עוד.

 

כולם רק צועקים ואיש אינו מקשיב לאחרים; כל אחד חושב שאצלו בכיס יש את פתרון הקסם שיספק לכולנו אנרגיה נקייה וזולה, מבלי להשפיע על הסביבה. ברור שלא.

 

תחשבו פתוח; צריך פיתוח

כל עוד האוכלוסייה גדלה ואיכות החיים עולה, אנחנו צורכים יותר ויותר אנרגיה ולא יכולים לוותר עליה. אפשר למזער את הפגיעה בסביבה, להתחשב בשיקולים של צדק סביבתי - לא להפלות אוכלוסיה אחת כדי לספק את צרכיה של אוכלוסיה אחרת. אפשר אפילו להרוויח מכל זה כסף. אבל צריך שמשהו יקרה; צריך לפתח את משק האנרגיה.

  

צודקים הירוקים. צריך שפיתוח משק האנרגיה ייעשה תוך איזון ומחשבה. איזון בין צרכי האדם וצרכי הטבע, ומחשבה כדי שצרכי ההווה לא יכלו את המשאבים של הדורות הבאים. הם צודקים בהתעקשות שלהם על תיכנון מקיף לטווח ארוך ובחינת כל החלופות. רק שגם הם צריכים להבין שבכדי לעשות כן צריך להצטרף לתהליך ולא רק לעמוד על הרגליים האחוריות ולייצר התנגדות לכל מהלך.

 

נראה שהשר לנדאו מבין שצריך כבר עכשיו לחשוב קדימה ולגוון את מקורות האנרגיה של ישראל. הוא גם מבין שצריך לבחון חלופות שונות - גם כאלה שברגע הראשון נשמעות בלתי שגרתיות או קשות ליישום כמו אנרגיה גרעינית. רק אסור שמרבצי הגז המבורכים שנמצאו לחופי ישראל או שהטכנולוגיה הגרעינית החדשה יכסו על אוזלת היד וחוסר המעש של כולנו.

 

ד"ר עדי וולפסון הוא מרצה במרכז לתהליכים ירוקים במכללה האקדמית להנדסה ע"ש סמי שמעון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים