שתף קטע נבחר

עדות במשפט אולמרט הופסקה: "העדה תודרכה"

עדותה של הדר זלצמן, סוכנת נסיעות בראשונטורס, הופסקה לאחר שלהגנה נודע כי היא קיבלה מסמך בן 32 עמודים - ובו שאלות ותשובות מחקירתה. עורכי דינו של אולמרט טענו שמדובר בחומר חדש, וביקשו דחייה בדיון. השופטים קבעו: ניפגש ביום ה'

דרמה במשפטו של אהוד אולמרט: שופטי בית המשפט המחוזי בירושלים נענו היום (ג') לבקשת צוות ההגנה של ראש הממשלה לשעבר ושל ראש לשכתו, שולה זקן, והורו להפסיק את עדותה של הדר זלצמן, סוכנת נסיעות בראשונטורס - שעבדה עם לשכת אולמרט במשך שנים רבות. הם טענו כי לעדה הוגש מסמך, בו שאלות ותשובות - ושיש לבדוק מה כתוב בו, לפני שיהיה אפשר להמשיך בעדות.

 

עדותה של זלצמן החלה לפני כמה ימים ואתמול נפתחה החקירה הנגדית, המנוהלת על-ידי עורכת דינו של אולמרט, נוית נגב. במהלך החקירה אתמול חקרה נגב את זלצמן בנוגע לריענונים שנערכו לה על-ידי הפרקליטות, לפני תחילת עדותה. העדה

 ענתה כי קיבלה מהפרקליטות מסמך של שאלות, כדי להתכונן כראוי לעדות. עו"ד נגב ביקשה מזלצמן להביא את המסמך. זלצמן הביאה את המסמך והגישה אותו לנגב.

 

מדובר במסמך בן 32 עמודים. בעקבות הגשת המסמך, ביקשה נגב להפסיק את עדותה של זלצמן. "מבחינתנו זה חומר חדש, שמשליך על כל העדות", טענה עורכת הדין של אולמרט. "אנו צריכים ללמוד אותו, הוא מתייחס לכלל הנושאים העולים בעדותה. בנסיבות אלה, אני חייבת לשקול את המשמעויות של מסמך זה להמשך החקירה של עדה זו".

 

בשלב זה התערבה נשיא בית המשפט, השופטת מוסיה ארד. היא אמרה לעורכת הדין נגב: "אז איך את יודעת שזהו חומר חדש, אם רק רפרפת עליו? אולי אין בון כלום?" על כך השיבה עורכת הדין: "על פני הדברים זהו אינו המצב. יש כאן שאלות ותשובות במסמך, המתייחסות לכלל הנושאים שעולים בחקירה. אני נקטתי בקו מסויים כלפי העדה ויכול להיות שמתחייבת נקיטת קו אחר, גם לנושאים שחקרתי עליהם וגם כאלו שעוד לא. אם זה כצעקתה, יכול להיות שיהיו לכך השלכות רחבות יותר".

 

גם הפרקליט של זקן, עו"ד מיכה פטמן, התערב בדיון ואמר לשופטים: "אני מצטרף לבקשה. ההרגשה היא שהקו שלנו לגבי העדה צריך להשתנות. אנחנו כרגע לא מאשימים אף אחד, אבל העיון הראשוני במסמך לא מאפשר להמשיך בחקירה".

 

"אלו רק ציטוטים מהחקירה"

בעקבות הבקשה, אמר התובע עו"ד אורי קורב, כי הוא מבקש להגיש את המסמך לבית המשפט. הוא גם פירט מה כתוב בו: "זו הפעם השנייה שחברתי מבקשת להפסיק את ההליך באופן דרמטי. קמה באופן דרמטי ומשאירה את הניירת אצלה. היא טוענת שיש חומר חדש, אולם רוב החומר הוא ציטוטים מתוך דברי העדה וחקירותיה במשטרה. בסוף כל ציטוט יש מראה מקום. טענת הסניגורים היא טענה מופרכת. המסמך הזה מכיל ציטוטים מדברי העדה במשטרה ומחולק לנושאים - מתמלילים והודאות, חלקם לטובת העדה וחלקם לרעתה. הוא מכיל תמונה רחבה של התייחסות העדה לנושאים שעל הפרק".

 

קורב המשיך ואמר כי יש קטע קטן במסמך, המתייחס להערות הפרקליטות שלא היו צריכות להיות בו, אולם הנפח שלו הוא אפסי

 ואין לו שום משמעות. נציג הפרקליטות, עו"ד רונן יצחק, שהכין את המסמך אמר לשופטים: "העדה אמרה שהיא לא מתכוונת לקרוא את התמלילים. זה מסמך עם ציטוטים, הן טובים והן רעים לתביעה". גם הוא אמר כי הערות הפרקליטות הוכנסו בטעות למסמך.

 

בשלב זה קם ממקומו עו"ד פטמן ותקף את נציגי התביעה: "אני מזועזע מדברי הפרקליטות, שמסמך זה אינו יוצא דופן. אם הפרקליטות כותבת לעד שאלות ותשובות זה אסון. יש פה סיטואציה שעדה קיבלה תמונת מצב שלדעתנו מגמתית".

 

לאחר ששמעו את עמדת הצדדים יצאו השופטים להפסקה, שבסיומה אמרו כי הם נעתרים לבקשת הסנגורים וכי חקירה של זלצמן תמשך ביום חמישי הקרוב.

 

בתגובה להפסקת העדות, אמרו מקורבי אולמרט: "מדובר בשערורייה. בכל תולדות סדר הדין הפלילי במדינת ישראל, לא זכור ולו מקרה אחד שבו הפרקליטות תדרכה עד והאכילה אותו מראש בתשובות אותן הוא צריך לתת. מדובר במקרה חמור ואנו שוקלים את צעדינו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט. דחייה ביומיים
צילום: גיל יוחנן
עו"ד קורב. רק ציטוטים
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים