שתף קטע נבחר

בג"ץ: 13 מ-22 מאמהות עמנואל לא יישלחו לכלא

בית המשפט העליון החליט כי כמה מהאמהות לא יצטרכו להתייצב למעצר. תשע האחרות יישלחו לכלא, לאחר שבעליהן ישתחררו ממאסר. עורך הדין של ההורים מאוכזב: "להותיר את הילדים ללא אב וללא אם למשך חודש - זו פגיעה קשה"

13 מ-22 האמהות מעמנואל לא יצטרכו להתייצב בכלא - כך קבעו בצהריים (יום ג') שופטי בית המשפט העליון, בעתירה הקשורה לבית הספר "בית יעקב" בעיר. תשע האמהות האחרות יתייצבו בכלא לאחר שבעליהן ישוחררו ממאסר - כלומר לקראת סוף השבוע הבא.

 

 

בהחלטתם כתבו השופטים, שהורו בשבוע לאסור 68 הורים: "לאחר שעיינו בבקשות שהונחו בפנינו והאזנו לטיעוני הצדדים, ולאחר שהוספנו ועיינו בעמדתם של היועץ המשפטי לממשלה, המועצה הלאומית לשלום הילד ופקידת סעד ראשית לחוק הנוער, אנו מחליטים כדלקמן: 13 האמהות פטורות מחובת ההתייצבות למאסר". בג"ץ השאיר את הנימוקים לכך חסויים.


חלק מהאמהות לפני הדיון בבג"ץ (צילום: נועם מושקוביץ)

 

לגבי תשע האמהות הנוספות, קבעו השופטים אדמונד לוי, עדנה ארבל וחנן מלצר, כי "יעוכב ביצוע מאסרן עד לאחר שחרור בעליהן מן הכלא, וכפי שייקבע בהמשך".

 

בנוסף דחו השופטים את מועד מאסרם של שני אבות נוספים, יהודה פוקסמן ועמי נחום ברבר - ל-4 ביולי. על השניים יהיה להתייצב במגרש הרוסים בירושלים, אלא אם יקיימו את פסיקת בג"ץ.

 

השופטים קבעו עוד, כי ביום ראשון הקרוב הם יקיימו דיון נוסף בעתירה, במהלכו תיבחן השאלה בדבר המשך נקיטה של צעדי אכיפה נגד ההורים, שהפרו את החלטת בג"ץ. השופטים כתבו, כי נוכח התנהגות הקהל החרדי בדיון שנערך בשבוע שעבר, יתקיים הדיון הבא ללא קהל, ומי שיוכלו להיכנס לאולם הם ההורים, התקשורת, העותרים ועורכי הדין.

 

עו"ד מרדכי גרין, המייצג את ההורים, אמר לאחר החלטת בית המשפט: "ההחלטה מאכזבת ולא מתחשבת בצרכים של הילדים והמשפחות שלהם. להותיר את הילדים ללא אב וללא אם למשך חודש - זו בהחלט פגיעה קשה".

 

ד"ר אביעד הכהן, דיקאן מכללת שערי משפט ופרקליט העותרים אמר

 בתגובה להחלטה: "החלטת בית המשפט לעכב בינתיים את מאסר האמהות מבטאת את רצון הכל להימנע מענישת ההורים ולהעדיף על פניה את קיום פסק הדין מרצון. עמותת 'נוער כהלכה' מצרה על כך שההורים עומדים בסירובם לכך שבנותיהן תלמדנה, ולו ימים ספורים עד סוף שנת הלימודים עם חברותיהן משכבר הימים, בבית ספר שתקנונו הוצע ונקבע על ידי מרכז החינוך העצמאי, שפועל בהכוונתם של גדולי ישראל. תקנון זה מקובל על ידי כל שאר הגורמים המעורבים בעניין, לרבות משרד החינוך, העותרים והרשות המקומית, פרט להורים שעומדים בסירובם מלקבלו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כמה אמהות מעמנואל
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים