שתף קטע נבחר

יוזמה: חוק איסור הונאה בכשרות – גם באירופה

בכינוס הוועדה המתמדת של ועידת רבני אירופה גילה היו"ר, הרב פנחס גולדשמידט, כי הוא פועל מול ראשי האיחוד האירופי להכרה בגופי הכשרות ביבשת כסמכות בלעדית להענקת תעודות השגחה בשטחה – כמו הרבנויות המקומיות בישראל

הרבנות הראשית לאירופה? רבנים בכירים ביבשת פועלים להכרה בגופי הכשרות המקומיים כסמכות בלעדית להענקת תעודות כשרות במדינות האיחוד האירופי – מעמד זהה לזה של הרבנויות המקומיות בישראל - זאת באמצעות הצעת חוק איסור הונאה בכשרות הדומה לזה שקיים בארץ. בכינוס הוועדה המתמדת של ועידת רבני אירופה הננעלת היום במץ שבצרפת, הצהיר היו"ר, הרב פנחס גולדשמידט, על כוונתו לפתוח במשא ומתן בעניין מול ראשי האיחוד.

  

יוזמי המהלך הציגו בפני הרבנים בכינוס תמונה קשה על גופי כשרות הבאים מחוץ לאירופה – חלקם פיקטיביים – העוקפים את הרבנויות המקומיות ומעניקים הכשרים למפעלים ברחבי היבשת. כן נטען כי רבני אפריקה ואוסטרליה הצביעו גם הם על בעיה דומה. הפיתרון: יצרני המזון הכשר יחוייבו להמציא תעודת כשרות מגופים רבני מקומי, ורק אז יורשו לפנות גם למערכות כשרות מחוץ לאירופה – כפי המצב בישראל ביחס שבין הרבנויות לבד"צים הפרטיים.

  

בכינוס וועדה המתמדת של ארגון הרבנים, הנערך אחת לשנתיים, דנו עשרות המשתתפים במגוון נושאים העומדים על סדר יומה של יהדות אירופה ויצאו לסיורים ולמפגשי חיזוק של הקהילה היהודית ומוסדותיה. בין הסוגיות שעל הפרק: היחסים עם הרבנות הראשית לישראל, הרחבת פעילות בית הדין המיוחד הפועל ביבשת והצלת בתי העלמין היהודיים בשטחה.

  

עוד בנושאי כשרות, סקר הממונה על קשרי החוץ בוועידה, הרב פיליפ כרמל, את המאבק נגד החוק האוסר את השחיטה יהודית. אב בית הדין של הארגון, הרב חנוך ארנטרוי, הוסיף כי יש לפעול לביטול חוק חדש המחייב סימון מיוחד לבשר שנשחט כהלכה. מנכ"ל הועידה, הרב אבא דונר, עדכן את חבריו הרבנים על פרויקט מיוחד במסגרתו הוקמו עשרות מקוואות טהרה ברחבי אירופה. 

 

משתתפי הכינוס דחו בתוקף את הניסיונות של גופים זרים לערוך גיורים וסמינרים מעורבים לגברים ונשים עבור המיועדים לגיור באירופה – הן בשל בעיית הצניעות והן בגלל האיסור לשדל אנשים לגיור. הרבנים החליטו כי לא ישתפו פעולה עם אותם גופים בכל בתי הדין באירופה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כשרות בחו"ל
צילום: גבי מנשה
מומלצים