שתף קטע נבחר

יוזמה לסילוק זרים מת"א: "מביאים זוהמה ופשע"

חבר מועצה מש"ס מוביל, בשיתוף רבנים, מאבק בדרום העיר נגד השכרת דירות למסתננים ופליטים. הוא מזכיר כי בגמרא נאסר על "השכרה לגויים", ומזהיר כי "אפריקנים מורידים את ערך הדירות". יו"ר המועצה יעל דיין: זו הסתה גזענית ולא חוקית

מה שהחל בגרפיטי הופך למאבק אקטיבי, המגובה על ידי נבחרי ציבור. כתובות הקיר התומכות בגירוש העובדים הזרים מהעיר הפכו כבר למחזה נפוץ בדרום תל אביב, וכעת - כך נודע ל-ynet - מתגבש הלך הרוח לכדי יוזמה מעשית, שמטרתה למנוע ממסתננים ומפליטים זרים להתגורר בשכונות.

 

מאחורי היוזמה עומד ועד פעולה המורכב מפעילים בשכונות בדרום העיר, אותו מוביל חבר מועצת העיר מטעם ש"ס, בנימין בביוף - אותו אחד שלפני יומיים טען כי הדרכה נגד הומופוביה היא "תכני זימה מרושעים". בביוף ניסח בימים האחרונים קריאה מיוחדת, תחת הכותרת "איסור השכרת דירות למסתננים". במודעה, עליה הוא מתכוון להחתים בימים הקרובים רבני שכונות ורבני בתי כנסת מרכזיים, הוא כותב: "להווי ידוע חומר איסור חמור שכירות בתים לגויים, כמבואר בגמרא - עבודה זרה, איסור 'לא תחונם' וכנפסק בשולחן ערוך".

 

עוד הוא כותב במודעה: "לפי נתוני המשטרה, במקומות ששוהים באזורנו מסתננים לא חוקיים, עלה אחוזי הפשיעה באופן משמעותי, וכ-40% ממקרי הפשיעה מבוצעים על ידם". הוא מזכיר כי "בשנה האחרונה בוצעו על ידי מסתננים חמישה מקרי רצח", וגם יוצא נגד "ריבוי נישואי תערובת וכיו"ב".


מקלט לפליטים סודנים בתל אביב. ארכיון (צילום: תמר דרסלר)

 

בביוף ממשיך ועובר לטיעונים מתחום הנדל"ן: "מתקדימים שהיו בעולם עקב הבאת אוכלוסיה אפריקנית, ערך הדירות ירד בצורה משמעותית". בתחתית המודעה נכתב: "אנו הח"מ, רבני שכונות ורבני בתי כנסת, מתריעים בפני הציבור על הסכנות הנשקפות מחמת השכרת בתים לאנשים אלו!!!".

 

"שיגורו בבבלי ובאזורי חן"

בביוף הסביר שהוא ו-25 פעילי ועד הפעולה, שכבר הפיץ לפני מספר חודשים מודעות בגנות ריבוי עובדים זרים ופליטים, מתכוונים להפיץ את המכתב למתווכי דירות, בין היתר בקריית שלום, בשכונת התקווה ובכפר שלם, ולתלות אותו על לוחות מודעות. אם זה לא יעזור, מתכוונים הוא ופעיליו לצאת ולהפגין, אחת לשבוע, סמוך למחלף קיבוץ גלויות.

 

"משיחות שקיימתי עם רבנים בכירים בדרום העיר, נאמר לי שגם הם מגלים מורת רוח מהידרדרות הזוהמה והפשע שמשתלטים על הרחובות בשנה האחרונה, בגלל אותם פליטים", הסביר בביוף בשיחה עם ynet. "למה תושבים ותיקים ושומרי חוק צריכים לסבול בגלל זה? אנשים מפחדים להסתובב בלילה ברחובות".

 

בביוף אינו מתרגש מהאשמתו בגזענות: "את יפי הנפש שטוענים שמדובר בגזענות, אני רוצה לשאול: הייתם מוכנים לגור בבניין כשמולכם גרים שלושה פליטים סודנים? הכי קל לזרוק אותם לשכונות הדרום, במקום למצוא להם פתרון. הם מביאים ונדליזם ולכלוך, ומטילים אימה.

אני מוכן שיתפזרו בכל העיר, שיגורו גם בבלי, במעוז אביב ואזורי חן".

 

מנגד, טוענת יו"ר מועצת העיר, הח"כית לשעבר יעל דיין, כי היוזמה היא "לחלוטין גזענית וגם לא חוקית, כי בביוף נושא במשרה ציבורית כנבחר ציבור ורבני שכונות מקבלים שכר ציבורי. זו הסתה כלפי ציבור שלא עשה לו שום דבר רע, רק מפאת גזע ואמונה".

 

לדברי דיין, האלימות עליה מדבר בביוף היא בעיקר בין הפליטים לבין עצמם: "ב-90 אחוז מהמקרים, מדובר במקרים שבינם לבין עצמם, בין דרי הרחוב, הפליטים שאין להם עבודה. הם מחפשים עבודה מזדמנת ונופלים לאלכוהול ולתגרות פנימיות". דיין גם תקפה בדבריה את מי שמנצל את מצוקת הזרים: "משכירי הדירות הנצלנים העלו ומעלים את מחירי השכירות, והיום נאלצים עובדים זרים לגור שישה בחדר, כדי להוות למקור רווח לאותם משכירים".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בביוף. מסתמך על ההלכה
צילום: מיכאל שטינדל
דיין. זו גזענות
צילום: עופר עמרם
מומלצים