שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  לא "מקובל" עלי
  "כשתור של מצפים לנפלאות משתרך מול דלת איש עם כיפה גדולה, זה מאוד מטריד". קובי אריאלי ידבר עם חברים על פרשת בלק כחלק מסדרת קבלות שבת, על דג מלוח וקוגל

  בלק מוטרד. הוא לא יודע מה לעשות. עם עצום ורב מתקדם לקראתו, עם מצליחן ומלא עלילות גבורה והוא מלא חששות. הוא כבר ידע כמה התמודדויות קשות, אבל ככה? עם כל המוניטין וסיפורי הניסים שמלווים את העם הזה? בן הציפור נכנס ללחץ אמיתי. הוא בוחן אפשרויות ודרכי פעולה, מכנס קבינטים ושביעיות, בוחן חלופות ואופציות, אבל אז, באמצע אחת הישיבות, בדרך לשירותים, פוגש אותו מישהו, אולי סגן שר או לוביסט מואבי מעודכן ואומר לו משפט שאצלנו בישראל מושמע כמה פעמים בכל יום: שמע, הוא אומר, בפתור, על הנהר, יש אחד, בלעם קוראים לו, שרואה דברים מד-אי-מים.

   

  זהו. השאר היסטוריה. הוא הולך אליו, הוא מסרב, בסוף נעתר, נעמד לקלל פעמיים, שלוש וארבע, מה שיוצא אלה ברכות חמות, "מה טובו" לנו, אכזבה מרה לבלק. סוף.

   

  משמע, אנשים שרואים דברים מד-אי-מים כבר היו לעולמים, הרבה לפני שרשתם נפרשה כאן אצלנו. התופעה הזו, שיש לה כל מיני מאפיינים, אבל העיקרי שבהם הוא הניסיון הפתטי לחפש ישועה במקום הקל והלא נכון, החלה זה מכבר, עוד בימי בלק ובלעם. גם בלק חשב שהרבה יותר יעיל יהיה, במקום להזיז כוחות ולהפציץ מן האוויר, ללכת פשוט למקובל שרואה דברים מד-אי-מים, שיקלל ונגמור עניין.

   

  ההשוואה הזו, בין בלעם בן בעור ל"מקובלים" בני זמננו אינה מדויקת והיא עושה עוול גדול, אני יודע. בלעם היה באמת מכשף שכוחו בפיו, הוא באמת שמע ציוויים אלוה-יים, ואילו השרלטנים הרמאים דהיום, שרואים דברים למרחוק ומזכיריהם העבריינים מוציאים על זה חשבונית – הם סתם מנוולים. הבדל נוסף הוא שחשבון הבנק של בלעם היה ריק ואולי אף בחריגה – הוא הרי סירב לכל תשלום כלשהו – "אם יתן לי בלק מלוא ביתו כסף וזהב לא אוכל לעבור את פי ה'" –

  ואילו בלעמינו שלנו שוחים בלי עין רעה בכסף רב, וחלק מן הדברים המד-אי-מים שהם רואים הם השורות התחתונות בדו"חות הביצוע של רכישות המעו"ף שלהם.

   

  ועדיין, אי אפשר שלא להשוות. סימאון העיניים, פטירתו של המוח, הטמטום והטשטוש שבנהייה אחר "מקובלים" ועושי נפלאות הוא מן הכתמים היותר מכוערים על מחלצותיה הצחורות של היהדות הנפלאה שלנו. כשתור ארוך של מצפים לנפלאות משתרך מול דלתו של איש עם כיפה גדולה וציצית, שמאחוריו מתנוסס ארון קודש, זה מכאיב ומזיק, וזה בעיקר מטריד, מאוד מאוד מטריד.

   

  אז בפעם הבאה שמישהו יאמר לכם: "אצל הרב שקר-כלשהו כבר היית? בואנ'ה, אתה חייב לבוא איתי. הוא רואה דברים מד-אי-מים!" תגידו לו: עזוב אותך משטויות. זה רב זה? תביא לי בלעם אמיתי ואלך אליו בחדווה. שמעתי גם שהאתון שלו מדברת.

   

  • קובי אריאלי מארח חברים לסדרת קבלות שבת במרכז ברודט בתל אביב. מחר (יום שישי) ב-10:30 ישוחח אריאלי עם עירית לינור, אריאל הורוביץ והרב אביחי קצין על פרשת בלק - קללות, כישוף ומאגיה. יהיה גם קוגל

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים