שתף קטע נבחר

איראן: נפתח משפטו של הבלוגר חוסיין דרחשאן

חוסיין דרחשאן, מי שנחשב לאבי הבלוגוספירה האיראנית ואישיות בולטת באיראן עומד למשפט בגין שיתוף פעולה עם מדינת אוייב - ישראל. דרחשאן, שנושא באזרחות קנדית ואף ביקר כאן - נעצר לפני שנתיים עם שובו לאיראן ומאז לא נודעו עקבותיו

באיראן החל משפטו של בלוגר איראני מפורסם שביקר בישראל, ושבתחילה דווח כי יואשם בריגול למענה. זו הפעם הראשונה לאחר 21 חודשי מעצר שמתפרסם באיראן פרט על מצבו של אחד מראשוני הבלוגרים באיראן, חוסיין דרחשאן. הוא נעצר בנובמבר 2008 עם שובו לאיראן מגלות בקנדה ומאז לא פורסם שום פרט על מצבו.

 

מדיווחים באיראן עולה כי דרחשאן (36) הואשם אתמול בבית המשפט המהפכני בטהרן בשיתוף פעולה עם מדינות אוייב, הפצת תעמולה נגד המשטר ובהעלבת אנשי הדת והמנהיגים

שם, ביניהם גם הנשיא מחמוד אחמדינג'אד. כמו כן הוא הואשם בניהול אתרי אינטרנט "בוטים ופוגעניים" ובקידום "קבוצות אנטי מהפכניות".

 

לשבור את הטאבו

דרחשאן, המכונה "אבי הבלוגוספירה האיראנית", הוא אחד מהבלוגרים האיראנים הראשונים במדינה ופעל רבות לקידום הבלוגוספירה שם.

  

דרחשאן, עיתונאי לשעבר, עזב את איראן לקנדה בשנת 2000. הוא שב אליה ב-2004 והיה פעיל למענו במטה הבחירות של המועמד הרפורמיסטי בבחירות לנשיאות, מוסטפה מועין.

 

לאחר מכן עזב דרחשאן את איראן בשנית וביקר בישראל בשתי הזדמנויות. בביקורו הראשון ב-2006 הוא אמר ל-ynet כי הסיבה העיקרית לביקורו היא רצונו "לשבור את הטאבו" מעל יחסי ישראל ואיראן.

 

"התקשורת באיראן מדווחת על ישראל רק בהקשר של פיגועים ותקריות ירי", הוא אמר, "רציתי להראות לקוראיי באיראן את הישראלים כפי שהם באמת ואת חיי היומיום בישראל. במקביל, אני מעוניין להעביר לישראלים מסר שהעם האיראני

אינו קיצוני כמו המשטר שלו".

 

 

שינוי בעמדות

ב-2007 הגיע דרחשאן לביקור נוסף בישראל, במהלכו הוא השתתף בסמינר בנושא כתיבת בלוגים שנערך באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע, אולם זמן קצר אחריו חל שינוי בעמדותיו והוא כתב בבלוג שלו נגד ישראל ובעד המשטר האיראני.

 

במאמריו בבלוג הוא החל להביע תמיכה בנשיא אחמדינג'אד והמעיט בחשיבותן של אמירותיו האנטישמיות והאנטי ישראליות.

 

באופוזיציה האיראנית בגולה טענו כי הוא שינה את עורו גם ביחסו למתגדיו של אחמדינג'אד מבית, הרפורמיסטים. הוא החל למתוח ביקורת על האופוזיציה הרפורמיסטית ואף הופיע בראיונות בטלויזיה הממלכתית של איראן, בהם הביע תמיכה באחמדינג'אד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים