שתף קטע נבחר

הרב עובדיה: שספרדי לא יילך למוסד אשכנזי

מנהיגה הרוחני של ש"ס הודה בדרשת מוצ"ש כי יש אפליה במוסדות חינוך אשכנזים, ויצא נגד בני העדה שילדיהם מתחנכים בישיבות אשכנזיות - "תלמידה שלומדת שם יהיה לה מוח אשכנזי, לא יודעת תורה"!

"בעמנואל יש בית ספר של ספרדים, 140 תלמידות, והספרדים הלכו ועתרו לבג"ץ שלא קיבלו את הבנות לבית הספר האשכנזי. שילכו לספרדי! למה המלחמות? שילכו לספרדים!" – כך קרא במוצאי שבת הרב עובדיה יוסף, בהתייחסות המפורטת ביותר עד כה מפיו לפרשת עמנואל. בשיעורו השבועי טען הרב כי אכן קיימת אפליה עדתית במוסדות החינוך האשכנזים, אך הדגיש כי ההלכה מחייבת את בני עדות המזרח ללמוד במוסדות המיוחדים להם.

 

"מלכתחילה אדם ספרדי חייב לרשום את בניו לתלמוד תורה ספרדי", הסביר הרב יוסף, שלראשונה הקדיש לנושא כמה דקות ארוכות מדרשתו. אפשר שבכך גם הביע את מורת רוחו מאנשי ש"ס שבניהם מתחנכים בישיבות אשכנזיות. עוד אמר: "יש הלכות שונות וחילוקי דינים, יש לנו מסורת משלנו, למה לשנות? הבנות שלמדו אצל אשכנזים יודעות הלכות שלנו?! התלמידה שלומדת שם יהיה לה מוח אשכנזי, לא יודעת תורה!".

 

עם זאת הרב עובדיה הדגיש כי יש בו הכרת הטוב לחינוך האשכנזי, שבתקופה בה לא היו מוסדות ספרדיים הצמיח גדולי תורה

מכל העדות. לדבריו, "אלמלא תלמוד תורה של החינוך העצמאי היינו הולכים לאיבוד", ולכן אסור לנהוג כלפיו בכפיות טובה. "היום יש יותר אברכים ספרדים מאשכנזים, ברוך השם התחנכנו ויש לנו ישיבות וראשי ישיבות, אז למה לשנות ולהכניס משפט בג"ץ שחילונים יהיו בעניין? זה לא שייך!".

 

ללכת לבג"ץ? לא דרך תורה"

"למה לעשות מלחמות וללכת לבג"ץ ולשופטים? צריך שהכל לפי דין תורה... זה עניין של תורה. יש רבנים ובתי דין, למה ילכו לערכאות? ... זו לא דרכה של תורה! ... יש טענות אז צריך ללכת לבית דין רבני. לא צריך שיהיה פרינציפ להראות שמנצחים. בית דין - זו דרכה של תורה".

 

במקביל מחה הרב נגד הגזענות החרדית-אשכנזית הבאה לידי ביטוי בקבלה למוסדות החינוך: "יש אפליה, זה לא שאין,

עד עכשיו יש ישיבות עם מכסה של עד 20 או 30 אחוזים של ספרדים בישיבה אשכנזית. למה?! אם יבוא למדן שקדן ספרדי לא מקבלים, כי זה יותר מהמכסה. כאילו זה חוק בל יעבור. זה המצב. התורה לא של האשכנזים אלא של כולנו! ... אנחנו נופלים מהם? לא נופלים מהם והתורה שלנו לא פחות מהתורה שלהם!". 

 

"אשכנזים יודעים גם את התורה אבל כל המסורת של ספרדים לא זזים מדברי מרן ימין ושמאל", סיכם הרב עובדיה, וקרא לכל אחד להשפיע על קרוביו ללמוד במוסד ספרדי. "למה יטעו ללכת למקום אחר? שם לא ילמדו מה שאנחנו מלמדים. אצלנו יהיו חזנים טובים וילמדו את טעמי המקרא, והם מסכנים לא יודעים את הטעמים שלנו".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב עובדיה יוסף
צילום: גיל יוחנן
מומלצים