שתף קטע נבחר

אחמדינג'אד השעה המו"מ עם המערב: "זה עונש"

נשיא איראן תקף את המעצמות בגלל הסנקציות האחרונות והבהיר שארצו לא תשוב לשולחן הדיונים עד אחרי הרמדאן ועד שהמערב יעמוד בכמה תנאים: "המעצמות צריכות להבהיר את עמדתם לגבי האטום הישראלי ולשתף מדינות נוספות במו"מ"

נשיא איראן הודיע אחר הצהריים (ב') כי ארצו החליטה להשעות את המגעים הדיפלומטיים עם המעצמות לגבי תוכנית הגרעין. מחמוד אחמדינג'אד אמר כי ההחלטה נועדה להעניש את המערב בעקבות שורה של סנקציות שהוטלו עליה בחודש האחרון.

 

במסיבת עיתונאים שכינס בטהרן אמר הנשיא אחמדינג'אד שהרפובליקה האיסלאמית תסכים לשוב לשולחן המשא ומתן רק בתום חג הרמדאן - סוף אוגוסט. "זה עונש שנועד ללמד אותם לקח - שיידעו כיצד צריך לנהל דיאלוג עם מדינות. אנשים שרוצים לנהל דיאלוג עם איראן צריכים להצהיר בבירור מה עמדתם בנוגע לפצצת האטום של המשטר הציוני, ולומר אם הם מסכימים לכך או לא".

 

אחמדינג'אד המשיך להציג תנאים כדי להתחיל מחדש את המשא ומתן: "עליהם להודיע אם הם מוכנים לציית לשינויים שנעשו באמנה לאי-הפצת נשק גרעיני. צריך להיות ברור מה כוונתם בדיאלוג? האם הם רוצים להיות ידידים או אויבים? כל תשובה יכולה לשנות את אופי השיחות".

  

תנאי נוסף שהציג נשיא איראן הוא שינוי הרכב המדינות הנושאות ונותנות עם איראן. את השיחות מובילות כיום חמש החברות הקבועות במועצת הביטחון של האו"ם - ארה"ב, רוסיה, צרפת, סין ובריטניה - וגרמניה. "מי אמר שרק שש המעצמות צריכות לנהל דיאלוג? יש אחרים שצריכים להשתתף בשיחות", ציין אחמדינג'אד.

 

CIA: איראן תוכל לייצר פצצות אטום תוך שנתיים

ראש סוכנות הביון המרכזית של ארה"ב (CIA), ליאון פנטה, העריך אתמול שבידי איראן כמות אורניום מועשר לרמה נמוכה, המספיקה לייצור שתי פצצות אטום. הערכתו של פנטה עולה בקנה אחד עם דו"ח של הסוכנות לאנרגיה אטומית של האו"ם, שפורסם לפני כחודש.

 

בטהרן דחו היום את טענות ה-CIA ואמרו שמדובר ב"לוחמה פסיכולוגית". משרד החוץ האיראני אמר בתגובה לטענותיו של פנטה שסוכנות הביון מבקש ליצור "דימוי שלילי" של תוכנית הגרעין של משטר האייתוללות. לעומת זאת, נשיא רוסיה, דמיטרי מדבדב, אמר שהמידע שהציג פנטה הוא "מטריד".

 

מועצת הביטחון של האו"ם אישרה החודש סבב רביעי של סנקציות במועצת הביטחון של האו"ם. זו היתה למעשה גרסה מרוככת של נוסח סנקציות שארה"ב

והאיחוד האירופי ביקשו לקדם. מועצת הביטחון אישרה בעבר שלושה סבבים של סנקציות על משטר האייתוללות - הראשון בדצמבר 2006, השני במרס 2007 והשלישי במרס 2008.

  

הראשונה לפעול לבדה היתה ארה"ב שהודיעה על אישור סנקציות משלה בנוסף על צעדי מועצת הביטחון. גם האיחוד האירופי הצטרף כשאישר סנקציות משלו נגד הרפובליקה האיסלאמית. ממשלת קנדה הצטרפה למאמץ הבינלאומי כשאישרה אף היא צעדי ענישה כלפי משטר האייתוללות.  

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחמדינג'אד. לא מדבר
צילום: AP
מומלצים