שתף קטע נבחר

נתניהו: תוך שנתיים תרושת ישראל בסיבים אופטיים

ראש הממשלה אמר את הדברים לאור הצלחת ניסוי חיבור במהירות 100 מגהביט לשניה, שערכה חברת החשמל בקריית שמונה. שר התקשורת: "חיבור שכזה יסייע בצמצום הפער הדיגיטלי"

חברת החשמל סיימה ניסוי של אינטרנט מהיר ב-100 מגהביט באמצעות סיבים אופטיים, שאותו ערכה בעיר קריית שמונה. בניגוד לתשתית הקיימת היום, חברת החשמל אמורה להציע חיבור סימטרי במהירות הזאת - כלומר מהירות העלאה שזהה למהירות ההורדה. ראש הממשלה, בנימין נתניהו: "תוך שנתיים נרשת את הארץ באמצעות תחרות".

 

הניסוי יצא לדרך בפברואר בהשתתפות כ-100 משפחות, על פי חברת חשמל. תוצאות ניסוי הוצגו הבוקר (ג') בטקס שנערך באולם פיס במקום, ונציגי חברת החשמל לא סיפקו פרטים של משפחות על מנת שיהיה אפשר לראות את מימוש הניסוי.

 

האינטרנט, על פי חברת חשמל, אמור להגיע למהירות של 100 מגהביט. בפועל, המהירות שהוצגה במחשבי ההדגמה באולם נעה בין 50 ל-100 מגהביט לשניה - בהתאם לכלי הבדיקה שבהם נעשה שימוש.

 

חיבור מהיר, אפשרויות חדשות

לניסוי היו שותפות 012, נטוויז'ן ואורנג'. בזק בינלאומי, חברת הבת של בזק, שעימה תתחרה חברת חשמל כספקית תשתית, לא השתתפה בניסוי. זוג תלמידים מקומיים שבית הספר שלהם חובר לאינטרנט המהיר הציגו את ההבדלים בין גלישה ב-100 מגה לגלישה ב-1.5 מגה. השניים העידו על הגלישה המהירה, והביעו תקווה שהניסוי התפשט לכל הארץ, ונראה כי הם מדקלמים טקסטים שעליהם התכוננו מראש.

 

מנכ"ל נטוויז'ן, ניר שטרן, הציג חזון שלפיו יהיה ניתן להציע טלווייזה אינטראקטיבית באיכות HD ותלת ממד, שיהיה אפשר גם לבחור בה זוויות צילום, משחקים מקוונים מתקדמים, שיחות ועידה בווידאו (שקצת קירטעו בהדגמה) ושירותי בדיקות רפואיות שניתנים מרחוק.

 

נציגי אורנג' הציגו אף הם את יכולות הווידאו באינטרנט מהיר וציינו כי תשתית מהירה תאפשר גם לצמצם את הפער הדיגיטלי בקרב אזרחי ישראל.

 

צמצום פער דיגיטלי ורפורמה בחברת חשמל

"תארו לעצמכם שנערכת פה בדיקה ומפענחים אותה בהדסה או בית חולים אחר", אמר שר התקשורת משה כחלון, ששיבח את הניסוי, "תארו שילד באופקים יושב מול המחשב ומקבל שיעור מהטכניון באיכות הזאת, בנושא שיש לו מבחן בימים הקרובים. תבינו איזה צמצום פער דיגיטלי"

 

כחלון הביע תקווה שישראל תהיה מהמובילות בעולם בנושא תשתיות, ותתרומם מהמקום ה-21 בעולם בתחום לשלישיה או הרביעיה הראשונה. 

 

"לא ירחק היום שעל עמודי החשמל יהיה צ'יפ עם תקשורת דו כיוונית, ונוכל מפה לשלוט בכל מה שנמצא אצלנו בבית. פסענו את הקילומטר הראשון בדרך הזאת ונגיע לרישות כל מדינת ישראל", אמר עמוס לסקר, מנכ"ל חברת חשמל.

 

לסקר אמר שעל הממשלה לבצע רפורמה בתחום האנרגיה, ושעל הממשלה להשתתף ברפורמה, ושעל השינוי הזה להתבצע בשיתוף ועד העובדים. עוד הוא ציין שיש להבטיח את כלכלת החברה על ידי שינוי התעריף או "כל דרך אחרת שהממשלה תראה לנכון".

 

שר התשתיות עוזי לנדאו אמר כי מדובר ב"הישג טכנולוגי ניכר שצריך להפיץ בכל הארץ". השר שאחראי על חברת החשמל אמר "ראש הממשלה ידחף את זה, ושר התקשורת יזם ודחף את זה. אני השר שלא הפריע", והביע שביעות רצון מהניסוי.

 

נתניהו: מייצרים טכנולוגיות לעולם - לא לעצמנו

"ישראל היא פריפריה לעולם, ויש פריפריות בתוך ישראל. אנחנו מייצרים טכנולוגיות לכל העולם אבל לא לעצמנו", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו.

 

קווי תקשורת חשובים לא פחות מקווי תחבורה, אמר נתניהו. "ישראל כובלת את אזרחיה בפריפריה" בתחום התשתית. נתניהו סיפר שהשר כחלון הציע לו לפתוח אוטוסטרדה ואמר שצריך לעשות את זה באמצעות חברת החשמל.

 

נתניהו אמר שכחלון שיכנע אותו שכניסה של חברת חדשה לתחום, גם היא מונופול טבעי כמו חברת החשמל, יביא לתחרות מול החברות בזק והוט. את על אף שאלה חברות פרטיות, ושחברת חשמל היא ממשלתית. נתניהו אמר שהכוונה היא שישראל תרושת תוך שנתיים בזכות התחרות הזו.

 

"שאו ברכה, אתם עושים דבר טוב לקרית שמונה, לגליל ולכל מדינה ישראל", סיכם ראש הממשלה את דבריו. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"התחרות תרשת את ישראל". נתניהו
צילום: אביהו שפירא
מומלצים