שתף קטע נבחר

מחקר: בשר גורם לבגרות מינית מוקדמת בבנות

חוקרים בבריטניה מצאו כי צריכה מוגברת של בשר בגיל 7 מגבירה ב-75% את הסיכוי לקבל וסת עד גיל 12. קבלת וסת בגיל מוקדם קשורה לסיכון גבוה למחלות לב וסרטני שד ושחלות בהמשך החיים

הילדה אוהבת בשר? זה הזמן להגביל את הכמות: חוקרים בבריטניה מצאו כי צריכת בשר עלולה לגרום להתפתחות מינית מוקדמת אצל בנות. המחקר נערך על-ידי  אוניברסיטת ברייטון ופורסם בכתב העת Public Health Nutrition.

 

במחקר הושוותה התזונה של 3,000 בנות מהלידה ועד הגיען לגיל 12. בהגיען לגיל 12, חולקו הבנות לשתי קבוצות: באחת נמנו בנות שקיבלו וסת, ובשניה יתר הבנות. החוקרים השוו את תזונת הבנות בגילאי 3 שנים, 7, 10 ו-12.

 

הסיכוי לקבלת וסת מוקדמת עלה ב-50%

מהמחקר עלה כי אלה שצרכו כמויות גבוהות של בשר וחלבון בגיל 7, הגדילו את הסיכוי לקבל וסת עד גיל 12 בשיעור של כ-75%. כמעט 50% מהבנות

שצרכו יותר מ-12 מנות בשר בשבוע בגיל 7, קיבלו וסת עד גיל 12 וחצי.

 

ממצא נוסף שעלה מהמחקר היה כי קרוב ל-35% מהבנות שצרכו פחות מארבע מנות בשר לשבוע, היו בסיכון נמוך להתבגרות מינית מוקדמת. בתוך כך נמצא כי בנות שהיו שמנות היו בסיכון גבוה מבנות רזות לפתח התבגרות מינית מוקדמת.

 

לדברי החוקרים, קיימות עדויות מחקריות לכך שקבלת וסת בגיל מוקדם מגדילה את הסיכון לסרטן שד, סרטן שחלות ומחלות לב בגיל מאוחר יותר. לדבריהם, אין סיבה להמנע מבשר, אולם צריכתו צריכה להיעשות בצורה מאוזנת אצל ילדים.

 

בתחילת המאה ה-20 גיל ההתבגרות הממוצע אצל בנות עמד על 14 שנים, אולם כיום צנח הגיל הממוצע ל-12 וחצי שנים. הצניחה הזו של 18 חודשים בתחילת ההתבגרות המינית משמעה הקדמה של חודש בכל חמש שנים בתחילת ההתבגרות המוקדמת.  

 

בעבר עלו מספר תאוריות באשר לקשר בין צריכה מוגברת של בשר לבין התבגרות מינית מוקדמת. אחת ההשערות שהועלתה היא כי רמות הורמונים המוחדרים לבשר הם הגורמים לכך. השערות אחרות קשרו את הרמות הגבוהות של החלבון בבשר להתבגרות המינית המוקדמת. עם זאת, המנגנון המדויק לכך עדיין אינו ברור. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"להפחית צריכת הבשר בילדות"
צילום: Index Open
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים