שתף קטע נבחר

הסתדרות המורים חוזרת לחיק ההסתדרות

13 שנים לאחר שנטשו את ההסתדרות הכללית מצטרפים 90 אלף המורים בבתי הספר היסודיים ובחטיבות הביניים לשתף עימה פעולה. ההסכם צפוי לשפר את מעמדם של המורים ולהעצים את כוחו של עופר עיני שיוכל לראשונה לאיים בהשבתת בתי הספר

כ-13 שנים לאחר שארגוני המורים עזבו את ההסתדרות הכללית בטריקת דלת, חוזרת היום (יום ד') הסתדרות המורים, בראשותו של יוסי וסרמן, המייצג את המורים בבתי הספר היסודיים ובחטיבות הביניים, לחיקו החמים של עופר עיני.

 

 

ההסכם שנחתם היום אינו הופך את הסתדרות המורים באופן רשמי לחלק מההסתדרות, אך הוא קובע כי כל הסכמי השכר, סכסוכי העבודה הכלליים והפעילויות למען העובדים שמבצעת ההסתדרות יכללו בתוכם גם את הסתדרות המורים. בהסכם, שמכפיף את ארגונו של וסרמן להסתדרות הכללית, נקבע סעיף ולפיו תישמר לארגון האוטונומיה. וסרמן הדגיש: "הסתדרות המורים תשמור על עצמאות מלאה". עיני אמר כי ההסתדרות לא תתערב ישירות בהחלטות בסכסוכי העבודה של המורים. 

 

לשאלת כתבים האם מועד החתימה הוא מקרי על רקע שיחות השכר עם האוצר, אמר עיני כי לא מדובר במועד מקרי: "זהו מסר של עוצמה למשרד האוצר".

 

"שני ארגוני עובדים גדולים משלבים ידיים" 

במסיבת עיתונאים שהתקיימה הבוקר אמר וסרמן: "זהו רגע הסטורי שבו שני ארגוני עובדים גדולים משלבים ידיים. ההסכם ממשיך את אופק חדש והוא פורץ דרך במעמדם של המורים". כמו כן ציין וסרמן כי רוב ארגוני המורים באירופה ובארה"ב שייכים לארגון גג של איגודים מקצועיים.

 

הסתדרות המורים, שנוסדה בשנת 1903, נשארה חברה בהסתדרות עד 1997. כיום היא מייצגת 90 אלף מורים ו-50 אלף מורים גמלאים. הסכסוך המקורי עם ההסתדרות היה על רקע מחלוקות סביב חלוקת תשלומי דמי החבר ופירוקה של ההסתדרות שלוש שנים קודם לכן, בשנת 1994. במסיבת העיתונאים עיני התחמק משאלה על הסכסוך הכספי הישן. עם זאת עיני ו-וסרמן העריכו כי יגיעו להסכמה סביב נושא זה.

 

ארגון המורים, בראשות רן ארז, המייצג את המורים בבתי הספר התיכוניים אינו מצטרף להסכם, למרות שהשניים הציעו לו לחבור אליהם. עם ההכרזה על ההסכם קרא וסרמן לארז להצטרף להסתדרות ונימק: "זה הכל לטובת המורים". לשאלת ynet אמר עיני כי לא נעשתה פנייה לארז וציין כי ההסכם הנוכחי הוא פרי פעולה שנעשתה במשך זמן רב. הוא אמר: "הנה, אבל עכשיו אני קורא לו להצטרף".

 

עיני: "על הממשלה להעלות את שכר המורים" 

בהסכם נקבע עוד כי המורים ישתפו פעולה עם ההסתדרות הכללית במאבקים על תנאים סוציאליים לעובדים ובפעילויות השונות שההסתדרות מבצעת לרווחת העובדים. כמו כן נקבע כי ההסתדרות תהיה מעורבת בהסכמים ובמשאים ומתנים שינהלו המורים עם הממשלה. וסרמן צפוי להצטרף לוועדה לתיאום וביצוע של ההסתדרות הכללית, האחראית על הכרזה על סכסוכי עבודה ושביתות במשק.

 

במקרה של שביתה כללית במגזר הציבורי, היא תהיה עשויה לכלול גם את בתי הספר, מה שיהפוך את אמצעי השבתת המשק שבידי עיני לחזק עוד יותר מכפי שהוא כיום. יו"ר ההסתדרות אמר עם ההכרזה על ההסכם: "כולם אומרים שהחינוך הוא הנושא הכי חשוב, אבל צריך לא רק לדבר, אלא לעשות, ובעיקר לדאוג לכך שהממשלה תעלה את שכר המורים ותשפר את מעמדם".


פורסם לראשונה 30/06/2010 10:53

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביגיל עוזי
תלמידים בבית ספר
צילום: אביגיל עוזי
יוסי וסרמן מבקר בבית ספר
צילום: ג'ורג' גינסבורג
עופר עיני
צילום: גיל יוחנן
מומלצים