שתף קטע נבחר

3 שנות מאסר לזורק הנעל על ביניש: "יראו וייראו"

בית המשפט גזר עונש חמור על פיני כהן, שהצליח לפגוע בנשיאת בית המשפט העליון במהלך דיון משפטי. "הנאשם קרא תיגר על המערכת המשפטית כולה", קבע השופט ופסק כי המקרה חמור מאיומים על שופטים כי מדובר בפגיעה בנשיאה

עונש חמור לזורק הנעל על ביניש. שלוש שנות מאסר נגזרו היום (ד') על פיני כהן, שזרק נעל לעבר נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, וגרם לנפילתה ולשבירת משקפיה. שופט בית משפט השלום בירושלים, שמעון פיינברג, פסק כי "הנאשם קרא תיגר על המערכת המשפטית כולה ומעשה זה הינו חסר תקדים".

 

בגזר הדין כתב פיינברג, כי "המעשה חמור, בעצם המעשה של זריקת נעל על נשיאת בית המשפט העליון, בבית המשפט העליון, בזמן דיון משפטי. לא סתם בחר כהן לפגוע בנשיאה, אלא כדי לפגוע ולבזות את המערכת המשפטית כולה". השופט ציין כי זוהי זילות של בית המשפט ברמה הגבוהה ביותר.

 

פיינברג ציין עוד כי כהן לא הביע חרטה בעניינו. לבסוף כתב השופט כי "מקרה זה הינו חמור יותר ממקרים של איומים על שופטים כיוון שפגע בנשיאה". לדבריו, "אסור שמקרה כזה או דומה יחזור על עצמו ועונש זה הוא למען יראו וייראו".

 

פרקליטו של כהן, עו"ד דוד ונטורה, הביע תרעומת על חומרת העונש והאשים כי מדובר בהחלטה בררנית. "זה היה ככה כי מדובר בנשיאת בית המשפט העליון. אם זו הייתה מישהי אחרת, הפרשה הייתה נגמרת בכמה חודשים. העובדה זו ביניש היא שגרמה להעלאת רף הענישה בצורה מוגזמת, מה שלא מוסיף כבוד לבית המשפט. המערכת באה איתו חשבון, ואנו נערער למחוזי - בתקווה ששם לא יושפעו ממעמדה של הנשיאה".

 

רק לפני כשבוע מסר כהן את עדותו בשלב הטיעונים לעונש בפרשה. הוא שטח בדיון את קורות חייו, והסביר כי "מי שרוצה לתקוף לא זורק נעל. זו הייתה זעקה לעזרה". לא ברור עד כמה דבריו אכן שכנעו את שופטיו, שכן ימים ספורים קודם לכן הוא נבלם בידי מאבטחים כשניסה ל"הסתער" על שופט, תוך שהוא משמיע קללות ונאצות.

 

לפני שבוע: כמעט מקרה דומה

כחודש לפני תקרית השלכת הנעל, נכנס כהן לדיון אחר שנערך בראשות הנשיאה ביניש וזעק לעברה: "לא ייתכן שתזרקו אותי כמו יהודון לכביש, אני אזרח, לא יהודון". לאחר מכן הוא נעצר על-ידי משמר בתי המשפט. ארבעה שבועות אחר כך, הוא "כיכב" בכותרות הראשיות.

 

"הגעתי לאולם הנשיאה, אני לא יודע איך, וקרה מה שקרה", תיאר בדיון. "לא הייתה לי שום כוונה לפגוע בה, השתלשלות העניינים פה בשנים הקודמות מראה כמה אורך רוח היה לי לבתי-המשפט ולעורכי הדין, כמה הולכתי שולל. רציתי שיעזרו לי, רציתי לזעוק 'די מספיק, אני גם אזרח של מדינת ישראל'".

 

הוא הסביר כי כעסו על ביניש התעורר בשל הגירושים מאשתו, החובות שצבר בשל החיוב לשלם מזונות, שהוביל גם להחלטת ילדיו לנתק עמו את הקשר. "מדובר פה בילדים שלי וביחס שהם קיבלו. היא היתה יכולה לשבת ולהגיד, 'חבר'ה, זה ילדים'. כשאני רואה ילד ברחוב שזקוק לעזרה, אפילו לא שלי, אפילו נוכרי, אני עוזר לו. כל הסיפור הזה לא היה מחויב המציאות, למה היה צריך להתעלל בי ובילדים שלי? בחיים לא הרמתי יד על אף אחד".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים