שתף קטע נבחר

הישג לקבלנים: בג"ץ דחה גירוש העובדים הזרים

גירוש 3,000 עובדים, שתוכנן לשבוע הבא, נדחה לחודש אוקטובר. הקבלנים: "דחיית הגירוש - אוויר לנשימה לענף"

הישג לקבלנים במאבקם נגד גירוש העובדים הזרים. בהסכם שנקבע אתמול (ד') על ידי בג"ץ בשיתוף עם גורמים בממשלה הוחלט על דחיית גירושם של העובדים הזרים לפחות עד חודש אוקטובר. במהלך אותם חודשים יתקיימו דיונים בממשלה ותתקבל החלטה לגבי המשך עבודתם בישראל.  

 

מאבקם של הקבלנים החל בסוף שנת 2009, כאשר הממשלה החליטה לצמצם את מספר העובדים הזרים בענף הבנייה מ-8,000 כיום ל-5,000 בלבד. הגירוש היה אמור להתבצע כבר בשבוע הבא, אלא שכאמור ההחלטה הנוכחית עצרה את המהלך. מהתאחדות הקבלנים נמסר בתגובה כי "מדובר באוויר לנשימה לענף הבנייה בימים בהם הוא משווע לידיים עובדות".

 

בשבוע שעבר הוציא בית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים צו מניעה האוסר על המדינה לבצע גירוש 3,000 העובדים בענף הבנייה עד מועד הגירוש שתוכנן תחילה, הראשון ליולי. החלטת הממשלה לצמצם את מספר האשרות לעובדים זרים בענף הבניין עוררה זעם רב בקרב קבלני הבניין - וגם בקרב העובדים הזרים עצמם, וארגוני זכויות האדם המייצגים אותם, הוגשו לאחרונה שתי תביעות משפטיות: כ-500 עובדים פנו בשם כל ה-3,000 לבית המשפט לעניינים מנהליים ובמקביל, עתרה התאחדות הקבלנים לבג"ץ.

 

שתי קבוצות העותרים הגישו בקשה זהה: להוציא צו מניעה דחוף נגד ביצוע ההחלטה, ולאחר מכן, לבטל אותה כליל אחרי דיון משפטי. צו המניעה שהוצא בשבוע שעבר נועד למנוע מצב שבו בית המשפט יפסול את החלטת הממשלה אחרי שהעובדים כבר לא יהיו בארץ.

 

את עתירת העובדים הגיש עורך הדין יאיר דוד. שתי קבוצות העותרים טענו כי ההחלטה פוגעת בזכויות האדם של העובדים, שכידוע שילמו כסף רב כדי להגיע לארץ ונמצאים כאן כחוק לתקופה קצובה שנערכו בה מראש. עתירת העובדים הדגישה את הנקודה הזאת בעוד שעתירת הקבלנים עסקה בעיקרה בטענה שגירוש הזרים וצמצום מספר המכסות יפגע קשות במשק וייקר את מחירי הדירות עוד יותר מכפי שהן כיום. התאחדות הקבלנים ועוד חמש חברות בנייה גדולות, ייצגו עוה"ד אילן בומבך ויריב רונן.

 

הקבלנים טענו כי הם תומכים בצמצום מספר הזרים אך הוסיפו כי גם הם וגם הממשלה נכשלו בהכשרת עובדים ישראלים לענף הבניין וכי בהיעדרם של ישראלים חייבים להסתמך על הזרים.


פורסם לראשונה 30/06/2010 19:57

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים