שתף קטע נבחר

בכירים בממשלה: ברק מנסה להיפטר מליברמן

סערה במערכת הפוליטית בעקבות מידורו של ליברמן מפגישת בן-אליעזר ושר החוץ הטורקי. בקואליציה מעריכים כי ברק אחראי להדלפה וסבורים ששר החוץ לא יתפטר - למרות ההשפלה שספג. השגריר האמריקני באנקרה תיווך במגעים לפגישה

בפעם הראשונה מאז תקיפת המשט נפגש שר ישראלי עם בכיר טורקי, אבל מחול השדים שהחל בעקבות אותה פגישה אירע דווקא בגלל ששר החוץ, אביגדור ליברמן, לא עודכן לגביה. בכירים בליכוד ובעבודה סימנו את שר הביטחון, אהוד ברק, כגורם האחראי להדלפה מתוך רצונו לראות את ליברמן מחוץ לקואליציה. ההערכה היא כי למרות ההשפלה שספג, שר החוץ לא מתכוון לפרוש מהממשלה.

 

סערה במערכת הפוליטית בעקבות המתח הגובר בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לשר החוץ ליברמן, על רקע פגישתם של השר בנימין בן אליעזר ושר החוץ הטורקי אחמט דבוטאולו באירופה. הפגישה, שיצאה לפועל בעזרת שני מתווכים - איש עסקים ישראלי והשגריר האמריקני באנקרה - לא הובאה לידיעת ליברמן, שזעם על כך ואמר כי "זו פגיעה קשה באמון ובנורמות של מנהל תקין".

 

בכירים במפלגות הקואליציה, כולל במפלגת העבודה, התקשו להעריך כיצד מתכוון ליברמן להגיב על ההשפלה שספג בגלל שמודר. שרים ובכירים העריכו כי שר החוץ לא יפרוש מן הממשלה בשלב זה, אולם במערכת הפוליטית נפוצו דיווחים ושמועות כי "ליברמן מאיים להתפטר".

 

"יעדיף לפרוש על נושא עקרוני, ולא על רקע כתב אישום"

לפי שעה, דיווחים אלה לא אומתו ממקורות המקורבים לשר החוץ, ועדיין לא ברור האם המשבר יתפתח או שמא ייגמר תוך ימים אחדים. בליכוד היו גם שציינו כי "על רקע דבריו של לדור בנוגע לחיקור הדין של ליברמן, ברור לגמרי שיהיה כתב אישום נגדו. לא מן הנמנע כי ליברמן יעדיף לפרוש מתפקידו על רקע של קלקולים בניהול המדינה ועל נושאים עקרוניים, ולא על רקע של כתב אישום".

 

שרים בקואליציה הפנו הלילה אצבע לעברו של שר הביטחון אהוד ברק, והעריכו כי הוא היה זה שהדליף את קיום הפגישה. "לברק יש אינטרס להראות לאנשי מפלגת העבודה שהוא רציני בכוונותיו לשנות את הרכב הקואליציה", אמרו בכירים בליכוד ובמפלגת העבודה. "הוא רוצה לאותת שדבריו על הצורך לשנות את הרכב הקואליציה אינם דיבורי סרק, אלא דיבורים רציניים". שרים בעבודה מיהרו לסמן את ברק כבעל האינטרס הגבוה ביותר להדליף את דבר הפגישה, ובכך "להיפטר" ממנו. הם ציינו כי "הוא העביר בכך מסר לאנשי מפלגת העבודה".


ליברמן וברק. "שר הביטחון העביר מסר לאנשי מפלגת העבודה" (צילום: AP)

 

שרים בקבינט המדיני-ביטחוני, שהתכנס אתמול בבוקר, סיפרו כי "שר הביטחון נראה מאוד מחויך ,נינוח ומרוצה מעצמו", ואילו שר החוץ נעדר מן הישיבה כמעט מתחילתה. "הישיבה היתה אמורה להתקיים בתשע וחצי, והיא החלה בעשר. ליברמן היה במבואה עד עשר, אולם עזב את המקום, ולא השתתף אפילו בדיון שנגע לנושא שהוא היה מעורב בו בצורה משמעותית".

 

במערכת הפוליטית שורטטו הלילה שלושה תסריטים עיקריים: על פי הראשון, שככל הנראה הוא הפחות ריאלי, ראש הממשלה נתניהו החליט "להראות לליברמן את הדלת החוצה ולשנות את הרכב הקואליציה". בכירים בליכוד העריכו כי "התסריט הזה הוא הפחות ריאלי, שכן כרגע אין לנתניהו ממשלה חלופית, אלא אם קיים הסכם חשאי עם ציפי לבני". אל ההערכה הזו מצטרפת גם הידיעה כי בשבוע שעבר, בעיצומו של גל הפרסומים על האפשרות כי הרכב הממשלה ישונה, נפגש נתניהו עם ליברמן בארבע עיניים כדי להרגיע אותו, ולהבטיח לו כי אין בכוונתו להזיז אותו ממשרד החוץ.

 

על פי התרחיש השני, ברק היה זה שהדליף את דבר הפגישה, מן הסיבות שכבר צוינו, וכדי לקדם את שינוי הרכב הממשלה. על פי התסריט השלישי, שהולך צעד קדימה, ינצל ליברמן את המשבר שנוצר, על מנת לפרוש מן הממשלה על רקע "בעיות בתפקוד המדינה", ולא ימתין להגשת כתב אישום נגדו. בכירים במערכת הפוליטית ציינו כי "עם ליברמן אי אפשר לדעת אף פעם, ועד שהוא לא אומר בפירוש מה בכוונתו לעשות, הכל ספקולציות".

 

נתניהו לא אישר את הפגישה - ושינה דעתו

בתוך כך, הלילה נודעו פרטים נוספים על פגישת בן אליעזר ושר החוץ הטורקי. גורמים שהיו מעורבים במגעים שהובילו לפגישה סיפרו כי איש עסקים ישראלי הציע לפני כשלושה שבועות לבן אליעזר לבקש מראש הממשלה אישור לפגוש את דבוטאולו. איש העסקים גם הבטיח כי השגריר האמריקני באנקרה יפעל כדי לתווך בין הצדדים ולהביא לקיום הפגישה.

 

בן אליעזר פנה לראש הממשלה לאחר אותה פגישה, אולם נתניהו סירב לאשר לו לקיים את הפגישה עם דבוטאולו, ואמר כי היא מוקדמת מידי. שבוע לאחר מכן, לעומת זאת, בהתייעצות עם שר הביטחון ברק, הוחלט לקדם את הנושא, ולאשר לשר התמ"ת לנסוע לאירופה ולקיים את הפגישה. לאשר האישור, החלו המגעים שהביאו בסופו של דבר לקיומה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליברמן. "פגיעה באמון"
צילום: גיל יוחנן
ברק. בעל האינטרס
צילום: גיל יוחנן
מומלצים