שתף קטע נבחר

גם השרים הטורקים לא ידעו על פגישת בן אליעזר

בעיתונות הטורקית מדווחים כי שר החוץ דבוטאולו יצא בחשאי מאנקרה במטוסו הפרטי. הוא נפגש במשך שעתיים וחצי עם שר התמ"ת בחדר במלון בבריסל, שהוזמן על-שם אדם אחר. השניים סיכמו להיפגש שוב. היסודות לפגישה הונחו בפגישת ארדואן-אובמה, ונראה שלא רק ליברמן נשאר מחוץ לעניינים

בעיתונות הטורקית יודעים לספר הבוקר (יום ה') פרטים נוספים על הפגישה החשאית בין השר בנימין בן אליעזר לשר החוץ הטורקי, הובילה לסערה הקואליציונית בישראל. בין היתר, דווח על האופן שבו הוסתר המפגש בין בן אליעזר לאחמט דבוטאולו, שהתקיים במלון בבריסל. רשת NTV דיווחה כי השניים סיכמו להיפגש שוב בחשאי. 

 

בתוך כך גורם טורקי רשמי אישר לסוכנות הידיעות הצרפתית כי הפגישה התקיימה לבקשת ישראל, בניסיון לשקם את היחסים בין שתי המדינות. "הפגישה התקיימה אתמול בבריסל לבקשת ישראל. שלחנו כבר מכתב לישראל המבטא את ציפיותנו וציפיות אלה הועלו שוב בפגישה", אמר הגורם.

 

הפגישה הראשונה בין בכירים ישראלים מאז המשט לעזה נערכה ללא ידיעתו של שר החוץ, אביגדור ליברמן. לעומת זה, ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק ידעו על הפגישה והעניקו לשר התמ"ת את ברכתם. עיתון בטורקיה דיווח כי הפגישה נשמרה בסוד גם מהשרים הטורקים.


פגישה במלון. בן אליעזר ודבוטאולו (צילום ארכיון: AP)

 

לפי דיווח בעיתון "סבאח", הפגישה נערכה בבית מלון יוקרתי בריסל והחלה ב-12:30 שעון מקומי. היא נמשכה שעתיים וחצי, אחרי שבתחילה נשקל לערוך אותה בלוקסמבורג, ציריך או שטרסבורג. החדר במלון, כך נטען, הוזמן על שם אדם אחר כדי לשמור על חשאיות הפגישה. רשת NTV הטורקית דיווחה כי הפגישה הוסתרה גם מהשר הטורקי לענייני אירופה אגמן באגיס, ושר החקלאות מהדי אקר, ששהו בבריסל עם דבוטאולו.

 

דבוטאולו המריא בחשאי במטוסו הפרטי

העיתון "הורייט" דיווח כי הבסיס לפגישה הונח בפגישתם לפני כמה ימים של ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, עם נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, בשולי פסגת ה-G20 בקנדה. בפגישה בין שני המנהיגים נכח גם שר החוץ הטורקי דבוטאולו. זאת לאחר שהפקיד הבכיר ביותר בממשל אובמה לענייני אירופה, פיליפ גורדון, נזף בטורקיה, ואמר כי הממשל "סבור שטורקיה עודה נאמנה לנאט"ו, לאירופה ולארה"ב, אבל עליה להפגין זאת".

 

לפי הדיווח ב"הורייט", במרכז הפגישה בבריסל עמד נושא הספינות שעדיין נמצאות בישראל. העיתון דיווח כי דבוטאולו המריא לפגישה בחשאי במטוסו הפרטי מאנקרה לציריך. הוא שטח בפגישה את תנאי טורקיה להחזרת הספינות הטורקיות מישראל. 

 

כל העיתונים הטורקים מדווחים על העלבון של ליברמן שכאמור, לא עודכן על דבר הפגישה החשובה.

מלשכתו של ליברמן נמסר אתמול כי "זו פגיעה קשה באמון ובנורמות של מנהל תקין". התיווך לפגישה בוצע על-ידי איש עסקים ישראל והשגריר האמריקני באנקרה.

 

בעקבות אירועי המשט לעזה איים שר החוץ דבוטאולו מספר פעמים, כי היחסים עם ישראל יידרדרו ו"כל האופציות נשקלות" אם ירושלים לא תתנצל רשמית על אירועי המשט ותסכים לחקירה בינלאומית.

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתף יונתן ובר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בבית מלון בבריסל. השר בן אליעזר
לא עודכן, וכעס. שר החוץ ליברמן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים