שתף קטע נבחר

עידן עופר פורש מתפקיד יו"ר החברה לישראל

אחת מדמויות המפתח במשק הישראלי עוזבת את עמדת הכוח החשובה ביותר שלה. עידן עופר, מי שכיהן כ-11 שנים כיו"ר החברה לישראל, הודיע על סיום תפקידו. "זה אך נכון ובריא לחברה לבצע חילופי משמרות", אמר עופר והעביר את המושכות לאמיר אלשטיין, יו"ר טאואר ובכיר לשעבר בטבע

רעידת אדמה בחברה לישראל. בישיבת דירקטוריון מהיום (ה') מסר עידן עופר כי הוא מבקש לסיים את כהונתו כיו"ר דירקטוריון החברה, וכי ימשיך לכהן כדירקטור בחברה וכיו"ר דירקטוריון בטר פלייס. בשנה האחרונה התפטר עופר גם מראשות דירקטוריון צים.

 

עידן עופר - דיווחים אחרונים:

 

עופר הסביר את בקשתו לסיום כהונתו בכך כי לאחר 11 שנים בכהונה כיו"ר הדירקטוריון, הוא סבור כי "אך נכון ובריא לחברה לבצע חילופי משמרות ובמיוחד בהתחשב בכך שקיים מועמד ראוי ומוכשר לתפקיד".

 

אמיר אלשטיין יחליף את עופר בתפקיד. אלשטיין כיהן בעבר בתפקידי ניהול בכירים בטבע ואינטל (ועדיין מכהן כדירקטור בטבע) לפני הצטרפותו לחברה לישראל - שם הוא מכהן בין השאר כסגן יו"ר החברה וכיו"ר החברה בת טאואר.

 

בהודעת החברה נכתב בין השאר כי "דירקטוריון החברה סבור כי שילוב ניסיונו של אלשטיין כאמור לעיל יחד עם הרקע הטכנולוגי שלו והניסיון שצבר בחברה ובחברות הבנות במהלך מילוי תפקידו כסגן יו"ר הדירקטוריון, יהוו בסיס להצלחתו וליכולתו לממש את האסטרטגיה העסקית של החברה, בין היתר בהתחשב בהיותה חברה ציבורית אשר יש לה פעילות בינלאומית ענפה".

 

סוד ההצלחה: "להיוולד נכון"

עידן עופר הוא בנו של סמי עופר, שייסד את האימפריה הכלכלית של משפחת עופר בשנות ה-30 של המאה הקודמת, יחד עם אחיו - יולי. האחים עופר נכנסו בתחילה לעסקי הספנות ולאחר מכן הרחיבו את פעולתם לנדל"ן ומלונאות.

 

ב-1999 מונה עידן עופר ליו"ר החברה לישראל אותה רכשה המשפחה ואשר מהווה כיום את הפלטפורמה העסקית הגדולה ביותר שלה בישראל, וחולשת על שורה ארוכה של חברות מובילות במשק, בהן בתי זיקוק, צים, כימיקלים לישראל וטאואר.

 

בדצמבר 2009 פרש עופר מתפקידו כיו"ר צים, שאותה רכשה המשפחה ממדינת ישראל ב-2004. צים נקלעה בשנתיים האחרונות להפסדים כבדים, בעקבות המשבר הכלכלי העולמי.  במהלך הרבעון הרביעי של 2009 גיבשה חברת הספנות את הסדר החוב שלה מול בעלי האג"ח והנושים, וסיימה את שנת 2009 בהפסד של כ-432 מיליון דולר, לעומת הפסד של כ-331 מיליון דולר ב-2008. 

 

שמו של עופר גם עלה לכותרות בעקבות סרטו התיעודי של העיתונאי מיקי רוזנטל "שיטת השקשוקה", שבו נמתחה ביקורת קשה על קשריה של משפחת עופר עם דרג מקבלי ההחלטות במדינת ישראל. עופר ניסה למנוע את הקרנתו הפומבית של הסרט ואף הגיש תביעה נגד רוזנטל ושותפו ליצירת הסרט, אילן עבודי.

 

בפברואר האחרון ביטל עופר את התביעה נגד יוצרי הסרט וכתב: "משפחתי נפגעה קשות מהסרט שיטת השקשוקה. התרופה החוקית העומדת למי שנפגע בשמו הטוב הוא הגשת תביעה לביהמ"ש, וזאת עשינו. עם זאת, הביקורת הרחבה שהושמעה כנגד עצם הגשת התביעה וכנגד הסכום הנתבע, יצרה רושם מוטעה, הן של רדיפה את מיקי רוזנטל, והן של פגיעה בחופש העיתונות, תוצאה ציבורית שמעולם לא רציתי, אינני מאמין בה והיא מנוגדת לחלוטין להשקפת עולמי המכבדת את חופש העיתונות".

 

בראיון ב-2007 נשאל עופר על סוד ההצלחה שלו בעסקים וענה, ספק בצחוק ספק ברצינות כי "צריך להיוולד טוב, אבא שלי אמר לי תמיד 'לך יש מזל, לך יש אבא עשיר בניגוד אליי שהיה לי אבא עני, רק אל תעשה אותי שוב עני'. וברצינות, כבר בשנות ה-70 הבנתי לאן הולך העולם אז הלכתי לעשות עסקים במזרח הרחוק. אם הייתי צעיר הייתי הולך לחיות כמה שנים בשנחאי". 

 

בהכנת הידיעה השתתפו גיל קליאן ואביטל להב
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
עידן עופר
צילום: ירון ברנר
מומלצים