שתף קטע נבחר

שביתה בבינ"ל: המנכ"ל קיבלה שכר, העובדים לא

עובדי הבנק הבינלאומי השובתים לא קיבלו שכר, אבל המנכ"ל והסמנכ"לים דווקא קיבלו. בהנהלה טוענים כי הסיבה לכך היא שעובדי מחלקת השכר שובתים בעצמם, אבל בוועד טוענים: "התלוש שלנו מוכן. זאת ענישה שרירותית, ולמכובדים דאגו"

עובדי הבנק הבינלאומי הראשון, המשביתים את הסניפים, לא קיבלו היום (ה') את שכרם לחודש יוני, אבל ל-ynet  נודע כי חברי הנהלת הבנק הבכירים דווקא קיבלו שכר.

 

בין אלה שקיבלו שכר נמצאים אותם מנהלים בכירים המועסקים בחוזה אישי. סמנכ"ל משאבי אנוש של הבנק, יוסי לוי, קיבל את שכרו, ואילו מנהל משאבי אנוש, ציון מימון, לא קיבל. בין מקבלי השכר נמנית גם מנכ"ל הבנק, שעלות שכרה בשנת 2009 הגיעה לכחמישה מיליון שקלים.

 

מההנהלה ומוועד העובדים של הבנק נמסרו גרסאות סותרות בקשר לשאלה, מה הסיבה לאי-תשלום השכר לעובדים. בהנהלה טוענים כי צריך להוריד משכר העובדים את עלות ימי השביתה, שעליהם לא מקבלים משכורת, ולשם כך היה צריך שהפקידים שאחראים על כך ישברו את השביתה ויגיעו לעבודה.

 

מהנהלת הבנק נמסר: "העובדים לא קיבלו את שכרם אך ורק בשל השביתה, שלא איפשרה את העברתו. הנהלת הבנק פנתה לוועד עוד אתמול, על מנת שיאפשר את עבודת עובדי מדור שכר, אך למרבה הצער, וללא סיבה, הוועד סירב להתגמש ולאפשר בו ובכך פגע בחבריו".

 

עוד טוענים בהנהלה כי עובדים בחוזה אישי ופרילנסרים שאינם מאוגדים בוועד קיבלו שכר כיוון שאינם שובתים ולכן היו פטורים מהליך החישוב מחדש של השכר. בהנהלה מדווחים כי מאות עובדי מיחשוב וסטודנטים כבר קיבלו שכר. 

 

יו"ר הוועד, חנוך ליבנה, מסר הסבר אחר: "תלושי השכר שלנו מוכנים. הורידו לנו כבר את ימי השביתה ביוני, וכל מהלך הענישה נועד להוריד מראש את ימי השביתה המתוכננים ליולי. חישוב השכר לעובדים הרגילים ולעובדים בחוזה אישי הוא זהה. האם עובדים זוטרים שמועסקים כפרילנסרים קיבלו שכר? אני ממש לא בטוח. פשוט, במקום לדבר אתנו, מענישים אותנו מראש על השביתה, וכדי לא לפגוע במכובדים,  בודדו אותם ונתנו להם משכורת. זה מרגיז ומתסכל".

 

הסניפים סגורים, רבבות עובדים לא יקבלו שכר

3,000 עובדי ומנהלי הבנק הבינלאומי ובנק פאג"י משביתים היום (ה') את כל הסניפים, וימשיכו בשביתה גם ביום ראשון. זאת,

 

יצויין כי השביתה תגרום לכך שרבבות עובדים של חברות אחרות, שהן לקוחות של הבנק, לא יקבלו שכר גם הם. "כל עובד בחברה שמקבלת את השירותים הבנקאיים שלה דרך הנהלת הבנק, שאמור לקבל את שכרו היום, לא יקבל אותו במועד, ואם הוא אמור לקבל שכר ב-9 או ב-10 לחודש, הוא צריך לקוות שהשביתה תיגמר מהר", מזהיר עובד בבנק.

 

העובדים הכריזו על סכסוך עבודה בטענה שההנהלה כופה על העובדים לתפקד כסוכני מכירות של שירותי הבנק ומשווקי מוצרים שונים מטעמו, ללקוחות אשר אינם זקוקים לאותם מוצרים ושירותים.

כמו כן, טוענים העובדים כי מדיניות התגמולים של ההנהלה "מעוותת, דיפרנציאלית וחד צדדית", ושהיא מפירה באופן סדרתי הסכמים עם העובדים ובין היתר את הסכם הצמדת השכר לבנק לאומי, ומנסה לפגוע בהתארגנותם.

 

ההנהלה מוסרת בתגובה לטענות העובדים: "השביתה היא חסרת הצדקה, לאור תנאי השכר הטובים הנהוגים בבנק, ועל רקע העובדה ששכר עובדי הבינלאומי צמוד לשכר עובדי לאומי שהוא מהגבוהים במערכת. ההנהלה מתנצלת על אי הנוחות הזמנית הנגרמת ללקוחות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מנכ"ל הבנק הבינלאומי, סמדר ברבר-צדיק: קיבלה
צילום: דן לב
יו"ר ועד עובדי הבינלאומי, חנוך לבנה: לא קיבל
מומלצים