שתף קטע נבחר

  • דעות ומאמרים
זירת הקניות

לישראל יש המון מים לבזבז

בזמן שמנגנים לנו על המצפון, בזבזני מים שכמונו, שצריך להתקלח בזריזות ולסגור את הברז בזמן ציחצוח השיניים, אנחנו מורידים בכל יום מיליוני ליטרים של מי שתיה מצויינים הישר לביוב. במקום הקמפיין החדש שעלה מיליונים, יש פתרון זול: שימוש חוזר במי הרחצה להדחת האסלות ולהשקייה. החוק הזה צריך לעבור

בואו נשחק משחק: בואו כולנו, כל תושבי ישראל, גברים נשים וטף, נלך לשירותים ונוריד יחד את המים. סתם ככה. ברגע אחד נשפוך לביוב משהו כמו 40 מיליון ליטר של מי שתייה נקיים. סתם ככה בשביל הכיף. אולי אפילו נצליח לראות את הקו האדום של הכנרת יורד בכמה סנטימטרים "על המקום".

 

מטומטם נכון? ובכן, זה מה שאנחנו עושים מדי יום, מדי שעה, בכל פעם שאנחנו שולחים מיכל של מי שתייה טהורים אל הים על ידי הדחת האסלה. ואם הייתי אומרת לכם שאפשר אחרת; שאפשר לחסוך את כל הכמות המטורפת הזו ועל הדרך גם לחסוך לעצמנו וגם למדינה לא מעט כסף... גאוני לא?

 

כולם יודעים שישראל מתייבשת. אולי כדאי שישראל תתחיל גם קצת להתבייש. כי בזמן שמספרים לנו בטלוויזיה על משבר המים ומנגנים לנו על המצפון, בזבזני מים שכמונו, שצריך להתקלח מהר ולסגור את הברז בזמן ציחצוח השיניים, יושבים שם בממשלה אנשים שיכולים באמת לעשות שינוי מהותי ולחסוך הרבה מאוד מים. אבל הם עסוקים בלהוציא עוד כמה מיליונים על קמפיין ששוב מאשים אותנו. כמה קל ונוח.

 

איש לא אומר שלא צריך לחסוך במים, אבל הפתרון לביזבוז היומי המשמעותי הוא מיחזור של מים אפורים. זה פועל כבר בהרבה מאוד מקומות בעולם. כל משפחה בישראל מבזבזת בממוצע כ-150 ליטר לנפש ביום; 100 ליטר מתוכם אפשר יהיה לחסוך באמצעות מערכת פשוטה שתנקה ותאסוף את מי הרחצה לשימוש חוזר כמים להדחת האסלות ולהשקייה. הטכנולוגיה קיימת; הצורך ודאי שישנו. צריך רק להעז ולעשות.

 

אבל שוב נתקלים בסחבת, ברברת, ועצלנות מערכתית של נבחרינו היקרים. תקנות מיושנות של משרד הבריאות מונעות מהתהליך הזה להתחיל והופכות את מיחזור המים - אפילו אם אני רוצה להשקות עציץ ממי מכונת הכביסה שלי - ללא פחות מאשר לא חוקי. זה לא יכול להימשך ככה.

 

אי אפשר לסמוך על חיסכון פה ושם של אנשים המודאגים מהמצב. חייבת להיות כאן פעולה מערכתית של המדינה, שינוי מהותי בהתנהלות המים שלנו. להתפיל זה יקר מאוד, ומסכן מאוד את הסביבה. חוק מים אפורים, שעולה היום לדיון בוועדת השרים לחקיקה, הוא הזדמנות פז שאסור לתת לה לחמוק. אסור לנו למלא עוד את פינו מים. צריך לקרוא - לדרוש - מהשרים שישרתו אותנו, ולא את עצמם. שיעשו את הדבר הנכון ויעבירו את חוק מיחזור המים. אחרת נוכל פשוט להדיח את הכל באסלה ולגמור עם זה.

 

  • היום יעלה חוק "מים אפורים" לראשונה על שולחן הממשלה. פעילי ארגון הסטודנטים "מגמה ירוקה" יפגינו בכניסה לישיבת הממשלה בדרישה מהשרים לקחת אחריות על משבר המים ולקדם את חוק "מים אפורים".

 

הכותבת היא שחקנית ופעילת סביבה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מיליוני ליטרים של מים יורדים לביוב
צילום: ויז'ואל/פוטוס
ריקי בליך
צילום: צביקה טישלר
מומלצים