שתף קטע נבחר

ניצחון לנתניהו מול הימין: "חוק ההקפאה" נפל

ועדת השרים לענייני חקיקה דחתה את הצעת החוק שהייתה מחייבת אישור הכנסת לכל הקפאת בנייה. גם בני בגין הצביע נגד. ראש הממשלה יוכל לצאת לפגישה עם אובמה בראש שקט יותר. ח"כ שאמה: "בספטמבר הממשלה תתגעגע להצעה הזו"

נתניהו פירק את המוקש בדרך לוושינגטון: ועדת השרים לענייני חקיקה דחתה אחר הצהריים (יום א') ברוב קולות את הצעת החוק שלפיה היה דרוש אישור הכנסת להארכת תקופת הקפאת הבנייה בשטחים, אחרי המועד שנקבע לה, ב-26 בספטמבר. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ואנשיו, הפעילו היום לחץ על השרים, ובסופו של דבר השיגו את מבוקשם.

 

בין המתנגדים היה השר בני בגין. יחד איתו הצביעו גדעון סער, יעקב נאמן, מיכאל איתן, דן מרידור, יוסי פלד, שלום שמחון ויצחק (בוז'י) הרצוג. חלקם הסבירו שאין זה הזמן המתאים לחוק כזה, וחלקם אמרו שהנושא כלל אינו מתאים לחקיקה.

 

לעומתם, תמכו בהצעת החוק השרים יולי אדלשטיין, משה כחלון וגלעד ארדן מהליכוד, יעקב מרגי ומשולם נהרי מש"ס, ודניאל הרשקוביץ מהבית היהודי. הם לא נענו לבקשת נתניהו, להתנגד להצעה של חברי הכנסת כרמל שאמה (ליכוד) ואורי אריאל (האיחוד הלאומי), כדי למנוע מסכת לחצים ערב צאתו של ראש הממשלה לביקור מדיני בוושינגטון.

 

הרשקוביץ אמר ל-ynet כי "למרות שהחוק נפל, ראש הממשלה חייב לעמוד איתן מול הלחץ האמריקני ולא להסכים להמשך ההקפאה - ואני מאמין שכך יהיה".

 

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב, כי הקפאת הבנייה פירושה מניעת חיזוקם וצמיחתם הטבעית של היישובים, "עד כדי חשש לחיסולו של מפעל ההתיישבות ביהודה ושומרון ופגיעה באורח החיים של ציבור גדול שבחר להתיישב באזור זה בעידודן של ממשלות ישראל".

 לטענת המציעים, ההחלטה על הקפאה היא החלטה ציבורית כבדת משקל, גורלית ובעלת השלכות רבות שיש לקבל בתהליך דמוקרטי - ולכן רק בכנסת.

 

ח"כ שאמה אמר אחרי ההחלטה: "בחודש ספטמבר הקרוב ממשלת ישראל עוד תתגעגע להצעת החוק הזו. נשגב מבינתי להבין את ההגיון של המתנגדים".

 

מלבד התנגדות מתוך הליכוד, בש"ס הסבירו ש"התחייבנו להפסקת ההקפאה וכך נעשה". ובכל זאת, נתניהו הצליח לגייס את הרוב, ויוכל לפגוש את אובמה עם מעט פחות לחץ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו
צילום: AFP
בגין. יישר קו
צילום: גיל יוחנן
מומלצים