שתף קטע נבחר

הפצ"ר: לוחם צה"ל יואשם בהריגה בעופרת יצוקה

התיק הפלילי החמור ביותר במבצע בעזה מגיע למיצוי: חייל מגבעתי יואשם בהריגת אלמוני, בגין אירוע שבו נורו למוות שתי פלסטיניות - אם ובתה. סגן אלוף יועמד לדין משמעתי ונגד קצין בדרגת סרן יינקטו צעדים פיקודיים

חייל צה"ל, סמ"ר ס', שהיה לוחם גבעתי במהלך מבצע "עופרת יצוקה", יועמד לדין פלילי בגין עבירה של הריגה. זאת בעקבות אירוע שהתרחש במהלך המבצע בעזה, ושבו פתח באש בניגוד לנהלים לעבר קבוצת אזרחים פלסטינים. לטענת הפלסטינים, מהאש נהרגו אם ובת, אך בפועל הוא יואשם בהריגת אלמוני. דבר הכוונה להגיש אישום על הריגה נחשף לראשונה ב-ynet. במקביל, צה"ל חוקר האם מפקדיו של החייל דיווחו על האירוע כראוי. גורם צבאי בכיר רמז בשיחה עם כתבים, כי דיווחם הראשוני של כמה מפקדים זוטרים לא היה כמצופה, והדבר ייבחן בחקירת מצ"ח.

 

באירוע, שהתרחש ב-4 בינואר 2009 סמוך לעיר עזה שהו סמ"ר ס' וקבוצת חיילים

 מחטיבתו במתחם שהגן עליהם. בשלב מסוים הם הבחינו בקבוצת אזרחים, ונערכו לאפשרות שבתוכה עשוי להיות גם גורם מפגע. לפי עדות מקומית, היה מדובר ב-31 פלסטינים, בהם 21 ילדים, שהכינו כמה דגלים לבנים מסדינים קרועים. הם נעו באזור אחרי שקיבלו הנחיה להתפנות מביתם.

 

בשלב זה נפתחה אש לעברם, וממנה נפגעו שתי נשים: מג'דה אבו חג'אג' (35), שמתה במקום ואמה, וריא סאלמה אבו חג'אג' (64), שנפצעה קשה ומתה מפצעיה כעבור זמן קצר.

 

הפרקליט הצבאי הראשי, האלוף אבי מנדלבליט, החליט להעמידו לדין, משום שקיימות ראיות המצביעות על כך שירה במכוון מבלי לקבל פקודה ובניגוד להוראות לעבר דמות מתוך קבוצת אנשים שצעדה לכיוון מתחם שבו שהו הכוחות, ולפחות אחד מחבריה נשא דגל לבן. לפיכך, החייל יואשם בהרג של אדם אלמוני.

 

עו"ד עודד סבוראי, המייצג את סמ"ר ס', אמר כי מדובר בהחלטה תמוהה ומיותרת. "החייל זומן לשימוע בחשד להריגת האם והבת ממשפחת אבו חג'אג'. ההגנה חשפה בשימוע תוצרי חקירה שהיא ערכה, המוכיחים שהחייל לא קשור לאירוע בו נהרגו האם והבת. במקום לסגור את התיק, העמיד הפצ"ר את החייל לדין באשמה של הריגת אדם אלמוני, למרות שכלל לא ידוע על אדם שמת, למרות שאין גופה ועל אף שחיילים רבים ירו באותו אירוע".

 

עוד אמר עורך הדין סבוראי, המייצג את החייל עם עו"ד מאיר קלינגר: "זאת ועוד, מדובר במלחמה, בהתרעות שהתקבלו לפני האירוע על אדם לבוש בגדים אזרחיים שמתכוון לירות נ"ט על מוצב צה"ל, על סמג"ד שהורה לירות, ועל חייל שמוצא עצמו עם כתב אישום על הריגה, בשל פעולה מלחמתית שביצע"

 

עם זאת, בפרקליטות הצבאית החליטו להגיש כתב אישום חמור בשל עדותו של החייל עצמו, שכיוון את נשקו לעבר דמות פגע בה והיא נותרה שכובה על הקרקע. כתב האישום לא יכלול שם של הרוג, אלא יתאר את המעשה גם ללא הימצאותה של גופה.

 

אגב, לאחר האירוע - ובין השאר בגללו - סיים הלוחם את תפקידו בגדוד ובחטיבה, ואת המשך שירותו ביצע בתפקיד מנהלתי בבסיס עורפי, עד שחרורו מצה"ל לאחרונה.

 

קצין השתמש ב"מגן אנושי"

הפצ"ר החליט גם להעמיד לדין מפקד גדוד בגין אחד האירועים שלפי טענות נעשה בהם שימוש בתושב פלסטיני כ"מגן אנושי". זאת, לאור העובדה שלא נכח במקום האירוע, ונתן את האישור לשלוח תושב פלסטיני להיכנס לביתו בצמוד לבית שבו שהוא פעילי טרור על בסיס דיווחים שקיבל. השבוע גזר על המג"ד אלוף פיקוד הצפון, גדי אייזנקוט, עונש של התראה.

 

קצין בדרגת סרן הועמד לדין בגין אירוע שבו הותקף מסגד איברהים אל מאקדמה. במסגרת תחקיר שקיים צה"ל נמצא כי בוצעה תקיפה ליד המסגד שכוונה אל פעיל תטרור שהיה מעורב בירי רקטות לעבר ישראל, ושהה באותה העת מחוץ למסגד. הירי של צה"ל הביא לפגיעה באנשים ששהו בתוך המסגד, ושנפגעו מרסיסים שחדרו למבנה.

 

לאור הכשלים שנמצאו בשיקול דעתו של הקצין בדרגת סרן שהורה על התקיפה, הוחלט כי לא ישרת עוד בתפקידו זה. הוא הועמד לדין

 בגין התרשלות, וקצין בכיר גזר עליו עונש של נזיפה. הפרקליט הצבאי הראשי החליט שלא לנקוט נגדו צעדים משפטיים נוספים בעקבות האירוע.

 

הפרקליט הצבאי הראשי החליט עוד כי יש לפתוח בחקירת מצ"ח סביב טענות שהועלו על ידי כמה גורמים, לפיהן ב-5 בינואר 2009 הותקף מהאוויר בית מגורים בשכונת זיתון, שבו התרכזו באותה שעה כ-100 מבני משפחת א-סמוני. אירוע זה נבדק במסגרת תחקירי מומחים של צה"ל, וכעת החליט הפצ"ר כי יש לבדוק אותו גם במסגרת הפלילית.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בית משפחת אבו חג'אג'
צילום: מוחמד סבאח, בצלם
צילום: רוני שיצר
עו"ד עודד סבוראי
צילום: רוני שיצר
מומלצים