שתף קטע נבחר

גם הכנסת דחתה את העלאת שכר המינימום

הצעתו של עמיר פרץ נדחתה במליאה, והוא תקף את חבריו למפלגה שיישרו קו: "מה יקרה בוז'י? יפטרו אותך? תשלח זר לביבי, כי אז תהיה מנהיג העבודה" - וגם את שר האוצר: "שפוט של בעלי ההון". שטייניץ השיב: "כשהיית שר בכיר לא היה משבר - למה לא ביקשת להעלות את השכר אז?"

ביום שבו נודע כי שכרם של חברי הכנסת והשרים יקפוץ בתחילת השנה הבאה באלפי שקלים, דחתה בצהריים (יום ד') מליאת הכנסת את ההצעה להעלות את שכר המינימום ל-4,600 שקלים. 59 הצביעו נגד ההצעה ורק 39 בעד. אחרי שהממשלה החליטה להתנגד, וחברי מפלגת העבודה יישרו קו, תקף מציע החוק, ח"כ עמיר פרץ, את שר האוצר, ראש הממשלה וחבריו לסיעה.

 

"מה קרה לכל שרי העבודה? ממה אתם מפחדים?", שאל פרץ. "מה יקרה בוז'י? יפטרו אותך? אם יפטרו אותך אז תשלח זר לביבי, כי באותו יום תיבחר להנהיג את מפלגת העבודה", הוא אמר לשר הרווחה, יצחק הרצוג. "מה יקרה לך, ברוורמן?".

 

פרץ, שנאבק בשנה האחרונה מתוך הקואליציה ביו"ר העבודה אהוד ברק ושותפיו, הוסיף: "ראיתי הכל - תככים, שקרים, קומבינות. אך כאן בבית הזה ראיתי גם רגעים יפים של התרוממות נפש.

 חשבתי שאולי היום הולך להיות עוד רגע כזה, בו כל המלחמות האישיות, מושגים טכניים של משמעת קואליציונית, הכל יקרוס מול זעקת עניי הארץ המדהדת בעוצמה אל תוך האולם. תקשיבו אם רק תוכלו, תשמעו עד כמה היא מתדפקת. אל לבם של קירות האבן ומנסה להגיע ללבותיכם".

 

הוא פנה לשר האוצר, יובל שטייניץ: "אתה מפחד מהמעסיקים בישראל כי אתה עומד להעביר להם כסף שלא מגיע להם! אתה מפחד להתמודד איתם! עדיף להיות פופוליסט למען החברה הישראלית מאשר פחדן שפוט של בעלי ההון והמעסיקים במדינה הזו".

 

שטייניץ: אף מדינה מתפתחת לא העלתה שכר

השר שטייניץ לא נשאר חייב, ואמר מצדו כי הוא תמיד נפעם מכמה שקל להפגין אומץ באופוזיציה. הוא הזכיר שפרץ וח"כ מאיר שטרית, שתקף אותו גם כן, היו שרים בכירים בממשלה הקודמת, והביע תמיהה: "אז הם לא ביקשו להעלות את שכר המינימום לרמה שהם מבקשים היום, למרות שלא היה משבר". הוא ציין כי בשעתם המצב הכלכלי היה טוב יותר, הדולר היה חזק, הייתה צמיחה בארץ ובעולם, והתעשיינים בפריפריה הרוויחו יותר מהיום, "אבל אז ח"כ פרץ לא הגיע לרמות האלה".

 

שטייניץ התגונן: "שום שר אוצר או בן אדם רציני לא היה מעלה את שכר המינימום בתקופה הזו של שיא המשבר, שעוד לא נמצא מאחורינו. התעשיות המסורתיות, לא ההיי-טק בת"א, נאנקות עדיין תחת שערי הדולר והאירו, והן על סף הפסד, ובנק ישראל קונה דולרים כדי לשמור אותן ברווחיות". הוא ציין כי אין מדינה מפותחת אחת בעולם שהעלתה את שכר המינימום בשנה האחרונה. שר האוצר הדגיש גם כי הוא דואג לתעשייה ולמעסיקים, בעיקר בפריפריה, וטען כי הצעתו של פרץ עלולה להביא לסגירת 120 מפעלים בפריפריה. "מי שיצביע בעד החוק שלו, מצביע בעד הגדלת האבטלה".

 

שטרית: דברי אם חד-הורית חזקים יותר מכל הפחדה

לקראת ההצבעה בכנסת, בביטוח הלאומי פרסמו אתמול תרחיש לפיו אם יועלה שכר המינימום ב-19.5% (ב-750 שקל),  תחולת העוני בישראל תרד ב-9% לעומת מצבה בשנת 2008. כלומר, ממעגל העוני ייצאו כ-34 אלף משפחות - 130 אלף איש.

 

מאיר שטרית דיבר על המחקר ומעל הדוכן הביא ציטוטים מכתבה שפורסמה השבוע ב-ynet: "בממשלה פשוט לא מבינים את המשמעות של הכמה מאות שקלים...

 רבותיי, האמת הפשוטה היא שנאמרת על-ידי אשה חד-הורית, שנמצאת במצוקה, היא יותר חזקה מכל הדיבורים של האוצר ושל ראש הממשלה וההפחדות".

 

במשרד האוצר אמרו ש"מצער שהמוסד לביטוח לאומי מנסה לצייר תמונה לא מציאותית ולמכור לציבור חלקי מסקנות של דו"ח מעין 'מקצועי'. כפי שהציגו בממשלה נגיד בנק ישראל, ראש המועצה הלאומית לכלכלה ומנכ"ל משרד האוצר - העלאת שכר המינימום באופן המוצע עלולה להביא לפיטוריהם של עשרות אלפי עובדים ואף לסגירתם של עסקים ומפעלים בישראל ובכך להביא להקטנת התעסוקה והגדלת העוני".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרץ, היום בכנסת
צילום: ערוץ הכנסת
שטייניץ
צילום: ערוץ הכנסת
מומלצים