שתף קטע נבחר

4 שנים אחרי, צה"ל מציג: כך פרוש חיזבאללה

צילומי אוויר מדרום לבנון מצביעים על היקף פעילות עצום של חיזבאללה, שנערך היטב לסיבוב הלחימה הבא נגד צה"ל. בתי ספר ומוסדות ציבור נותרו "שכנים" מועדפים למחסני נשק. מח"ט בגבול הצפון: "ערוכים שהם ינסו להפתיע אותנו"

הידיעות על ההתחמשות המוגברת של חיזבאללה הופכות מנתונים "יבשים" לתמונות המציאות. צה"ל חשף היום (ד') צילומי אוויר של הכפר אל-חיאם שבדרום-לבנון, שם סומנו אתרים שבהם, לטענת הצבא, אוגר הארגון אמצעי לחימה שונים ובחלקם הוא אף מפעיל מפקדות ומוקדי בקרה אחרים.

 

אלוף-משנה רונן מרלי, מפקד החטיבה המערבית בגבול הצפון, אמר לנוכח הרמזים על ההכנות בחיזבאללה לעימות נוסף כי "אירוע יכול להתרחש היום או בעוד שנה, אני מוכן לכך שזה יקרה בהפתעה ולא יגידו לי מתי. אנו פועלים בדרכים שונות כדי לסכל כל אירוע ואם יקרה, נדע לטפל בו".

 

סרטון ההדמיה של צה"ל: פרישת חיזבאללה באל-חיאם

 

במלאות ארבע שנים למלחמת לבנון השנייה, אל"מ מרלי הוסיף כי גם בימים אלה עוסק חיזבאללה באיסוף מידע על כוחות צה"ל, לעיתים במסווה אזרחי. בשל כך, תגבר לאחרונה צה"ל את פעילותו במובלעות שבין קו הגבול הרשמי לבין גדר המערכת, בניסיון להראות נוכחות שם ולא להפקיר את האזור לאנשי הארגון.


על גגות אל-חיאם. מטרות חיזבאללה סומנו בצבעים

 

גורם צבאי בכיר התייחס אף הוא למצב בצפון, וקבע כי שיתוף הפעולה ההולך וגובר בין איראן לבין סוריה וחיזבאללה מקנה להם יתרון מבצעי ומגביר את האפקטיביות בפעילותם לקראת עימות עם ישראל. עם זאת, הוא אמר כי לא זיהה רצון בארגון ובדמשק לפתוח במתקפה נגד ישראל. באשר לדיווחים על הפעלתו של מכ"ם חדש בסוריה, אמרו בצה"ל כי הדבר אינו מוכר להם. 

 

צה"ל: כך ממלכד חיזבאללה כפר בדרום לבנון

מהחומר שהציג צה"ל עולה כי בכפר, שבו פעל בתקופה שבה שלט צה"ל ברצועת הביטחון בדרום לבנון כלא "אל-חיאם", מתגוררים כיום 23 אלף תושבים. מהחומר שבידי מערכת הביטחון עולה כי כעת מכשיר שם, הלכה למעשה, חיזבאללה את הקרקע לקראת הקרב הבא עם ישראל.


אל"מ רונן מרלי. העתיד לא נראה אופטימי (צילם: אביהו שפירא)

 

לטענת הצבא, במקום פועלים כ-90 מאנשי הארגון, לרוב אלה הנמנים על כוחותיו המיוחדים, שמתכוננים - בשעת פקודה - להמתין לצה"ל בכניסה אל הכפר, לצד "קבלת פנים" של שלל מטעני חבלה, טילים נגד טנקים ובורות שמולאו בחומרי נפץ - כדי להסב נזק לכוחות.

 

בצה"ל החליטו להציג את אותם נתונים לרגל ארבע שנים לפרוץ מלחמת לבנון השנייה, מתוך רצון להמחיש את היקף פעילותו המתמשכת של חיזבאללה נגד ישראל.


מחסני אמל"ח לצד בתי חולים ומוסדות חינוך. השכנים של חיזבאללה

 

עוד ידוע, כי באל-חיאם אוחסנו,

נכון להיום, מאות פצצות מרגמה לטווחים קצרים ורקטות שמסוגלות לפגוע ביישובים שלאורך גבול הצפון.

 

גורם צבאי אמר ל-ynet כי התמונות מאל-חיאם אינן נחלת המקום בלבד, ומהוות דוגמה למתרחש באזור כולו. "מה שרואים בכפר הזה ניתן לראות בכל הכפרים בדרום-לבנון. יש שם כ-20 אלף פעילים שתפקידם, בעצם, לפעול בתוך הכפר נגד כוחות צה"ל. בבוא העת, הם יציגו מלחמה עיקשת מול כוחותינו".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חיזבאללה. מצפים לפעם הבאה
צילום: רויטרס
מרלי. החיילים החלו לסייר גם במובלעות הגבול
צילום: אביהו שפירא
מומלצים