שתף קטע נבחר

תמיר, שריד ומרצים: סער מאיים על חירויות הביטוי

בעקבות דבריו של השר גדעון סער בכנסת כי יפעל נגד מרצים הקוראים לחרם על ישראל, חתמו מאות בכירים באקדמיה על עצומה הקוראת לו לחזור בו מכוונתו לצמצם את חופש הביטוי. בין החותמים גם שרי החינוך בעבר, פרופ' יולי תמיר ויוסי שריד. פרופ' דני גוטוויין: "זו שיטה לסרס ולחסל אקדמיה ישראלית"

למעלה מ-500 אנשי אקדמיה, בהם מבכירי החוקרים והמרצים בישראל, הגישו אתמול (ד') לשר החינוך, גדעון סער, עצומה הקוראת לו לחזור בו מכוונתו לפעול לצמצום חופש הביטוי והחופש האקדמי. בין החותמים גם שניים מקודמיו של סער על כסא השר - יוסי שריד ויולי תמיר.

 

את העצומה יזם הפורום להגנת ההשכלה הציבורית, המאגד מרצים וסטודנטים במאבק לשמירת דמותה הציבורית של מערכת ההשכלה הגבוהה. איסוף החתימות החל לפני כמה שבועות.

 

  • לנוסח המלא של העצומה ולרשימת החותמים לחצו כאן

 

העצומה הוכנה בעקבות הצהרה של שר החינוך בכנסת כי יפעל נגד מרצים הקוראים לחרם על ישראל. בכך למעשה, אימץ שר החינוך את טענות תנועת הימין "אם תרצו". לדברי השר,

הוא כבר שוחח בנושא עם יו"ר הוועדה לתכנון ולתקצוב של המועצה להשכלה גבוהה, והוסיף כי "תהיה גם פעולה מול ראשי המוסדות. הנושא הזה נמצא על סדר היום שלנו". הוא לא פירט כיצד ואיך יפעל בנושא.

 

אחד מחותמי העצומה, פרופ' דני גוטוויין, חוקר היסטוריה של עם ישראל מאוניברסיטת חיפה, אמר ל-ynet כי "נעשה מהלך להפוך את האקדמיה הישראלית לצייתנית, פוחדת ושותקת, במקום להיות מוקד התרסה לחברה ומקום שיוצר סדרי יום". לדבריו, "פוליטיזציה עמוקה מצד השלטון זה חמור ביותר". הוא הוסיף כי "יש איום אפל כששלטון בעצם משתמש במנגנונים כספיים אופרטיביים לענישה".

 

פרופ' גוטוויין הזהיר כי "יש סימן קריאה קשה מאוד כאשר שר החינוך מצטרף למערכת דה לגיטימציה של המערכת האקדמית. השר התערב ואיים בשימוש בכלים שלטוניים כדי להתערב בעולם הדעות בתוך מערכת אקדמית. זו שיטה לסרס ולחסל אקדמיה ישראלית".

 

החותמים: לא להשתקה ולענישה

החותמים מדגישים בעצומה כי הם מחזיקים בדעות שונות ומגוונות באשר לפתרונן של הבעיות עמן מתמודדת מדינת ישראל, וקוראים לחופש ביטוי באקדמיה. הם קובעים כי יש להתמודד עם דעות שונות התמודדות עניינית וערכית ולא באמצעות ענישה והשתקה. "אנו קוראים לך כשר החינוך ומי שעומד בראש המועצה להשכלה גבוהה: התעשת וחזור בך מהצהרותיך בטרם יהיה מאוחר להציל את ההשכלה הגבוהה בישראל". 

 

"קיומה של מערכת אקדמית איכותית – על היוקרה והתועלת שהיא מביאה למדינת ישראל – מותנית בהגנה וטיפוח של חירויות המחשבה והביטוי. דבר זה כרוך, מעצם טבעו בנכונות לסבול דעות קשות ומעוררות התנגדות, להקשיב ולהתמודד עמן, לקיים דיון מעמיק ונוקב עם המחזיקים בהן, אך בשום אופן לא להשתיקם או להענישם", כתבו מנסחי העצומה והוסיפו: "אם תבחר בדרך ההשתקה וההענשה, האקדמיה, במקום להוביל את הדמוקרטיה הישראלית ולתרום לה, תתנוון יחד עמה".

 

"אנו מאמינים כי נזק רב ייגרם לאקדמיה הישראלית, אם פוליטיקאים, יהיו אשר יהיו עמדותיהם ושיוכם המפלגתי, יכתיבו לה מה נכון ומה לא נכון לומר, לחשוב, לחקור וללמד ויורו לה לאמץ אמות מידה מסוג זה לשם קבלה, קידום, או הרחקה של חוקרים ומרצים".

 

האיומים לפגוע בחירויות המחשבה והביטוי, שהן חירויות יסוד אזרחיות בכל מדינה דמוקרטית ולא זכויות יתר אקדמיות, מסמנים שלב נוסף בערעורה של מערכת ההשכלה הגבוהה.

לאחר שנים של קיצוצים תקציביים שפגעו אנושות ברמת המחקר וההוראה בה, עלולים איומים אלה, לא פחות מאשר הקיצוצים עתידים, להוסיף ולפגוע ברמתה וביכולתה לתרום לחברה".

 

חותמי העצומה מבהירים עוד כי זו אינה מביעה תמיכה בחרם כלשהו על ישראל, "אלא רק בהגנה על חירויות הביטוי האזרחיות של המביעים תמיכה כזו, ובהגנה על חירות הביטוי והמחשבה בישראל בכלל ובאקדמיה בפרט". 

 

בין החותמים על העצומה, חתני פרס ישראל, פרופ' בנימין איזק ופרופ' יהושע קולודני, חברת האקדמיה הישראלית למדעים, פרופ' שולמית וולקוב, המשפטנית פעילת זכויות נשים פרופ' פרנסס רדאי ורקטור אוניברסיטת חיפה, פרופ' יוסי בן ארצי. על העצומה חתמו גם כמה מאנשי דור העתיד של מערכת ההשכלה הגבוהה ובהם סטודנטים, דוקטורנטים ותלמידי מחקר.

 

ממשרד החינוך טרם התקבלה תגובה.

פורסם לראשונה 07/07/2010 23:05

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נגד חופש הביטוי? שר החינוך גדעון סער
צילום: גיל יוחנן
תמיר. "סער, התעשת וחזור בך"
צילום: יותם פרום
שריד. מחותמי העצומה
צילום: גיל יוחנן
צילום: אופירה יוחנן וולק
מסרסים את האקדמיה. פרופ' דני גוטוויין
צילום: אופירה יוחנן וולק
מומלצים