שתף קטע נבחר

אנשי גרינפיס השתלטו על ספינה לחדרה - ונעצרו

לאחר שהתבצרו במשך שעות על התורן והצהירו כי לא יירדו ממנו אם לא תימנע הובלת החומר המזהם לתחנת הכוח בעיר, הצליחו אנשי השיטור הימי להביא אל החוף את שלושת פעילי הארגון הירוק. הם הועברו לחקירה

עוד השתלטות על ספינה מול חופי ישראל, הפעם זה נגמר באופן מוצלח. לאחר כמה שעות שבהן הצליחו פעילי גרינפיס להשתלט על ספינת ענק שהייתה בדרכה לפרוק פחם בישראל, הצליחו בצהריים (יום ה') השוטרים להוריד את שלושת חברי הארגון שהתבצרו על תורן האונייה כשהם קשורים אליו בחבלים. הם הובאו אל החוף והועברו לחקירה.

 

הפעילים, מור לוי וג'ואנה ג'ונס מישראל והפעיל יינס לואו מגרמניה, מחו על הכוונה להקים תחנת כוח פחמית באשקלון. הם הגיעו אל הספינה, המכונה "Orient Venus" ומובילה פחם מדרום-אפריקה, לפנות בוקר - לאחר המתנה של כמה ימים על סיפון ספינה של ארגונם. הם ניצלו שעת כושר שבה לא נכח על הסיפון אף אחד מחברי הצוות, ואז העפילו אליו ופרשו שלטי ענק שעליהם נכתב: "פחם הורג". הפעילים גם הצהירו כי לא יסכימו להתפנות מהמקום, עד אשר תשוב הספינה על עקבותיה.  


הפעילים מטפסים על הספינה, הבוקר (צילום: ג'ירי רזק, גרינפיס) 

 

בזמן שאותה התבצרות נמשכה, סיפרה לוי כי "יצרו איתנו קשר מחיל הים,

ביקשו שנזדהה ואוניה גדולה חגה סביבנו. ביקשו שנרד, אך אנו בפעולה לא אלימה ויש לנו מטרה - למנוע את הכניסה של הפחם שגורם להתחממות גלובלית והורג". לדבריה, "זו פעולה ראשונה מסוגה בישראל. זה קצת מפחיד ומרגש. אנחנו לא אלימים ואם יבואו לפנות אותנו, אני מקווה שלא ישתמשו בכוח".

 

נילי גרוסמן, מנהלת קמפיין האנרגיה של ארגון גרינפיס בישראל, אמרה לפני הפעולה: "הפחם הוא דלק מיושן ומסוכן ומחירו האמיתי גבוה מאוד. כולנו משלמים את מחיר הפחם שכולל נזק בריאותי, זיהום אוויר, שינויי אקלים, כל אלה מהווים נטל כבד על האזרח מן השורה. הציבור משלם את מחירו האמיתי של הפחם. אנחנו נמשיך להיאבק עד לביטולה המוחלט של תחנת הפחם המזהמת".

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הכתבה השתתף אחיה ראב"ד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
על ראש התורן. הפעילים על הספינה
צילום: ג'ירי רזק, גרינפיס
פעילי גרינפיס בדרך לספינה
צילום: ג'ירי רזק, גרינפיס
מומלצים