שתף קטע נבחר

ניצחון לנדל"ן: שני ברושי ענק נכרתו בתל אביב

פעילי סביבה הצליחו ברגע האחרון למנוע, לפחות לעת עתה, כריתת עץ נוסף במגרש ברחוב טיומקין, שעליו מיועד לקום פרויקט בנייה חדש. "העיר מתחננת לשטח ירוק", הם אומרים, וקוראים לערוך "סקר עצים לשימור", שיקבע באילו אסור לגעת

הטבע שוב הפסיד לנדל"ניסטים. שני עצי ברוש ענקיים, גובהם כבניין בן חמש קומות וגילם למעלה מ-70 שנה, נכרתו אתמול (יום ה') בבוקר, ועץ נוסף הסמוך אליהם כוסח באגרסיביות, כחלק מתוכנית להפוך את המגרש לפרויקט בנייה חדש.

 

במקום הכריתה ברחוב טיומקין התגודדו אתמול כמה שכנים ופעילים סביבתיים, בראשות פעיל החברה להגנת הטבע, האדריכל גיא נרדי, שזעמו על הכריתה וניסו למנוע אותה. אולם בתוך זמן קצר הם נדהמו לגלות כי כריתת העצים, הכלולים ברשימת העצים המוגנים, קיבלה היתר כריתה מיוחד מעיריית תל אביב. קבלן הכריתה מטעם היזם, שגיא יוגב, הציג בפני שוטרים ופקח עירוני שהוזעקו למקום את ההיתר, שעליו הופיעו חותמות העירייה.

 

יש לציין כי בניגוד לערים אחרות בארץ, בהן אישורי כריתת עצים ניתנים על ידי פקיד יערות של הקרן הקיימת לישראל, בעיריית תל אביב מי שמוסמך לכך הוא פקיד עירוני, בדמותו של מנהל האגף לשיפור פני העיר בעירייה, שמוליק קצ'לניק.

 

במשך דקות ארוכות עמלו הגננים על כיסוח וכריתת העצים, שגדלו על מגרש פרטי בו עתיד לקום בניין מגורים חדש. התושבים, יחד עם נרדי, הצליחו לעצור את הכריתה רגע לפני שהושלמה, בדרישה לברר שוב את הליך קבלת האישור. אישור שכזה ניתן רק בתנאי שתוכנית הכריתה מפורסמת ברבים, על מנת שלציבור תהיה אפשרות להתנגד לה, כפי שקורה בתוכניות בנייה. בכך למעשה "ניצל", ולו באופן זמני, עץ ברוש שלישי בקטע הכריתה, אך הוא זכה לכיסוח מסיבי ורובו נותר עירום.

 

"זאת שערורייה שהעירייה ממשיכה, כמו בשכונות אחרות בעיר, להוציא באופן שרירותי היתרי כריתה לעצים עבור כל יזם שרק מבקש את טובת פרויקט הנדל"ן שלו", אומר נרדי.

"העיר תל אביב משוועת ומתחננת לשטחים ירוקים, וכל עץ שנכרת משפיע לרעה על הסביבה ועל התושבים הגרים בה. הגיע הזמן שייערך סקר עצים לשימור, שיקבע באיזה עצים אסור לגעת".

 

מעיריית תל-אביב נמסר בתגובה: "הוועדה המקומית לתכנון ובנייה אישרה, על סמך חוות דעת אגרונום, לכרות את שלושת עצי הברוש במגרש. היתר לכריתה ניתן, כמו כן, על ידי פקיד היערות העירוני. נדגיש כי ההיתר לביצוע כריתת העצים ניתן לפני הוצאת נוהל משרד החקלאות החדש, המחייב פרסום מוקדם, ולכן הוא בוצע על פי הנוהל העירוני הקודם. נכון לעכשיו, המשך העבודות מושהה עד להחלטת היועץ המשפטי בנושא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כוסחו באגרסיביות (ארכיון)
צילום: חגי אהרון
מומלצים