שתף קטע נבחר

מתנדנדת על שתיים: המאבק לחיים של הזיקית

זיקית מובהקת צעירה שהותקפה ככל הנראה על ידי חתול, איבדה רגל קדמית ואחורית, בנוסף לפציעות גוף רבות. בבית החולים לחיות בר הצילו את חייה ובתום תהליך שיקום, הם מקווים כי למרות הנכות הקשה היא תוכל לשוב לשרוד בטבע בכוחות עצמה

זיקית צעירה שהותקפה כנראה על ידי חתול, איבדה רגל קדמית ואחורית. בבית החולים לחיות בר הצילו את חייה ובתום תהליך שיקום מקווים שהיא תוכל לשוב לשרוד בכוחות עצמה בטבע.

 

הזיקית המובהקת, שנפצעה קשה במרכז הארץ, הובאה לטיפול בבית החולים לחיות בר של רשות הטבע והגנים והספארי ברמת-גן. ד"ר רונה נדלר, וטרינרית בבית החולים, נכנסת אל חדר המאושפזים הקטנים בסמוך למרפאה. בטרריום החמים, בין הענפים והעלים, שכבה הזיקית הקטנה, כחושה, חלשה וגוון עורה שחור. 

 

"לפי סימני הנשיכות, הזיקית הותקפה ככל הנראה על ידי חתול. היא איבדה את הרגל השמאלית הקדמית ואת הימנית האחורית. כשהיא הגיעה אלינו, הבחנו בחתכים נוספים בגוף ובעיקר באזור הבטן, בנוסף לכך שהיא היתה מיובשת", אמרה נדלר, בזמן שהיא מוציאה בזהירות את הזיקית מהטרריום. הזיקית מונחת בתוך מגבת ומובאת אל שולחן הטיפולים במרפאה.

 

 

זוחל מופלא בלי רגליים

לפני שהרופאים ינתחו אותה, היא נלקחת אל חדר הרנטגן. שמוליק לנדאו, מטפל בחיות בר בבית החולים מניח אותה על עמדת הצילום. "קשה לראות זוחל כל כך מופלא בלי שתי רגליים ועל סף מוות", הוא אומר. התמונה על המסך מעובדת תוך מספר שניות. לנדאו מציב לצידה צילום רנטגן של זיקית פצועה נוספת, כדי להשוות בין שני הפרטים.

 

ד"ר יגאל הורוביץ, מנהל בית החולים וד"ר נדלר, נכנסים אל החדר ובוחנים את הממצאים. "אין ברירה, צריך לנתח את הגברת, אם היא עוד רוצה ללכת על שתיים", הוא אומר. הזיקית מובאת אל חדר הטיפולים והשלושה מתחילים במלאכה.

 

לנדאו מחזיק את הזיקית בעדינות. ראשה המחוספס מבצבץ מבעד לאצבעותיו. עיניה של הזיקית בוחנות את הנעשה מכל צד. נדלר מבצעת חיטוי על הפציעות וגדם הרגל האחורית. הורוביץ מגיע, כולו לבוש בבגדי ניתוח סטרילים. הזיקית מכוסה בבד, כשרק אזור הניתוח חשוף לכל.

 

"אין ספק שמי שתקף אותה, עשה עבודה עמוקה שאנחנו צריכים לתקן. יש לה חור בחלל הבטן בנוסף לאובדן הרגליים. התפירה תנסה להרים את העור כדי לא לתפוס חלקים פנימיים ואני מקווה שזה יעזור לה להחלים", הוא מסביר תוך כדי ניתוח. בתום התפירה, מקבלת הזיקית נוזלים חיוניים וגם הצבע הירוק החיוני חוזר ומעטר את גופה הקטן. 

 
צילום: שי רוזנצוויג

 

 

זיקית בלי רגליים תוכל לצוד?

ד"ר רונה נדלר וצוות המטפלים חובשים את הזיקית. האם במצבה הנוכחי היא תוכל לשוב לטבע? "הסיכוי שלה לשוב לטבע הוא נמוך מאוד. הקטיעות הן נגדיות, אך אם הן היו באותו צד היא לא היתה יכולה ללכת. במצבה הנוכחי, היא תוכל לטפס מעט על ענפים, אך כושר הטיפוס נפגע במידה כזאת שיקשה עליה לצוד ואת זה אנו נבחן אחרי שהיא תחלים", אומרת נדלר.
 
הזיקית מושבת בחזרה לטרריום המוגן. מספר מטרים לצידה, מאושפזת זיקית בוגרת ושמנמנה, הזוחלת באיטיות בין העלים ו"סוחבת" רגל שבורה, עדות למאבקי הקיום של הזוחלים הקטנים בטבע המקומי.
 
הזיקיות המובהקות סובלות מירידה במספרן בטבע המקומי, בעיקר עקב איסוף החיות לגידול כחיית מחמד, הרס בתי גידול ובנייה מואצת הפוגעת בשטחים פתוחים. בטבע הן ניזונות בעיקר מחרקים אותן הן לוכדות בעזרת לשון ארוכה ודביקה.

 

לאחר מספר ימים, מגיעות בשורות טובות מצוות הרופאים. התפרים הוסרו בהצלחה וכעת מגיע המבחן הגדול. בבית החולים יבדקו בשבועות הקרובים כיצד הזיקית תתפקד עם צמד הרגליים. במידה שהיא תצליח לשרוד את התקופה הקריטית לאחר הניתוח ותוכל לצוד בכוחות עצמה, היא תושב בחזרה לטבע.

 


 

 

מצאתם חיית בר פצועה? צרו קשר עם הגורמים הבאים: מוקד הסביבה של רשות הטבע והגנים: 6911* >> ד"ר רונה נדלר: 057-8842263 (מירס: 96*77*2000) >> עינת מטלון במרפאת בית החולים בספארי בר"ג: 057-8663920, 03-6305322

 


פורסם לראשונה 11/07/2010 12:00

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתאוששת באיטיות
צילום: שי רוזנצוויג
צוות הרופאים בודק את הזיקית
צילום: שי רוזנצוויג
איבדה שתי רגליים
צילום: שי רוזנצוויג
מומלצים