שתף קטע נבחר

סיבות טובות לשמוע מאיר אריאל

11 שנים אחרי מותו, בניו של מאיר אריאל מוציאים שיר שהתגלה במגירותיו ושלא פורסם מעולם. "סיבות טובות" - שאותו יבצעו גם בפסטיבל המוזיקה היהודית חדא כנישתא - יופיע באלבום שיבוסס כולו על שירים "חדשים" של הזמר המנוח. מיוחד ב-ynet

ביום שישי הקרוב יצוין יום השנה למותו של מאיר אריאל ז"ל - ועל אף שעברו מאז 11 שנה, מעיין יצירתו ממשיך לפעום ולזרום אל החוץ. האחים אריאל, שחר ואהוד, עמלים בימים אלה על אלבום חדש, שכל כולו לחנים חדשים לשירים של אביהם, שנמצאו במגירותיו.  

 

אחד השירים החדשים שעתידים להיות באלבום הוא "סיבות טובות", שאותו ישירו השניים בפסטיבל המוזיקה היהודית "חדא כנישתא". לקראת הופעתם, הקליטו במיוחד עבור ynet גרסה ראשונית ובלעדית של השיר.  

 

האחים אריאל, שניהם חוזרים בתשובה, עובדים יחד כבר כמה שנים וב-2006 הוציאו את אלבומם הראשון "מי יעיר את הילדים". השיר החדש הוא סנונית ראשונה מ"האלבום החדש של שירי מאיר אריאל", שבו צפויים להיכלל כ-12 יצירות - רובן ככולן משלוש שנות חייו האחרונות.

 

בראיון ל-ynet מספר שחר אריאל כי לאחר מות אביהם, הם מצאו במגירות העבודה שלו כ-100 שירים, שהם דאגו לסדר ולארגן בקלסרים. לדבריו, בין הדפים נמצאו גם ורסיות שונות לשירים שכבר יצאו, כמו 17 גרסאות ל"ערב כחול עמוק" או 20 גרסאות ל"הלילה לא". בין הדפים גילו גם טקסטים אחרים - מחשבות, הגות ותגובות לאירועים פוליטיים.

 

אריאל מצהיר כי המשפחה לא שומרת לעצמה את השירים, והם פתוחים לכל אמן שמחפש טקסטים חדשים של אביו: "אנחנו לא מרגישים שהשירים האלו שייכים לנו, אבא עבר כבר מזמן לנחלת הציבור".

 

אמונה גלויה

אריאל אומר כי בשירים שכתב אביו בשנים האחרונות ניכרת התחזקותו באמונה, והעובדה שהוא "עשה תשובה בסתר". לדבריו, ב-10 השנים האחרונות לחייו אביו לא הופיע כלל בשבתות, ו"באיזשהו שלב, הכובע הפך לכיסוי ראש, לפחות בכל הנוגע לכוונה הפנימית".

 

עוד מספר אריאל כי אביו למד גמרא בכל יום ו"היה לו צער גדול כשבאתי לקרוא לו להופעה, והוא חש שקורעים אותו מהתלמוד. אבא גם אהב מאוד אהב את כתבי הרמח"ל והבעל-שם-טוב, וגם את כתבי רבי נחמן הוא למד הרבה לפני שברסלב נהייתה כל-כך פופולרית, עוד לפני שאפשר היה בכלל לראות את כל כתובות הנ-נח על קירות הערים".

 

באלבום "ירוקות", למשל, יש את השיר "מה חדש במדע" שבו אביך מביע ביטחון גמור בקיומו של האל, האם בשירים האחרים הוא הלך רחוק יותר?

 

"ב'מה חדש במדע' אבא מצהיר על אמונה באלוהים, אבל בעיקר מתווכח עם כל האנשים שהפכו את המדע לאלוהים, ושמבחינתם אם יש חותמת מדען - אז מה שנאמר קדוש. בשיר החדש 'סיבות טובות' הוא כותב באופן הרבה יותר מפורש מילים כמו 'להודות לשבח להלל, לאדון הבוקר והליל'. לדעתי, אז זה לא היה עובר. הוא לא היה שם את זה באופן כל-כך גלוי, בלי רצון להתנצל.

 

"שיר כמו 'מודה אני', שיצא אחרי לכתו, זה שיר שבו הוא כותב בגלוי על האמונה שלו בקדוש-ברוך-הוא ועל האופטימיות האדירה שהאמונה הזו נותנת לו, היכולת לקבל רע וטוב כחלק בלתי נפרד. גם בשיר 'אלוהי', שחידש יוני רועה, הוא כותב 'רק אני לבד בשטח, נוכח אלוהיי'".

 

אסור להתייאש

בשנה שעברה הגיעו האחים אריאל לפסטיבל "חדא כנישתא" הראשון כאורחים מן השורה - והמקום שבה את לבם. "פשוט התלהבנו והתרגשנו ממה שקרה שם", מספר אריאל, "לראות את עמך ישראל, מכל הזרמים, מתכנסים לפסטיבל שבו הכל צנוע, מסודר, עם שמחה אמיתית ובעיקר - אהבת חינם. אפשר להסתובב מבלי להרגיש מותקף ומאוים מכל מיני מראות ומריעין בישין של תרבות המערב. רציתי לעבור ממארגן למארגן וללחוץ להם את היד. אמרתי לאשתי ולאחי, חייבים להשתתף בפסטיבל, ואני שמח שכך יצא. 

 

"אחד הדברים היפים בפסטיבל הוא שאין בו כוונה להחזיר בתשובה, אלא לגלות תרבות יהודית רחבה שאפשר להישען עליה. מצד אחד יש את עדי רן ושולי רנד, ומצד שני את ברי סחרוף ורע מוכיח, ואת קובי אוז שמוכיח בדיסק שלו שאפשר להתקרב למחשבה יהודית אותנטית, בלי לרוץ לישיבה. אני בטוח שאם אבא היה היום חי, הוא היה פשוט יוצא מגדרו משמחה מהדברים שקורים בשיח ובתרבות היהודית".

 

ולמה בחרתם דווקא ב"סיבות טובות" לקראת הפסטיבל?

 

"השיר הזה מדבר על המלחמה בייאוש. השמש בשיר היא האור של האמונה, ומי שמתייאש מהניסים הוא בעצם מי שנכנע ליצר הרע. רבנו נחמן אומר שכל אחד נופל בכל יום, השאלה היא כמה מהר קמים, והשיר הזה נותן כוח לאנשים שנופלים. העיקרון הוא לא להישאר בעצבות, בחוסר התקווה.

 

"היה לי חשוב שיהיה בפסטיבל שיר של מאיר אריאל, שהוא מעוז הקיבוציות והישראליות החילונית, שבא מהמקום של העברית החדשה, ששואבת מהמקורות, מביאליק ואלתרמן ומן הסלנג - ומשם הוא אומר בגלוי לא להתייאש מהנסים, שצריך להגיד תודה על כל מה שיש ולזכור שריבונו של עולם הוא 'המניע והמחולל'".

 

ויש גם אלבום אישי

במקביל לאלבום משירי אביהם, עובדים האחים אריאל על אלבום שירים מקוריים, שחושפים את הפן התורני-אמוני

שלהם - תהליך החזרה בתשובה, המקום הרוחני שבו הם נמצאים והדמויות שמשפיעות על חייהם. "זה לא תקליט של מזמורי תהלים מולחנים", אומר אריאל, "זה יותר דומה למה שעושים שולי רנד או עמיר בניון".

 

אחד השירים באלבום המתהווה נקרא "צוענים" ומדבר על הצורך של העם היהודי, והצורך של בני אדם ככלל, להרגיש שיש להם בית. "אנחנו צריכים להרגיש שחזרנו הביתה וזה לא זמני", הוא מסביר, "אין על מה להתנצל או להצטדק, אין מה לבקש סליחה על שחזרנו הביתה - כמו שהובטח לנו בכתובים. זה ממש לא עניין של ימין או שמאל, זו הזכות ההיסטורית לחיות פה בשקט ובבטחה".  

 

סיבות טובות / מאיר אריאל 

עולה השמש להאיר המעשים

של המתייאשים מהנסים

רואה השמש את המתכסים

בשמיכותיהם מהססים

חורים של חושך באורה עושים

וחושך להאיר ממוססים.

 

ריבונו של עולם מחוללי

אלה שם עושים יומי לילי

מה יוצא להם ממני ולי

רק יוצא מהם שלילי שלילי

מה בצע באורי בהרגלי

בקצבי במסלולי הגלגלי.

 

דוד המים החמים עושה צרות

במקלחת נסדקו הצינורות

והסיד כבר מתקלף מהקירות

טלפונים דואר כותרות

אלקטרוניקה של מזכירות

שאיבת אסלה שאיפת מאפרות.

 

ילד ממהר לבית ספרו

ערמות החפצים הנצברות

השמועה החדשה בחצרות

מגרשים המוצעים למכירות

ירידת מחירי הדירות

ייסורי האהבה של חברות.

 

הצורך השקוף של בעלך

לראות אותך לשמוע את קולך

לראות שיום העבודה הולך

לראות בין ימינך ובין שמאלך

ביניהם למצוא את שקולך

החוט הדק המחזיק את כולך.

 

לראות את השחר עולה

לראות את החושך גולה

אפשר שמשהו מתגלה

צריך אומץ לב להתפלא

על הגוף הזה המתבלה

אומרים שרק הגוף מתכלה.

 

להודות לשבח להלל

את אדון הבוקר והליל

הקונה הכל הכל כולל

המניע והמחולל

הוא המסובב הוא הגולל

הוא המחייב הוא השולל.

 

  • האחים אריאל ישתתפו בפסטיבל היהודי "חדא כנישתא " 2010, שייערך ב-26/7 בתל-חדיד. עוד יופיעו: ברי סחרוף ורע מוכיח, מאיר בנאי שייארח את שי גבסו, שולי רנד שייארח את קובי אוז, אודי דוידי ואחרים.
  • הוקלט וצולם ב"גל קול אולפני הקלטה ", ברמת גן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מאיר אריאל ז"ל. 100 שירים במגירה
גל קול אולפני הקלטה
מומלצים