שתף קטע נבחר

קרבות תקציב: האוצר והביטחון מתחפרים בעמדות

ברק ושטייניץ נפגשו על רקע דרישת האוצר לקצץ בתקציב הביטחון בשנתיים הקרובות כ-3 מיליארד שקל. דובר צה"ל: עומדים על כך שהחלטות הממשלה, הקבינט והאוצר בנושא הביטחון יממושו באופן מלא כפי שסוכמו במתווה ברודט. נראה שהנושא יוכרע בידי רה"מ לפני ישיבת הממשלה השבוע

משרדי האוצר והביטחון לא היו מוכנים היום (ג') לזוז מעמדותיהם בעד ונגד הקטנת התוספת לתקציב הביטחון בשנתיים הקרובות כ-3 מיליארד שקל - 1.4 מיליארד בכל שנה.

 

 

הפגישה נערכה בלשכת שר האוצר. תחילה הייתה פגישה בארבע עיניים בין השרים אהוד ברק ויובל שטייניץ ולאחר מכן פגישה מורחבת בהשתתפות ראשי המשרדים, המנכ"לים חיים שני ואודי שני, הרמטכ"ל רא"ל גבי אשכנזי, היועץ הכספי לרמטכ"ל, ראש אגף התקציבים ואחרים.

 

אווירת הפגישה הייתה חיובית לדברי לשכת שר האוצר אולם חילוקי הדעות נותרו בעינם. שר האוצר וראשי משרדו עדיין נחושים לבצע את הריסון בתקציב הביטחון על מנת שהממשלה תוכל להפנות משאבים לחיזוק תקציבי החינוך, ההשכלה הגבוהה והצמיחה וכדי למנוע פגיעה בבריאות וברווחה.

 

ראשי מערכת הביטחון המשיכו להתבצר מאחורי עמדתם שמשרד האוצר איננו עומד במתווה ברודט המחייב להגדיל את תקציב הביטחון בכשלושה-ארבעה מיליארד שקלים בשנה, אלא מכרסם כל שנה בתוספת הנדרשת. הם גם מתנגדים להצעות האוצר להגדיל את גיל הפרישה משירות הקבע ללא קרביים עד 57 וכן להגדיל את הפרשות משרתי הקבע לביטוח לאומי ולדמי הבריאות בשיעור המקובל בשוק האזרחי.

 

ראשי מערכת הביטחון ציינו כי הגדלת גיל הפרישה לא תחסוך הוצאות אלא להיפך, תגדיל את ההוצאה על תוספת כוח אדם לא נחוצה ברמות השיא ברמות השכר הגבוהות. הם ציינו כי תוכנית הפרישה שמנהיג צה"ל ב-12 השנים האחרונות, צמצמה את מספר הפורשים לאחד מכל עשרה משרתי קבע.

 

הפגישה נועדה כדי לנסות לגשר בין הפערים בעמדות לקראת הדיון בממשלה על תקציב המדינה לקראת אישורו הצפוי השבוע. נראה שהנושא יוכרע בידי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לפני ישיבת הממשלה.

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "נציגי הצבא ומערכת הביטחון אמרו בדיון שהם לא מבקשים שום תוספת תקציב מעבר לתוספת השנתית שנקבעה בהחלטות ועדת ברודט ואף עומדים על כך שהחלטות הממשלה, הקבינט והאוצר בנושא הביטחון יממושו באופן מלא כפי שסוכמו. זאת לאחר שבדיון הציגה מערכת הביטחון את השחיקות והפערים בהצעת התקציב מול ההתחייבות הקבועה במתווה ברודט לצד הצגת מערכת ההתייעלות כפי שבוצעה בתקציב הביטחון אף היא בהתאם לקו שקבעה ועדת ברודט".

 

גורם שהשתתף בדיון אמר ל-ynet כי שר האוצר התבטא בדיון באומרו כי אין לו ספק שמערכת הביטחון היא נכס שלא יסולא בפז גם בתחומים החברתיים והכלכליים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הקרב טרם הסתיים
צילום: אביהו שפירא
מומלצים