שתף קטע נבחר

2% בלבד מעובדי חברת החשמל הם ערבים

המנכ"ל עמוס לסקר אמר לוועדת החקירה הפרלמנטרית של קליטת עובדים ערביים בשירות הציבורי, כי 70% מהעובדים הערבים הם זמניים. מתוך כ-13 אלף עובדי החברה מועסקות רק 23 נשים ערביות. ח"כ טיבי: יש מדיניות להעדפת יוצאי צבא?

עובדים ערביים מועסקים בחברת החשמל בשיעור של 2% בלבד מכלל ציבור העובדים וכ-70% מהם במעמד ארעי ולא קבוע. נתון זה מסר אתמול (ג') בכנסת מנכ"ל החברה, עמוס לסקר, לוועדת החקירה הפרלמנטרית של קליטת עובדים ערביים בשירות הציבורי.

 

 

מספר העובדים הערביים בחברה הוא 233 מתוך כ-13 אלף עובדים. מקרב העובדים היהודיים יותר מ-70% הם קבועים לעומת שיעור דומה של ערבים שכאמור עובדים במעמד ארעי. בחברה מועסקות רק 23 נשים ערביות אבל רק אחת מהם קבועה.

 

יו"ר הוועדה ח"כ אחמד טיבי (תע"ל) ציין כי מנתוני החברה עולה שכ-62% מקרב העובדים הלא-יהודים הם לרוב דרוזים או צ'רקסים המשרתים בצה"ל. לדבריו, נתון זה מעלה תמיהה שמא קיימת בחברה מדיניות רשמית להעדפת יוצאי צבא.

 

ח"כ סעיד נפאע (בל"ד) אמר כי מבלי לפגוע במספרם של עובדים אלה, נדרש מאמץ כדי לקבל עובדים נוספים במספרים שיסגרו את הפער בייצוגם של בני עדות אחרות מקרב האוכלוסייה הערבית במספרים התואמים את החלק היחסי של כל עדה באוכלוסייה.

 

חברת החשמל: משרות מתפרסמות גם בערבית

המנכ"ל לסקר והסמנכ"ל למשאבי אנוש אמרו כי החברה החלה לגייס עובדים ערביים רק בשנים האחרונות. מאחר שמספר עובדי החברה הוא גדול', שיעור העובדים הערביים ממשיך להיות נמוך באופן יחסי ועדיין לא רואים אותם בתפקידים בכירים.

 

הם ציינו כי דירקטוריון החברה החליט לשנות חלק מההוראות והנהלים במטרה לתת העדפה מתקנת לבני האוכלוסייה הערבית בתהליכי הגיוס והקידום הבאים. לסקר מנה את שלבי המדיניות החדשה לגיוס עובדים.

 

לדבריו, ב-3 השנים האחרונות החברה מפרסמת את כל המשרות הפתוחות גם בעיתון יומי אחד בשפה הערבית ובאתר האינטרנט של החברה בשפה הערבית; ההעדפה המתקנת בקבלת עובדים ערביים ניתנת למעשה מ-2007 למעט בשנה הנוכחית שבה הוחלט על הקפאת הקליטה לביצוע פרויקטים.

 

בנוסף קיימה החברה בשנה האחרונה 3 קורסי הכשרה מקצועיים לשילוב 67 בני המיעוטים בחברה. בנצרת נערך קורס מכונאים, וקורסים למסגרים התקיימו בטמרה ובכרמיאל, מלבד פרויקט "עתיד נאור" המיועד לצירוף סטודנטים מהפריפריה למעגל העבודה בחברה.

 

היו"ר טיבי ברך על צעדים אלה אבל הדגיש בסיכום כי ההעדפה המתקנת צריכה גם להיראות ובהקדם בקצב מוגבר ולא להישאר על גבי הנייר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עובד חברת החשמל
צילום: גבי מנשה
מומלצים