שתף קטע נבחר

רב מחונן: בן 14 במבחני הרבנות

בין האברכים שהגיעו השבוע למבחני ההסמכה לרבנות בבנייני האומה בירושלים, היה גם הנער משה, בן 14, שבזכות בקיאותו בש"ס קיבל אישור מיוחד להיבחן. הרב שמואל אליהו בחן אותו והתאכזב מההחלטה שלא להסמיכו בגלל גילו: "בכל הדורות היה נהוג לטפח צעירים כאלה שעתידים להיות גדולים בתורה"

כשהחברים מהכיתה בילו את החופש הגדול ביום ובבריכה, בנופש בארץ או בטיול בחו"ל, הראש של משה התקדם בכיוון אחר לגמרי. כשהם ניסו לפצח עוד תשחץ או סודוקו בחוברות ההפעלה של הקיץ, מוחו המחונן המשיך לרוץ קדימה. השבוע (ב') הגשים הנער חלום כשניגש למבחני ההסמכה של הרבנות הראשית והוא בן 14 בלבד, ורבנים שבחנו אותו מעידים כי עוד לא נתקלו בתופעה שכזו. בעוד חודש וחצי הוא יעלה לכיתה ט'.

 

משה, בן למשפחה ציונית דתית מוכרת אזור השרון, בקיא בש"ס ופוסקים, ראשונים ואחרונים. בשנים האחרונות בחנו את ידיעותיו שורה ארוכה של רבנים ודיינים מוכרים, דתיים-לאומיים וחרדים, ומצאו את עצמם פעורי פה. אחד מהם אף מיהר לקפוץ על המציאה ומייד שידך בין הנער לבין חתנו, אברך כולל, ללימוד גמרא בחברותא.

  

לפני כמה חודשים פנו הוריו של משה אל הרבנות הראשית וביקשו לאפשר לו לגשת למבחני ההסמכה. מדובר במסלול המקביל ללימודי תואר ראשון ומיועד בדרך כלל לאברכים נשואים בגלאי 25 ומעלה, אולם במשפחה קיוו כי הרבנים יכירו בבנם כמחונן ויאפשרו לו בחינה בגיל צעיר. כך היה להם עם אחיו הצעיר של משה, שכבר בגיל בר מצווה מחזיק כיום בתואר ראשון במתמטיקה מהאוניברסיטה העברית. 

 

העיקר ההשתתפות

מועצת הרבנות הראשית דנה באחרונה בנושא, וכמה רבנים – בהם נשיאה, הרב הראשי יונה מצגר – נטו לאשר את הבקשה. בשל התנגדות מקבילו הספרדי, הרב שלמה עמאר, החליטו לבסוף החברים לדחותה ולאלץ את משה להמתין עוד כמה שנים. 

 

ערב הבחינה החליט ראש לשכתו של הרב מצגר, חיים המדינגר, כי הנער המחונן יוכל להיבחן מבלי שתשובותיו ייבדקו או יוכרו לזכותו בעתיד לצורך תואר רבני, זאת בתקווה שההשתתפות במעמד תעודד אותו להמשיך בדרכו ולגדול בתורה.

 

בין אלפי האברכים שבאו השבוע להיבחן בבנייני האומה בירושלים, נדהמו הבוחנים לגלות גם את משה הצעיר. כאשר אחד מהם הציץ במחברתו הוא גילה כמה גדול היקף ידיעותיו בהלכה, ומיהר להסב לכך את תשומת לבו של הרב עמאר שביקר במקום. "הוא לא מפסיק לכתוב, זה כמו ספר שלם", אמר לרב הראשי, "הוא לא מפספס אפילו לא דעה אחת שמופיעה בפוסקים". 

 

רב העיר צפת, שמואל אליהו, שבחן בעצמו את משה והתרשם משליטתו בחומר, הביע בשיחה עם ynet אכזבה מהחלטת הרבנות שלא להתחשב בפרח הרבנות. "בכל הדורות בעם ישראל היה נהוג לטפח אנשים כאלה, שעתידים לצמוח ולגדול בתורה", טען הרב אליהו, "גם אבא זצ"ל, הריני כפרת משכבו, ועוד אחרים ש'התגלו' מוקדם, מסרו שיעורים בגיל צעיר". עוד הוסיף כי סמיכה לרבנות, אם הייתה ניתנת לנער, רק הייתה מעודדת אותו ומוסיפה לו מוטיבציה, מבלי שיהיה חשש כי ייבחר לכהונה כלשהי בתפקיד רבני בגיל זה. 

 

אביו של משה סירב להתייחס לידיעה והסביר כי הרבנים הורו לא שלא לפרסם את העניין מחשש ל"עין רעה". 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חברותא חברותה לימוד אילוסלימוד
צילום: ישראל ברדוגו
אילוסטרציה
צילום: ישראל ברדוגו
מומלצים