שתף קטע נבחר

"הדוקר הסדרתי": אימת הערבים במאה שערים

לפי החשד, חיים פרלמן הספיק לרצוח שני פלסטינים ב-1998, ולדקור עוד 6 תוך שנה אחת. בכל הזירות נמצאו ממצאים זהים, וכמה מהנדקרים אמרו שהתוקף היה חרדי. "דרכי פעולתו של האיש יוצרות רושם שמדובר באדם יסודי, נחוש וקר-רוח". המשטרה העריכה אז: המעשים - נקמה על רצח תלמיד ישיבה

בסוף המילניום הקודם שכונת מאה שערים היתה אולי השכונה המסוכנת ביותר לעוברי אורח ערבים. מתחילת שנת 1998 ועד תחילת השנה העוקבת פעל בה "הדוקר הסדרתי". אתמול (ד') הותר לפרסום שהמשטרה חושדת כי חיים פרלמן, בן 30 מגבעת וושינגטון, הוא אותו דוקר ערבים סדרתי, שביצע את המעשים על רקע לאומני. המשטרה העריכה אז כי שתי הרציחות ושש הדקירות הנוספות בוצעו על רקע נקמה ברצח תלמיד ישיבה.

 

על פי דיווח בערוץ 1, גויס פרלמן לשב"כ בשנת 2000, כשנתיים לאחר שביצע את סדרת הדקירות הקטלניות. השב"כ לא הכחיש זאת ואישר שפנה אליו השנה, אך אמר בתגובתו כי "כל טענה המייחסת לשב"כ כוונה לניסיון להדחה של פרלמן משוללת כל יסוד".

 

ב-13 במאי 1998 נרצח ח'ירי עלקם (51), פועל בניין פלסטיני משכונת א-טור, לאחר שבשעת בוקר מוקדמת הסתער לעברו אלמוני חמוש בסכין גדולה. הוא נעץ אותה בכוח בגופו מספר פעמים ונמלט. המשטרה חשדה אז שהרוצח הוא דוקר סדרתי, שדקר ופצע במשך שלושת החודשים שקדמו לאותו יום חמישה פלסטינים - חמזה עבדי בן ה-14, נסאר בשראת (17), נאסר סלאח (35), וואהיל סיררי וחסאן קעבנה (36).   


מסלולו של הדוקר במאה שערים (מתוך: ידיעות אחרונות)

 

אז העריכו במשטרה כי מדובר במסע נקמה שהחל לאחר רצח תלמיד הישיבה דוד

קטורזה והסלים בעקבות רצח תלמיד "עטרת כהנים" חיים קרמן. בחמש מדקירות הערבים באזור, כולל הרצח, התגלו ממצאים זהים בזירות. בהסתמך על ממצאים אלה, העריכה המשטרה שמדובר באדם שפוגע בערבים כנקמה על רצח יהודים. 

 

לאחר כמה חודשים בהם הפסיק את פעילותו, חזר "הדוקר הסדרתי" לסורו ורצח ב-2 בדצמבר את אוסאמה נאטשה (41), עובד ניקיון של העירייה משכונת א-טור. הדוקר ארב לו 20 מטרים מביתו ונעץ בכוח את הסכין מספר פעמים בגופו ונמלט בריצה. בכוחותיו האחרונים הצליח אוסאמה לומר לבן דודו שבא לסייע לו: "הוא היה רעול-פנים. הצלחתי לראות רק את העיניים שלו, שבערו משנאה".


הדקירה השביעית במסע הנקמה (מתוך: ידיעות אחרונות)

 

במשטרת ירושלים שרר תסכול עמוק בעקבות הרצח, שכן רק בגלל תקלה במצלמה שהוצבה ברחוב מספר חודשים לפני הרצח, והיתה מכוונת למקום בו הוא אירע, לא פעלה בגלל "קריסה בקווי התקשורת". היא העריכה אז כי דוקר הערבים החל לפעול לאחר רצח תלמיד הישיבה דוד קטורזה, ונקם את רציחתו.

 

כמה מהנדקרים תיארו את התוקף כאדם בלבוש חרדי, אך כמה מהם נזכרו בפרט הזה רק מספר ימים לאחר האירוע. בעקבות המידע הזה, בדקה המשטרה האם מדובר בחרדי תושב האזור או בקיצוני ימני, המתחפש לחרדי כדי להקשות על זיהויו ולהטעות את החוקרים. "דרכי פעולתו של האיש יוצרות רושם שמדובר באדם יסודי, נחוש וקר-רוח‭,"‬ אמר גורם המקורב לחקירה. בינואר 1999 פצע הדוקר גם את פאיז זטאווי, הקורבן השמיני שלו.

 

קמב"ץ העדה החרדית, יהודה משי-זהב, הכחיש מכל וכל קשר של החרדים לדקירות ולמקרי הרצח. "אנחנו חיים כאן בתוך עמנו, ואנחנו יודעים בדיוק מתי מישהו מבצע פה מעשה לא חוקי". לדבריו, "הדוקר אינו תושב השכונה ובא אליה רק כדי לבצע את מעשיו. אולי מישהו רוצה ליצור רושם שחרדי הוא שדקר פה את הערבים כדי ליצור פרובוקציה‭."‬


פורסם לראשונה 14/07/2010 23:55

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מאה שערים, הכי מסוכנת לערבים ב-98'
חשוד במעשים. חיים פרלמן
צילום: מוטי קמחי, עיתון הארץ
מומלצים