שתף קטע נבחר

קדאפי הבן: הסכם ישראלי-מצרי - ומיליונים לעזה

אמש עגנה האונייה במצרים, ובנו של שליט לוב ניסה להסביר את ההתקפלות: "השגנו את הענבים, אז לא צריך להרוג את השומר. לא חלמנו על הסכם כזה". לדבריו, ברק וסולימאן סיכמו שלוב תזרים 50 מיליון דולר באמצעות אונר"א, לבנייה מחדש של עזה

יום אחרי שהתפוגג החשש מעימות ימי נוסף עם ספינה לעזה, מתבררים הפרטים שמאחורי הגעת האונייה הלובית לאל-עריש שבמצרים. סייף אל-איסלאם קדאפי, בנו של שליט לוב מועמר קדאפי ומי שעומד בראש הארגון ששלח את הספינה, סיפר לעיתון הלונדוני "א-שרק אל-אווסט" היוצא לאור הבוקר (יום ה'), כי הגיע אתמול להסכם עם ישראל בתיווך מצרי, לפיו יותר לו להזרים 50 מיליון דולר לשיקום רצועת עזה, ולהכניס אליה חומרי בניין.

 

"השגנו את הענבים, אז מדוע עלינו להרוג את השומר", אמר בנו של שליט לוב. "בקרוב נתחיל להזרים 50 מיליון דולר בתיאום עם אונר"א (סוכנות הסעד לפליטים הפלסטינים) ונתחיל בשיקום עזה, וכן נעביר סיוע הומניטרי וחומרי בניין, ללא וטו מצד ממשלת ישראל".


בעזה חיכו לשווא עם תמונות של הקדאפים (צילום: AFP)

 

אחרי ימים של היערכות ומגעים דיפלומטיים קדחתניים עגנה אמש הספינה הלובית בנמל אל-עריש שבמצרים. במשרד החוץ הביעו סיפוק מכך שהלחצים המדיניים נשאו פרי, וגם על הספינה היו מי שנשמעו מרוצים: "צברנו נקודות למען העם הפלסטיני ורצועת עזה. מטרת הספינה הושגה בלי שפיכות דמים", אמר הנוסע יוסף סוואני.

 

קדאפי הבן, יו"ר "קרן קדאפי לפיתוח", אמר כי "זהו הסכם שלא ציפינו לו ולא חלמנו עליו. אונר"א הודיעה לנו שעד כה לא הצליחה לקבל ולו דולר אחד לשיקום עזה, ולכן לא הצליחה להכניס אפילו שיפוד אחד מברזל או שק מלט. אמרו לנו גם שניסו אבל נכשלו לחלוטין בכל פרויקט מהסוג הזה בשל האיסור מצד ישראל, ולכן מההיבט המעשי - נושא שיקום הרצועה היה מת עד לרגע זה".

 

שיחת הטלפון של ברק לסלימאן

קדאפי נשמע מרוצה לאין שיעור. "באמצעות ההסכם שאליו הגענו, ניתן לומר שתהליך הבנייה מחדש של הרצועה החל, והישראלים, בהסכם עם האחים במצרים, הסכימו שלוב תזרים 50 מיליון דולר לסיוע לפלסטינים באמצעות אונר"א, לצורך בנייה מחדש והכנסת חומרי בניין ובתים מוכנים".

 

כשנשאל אם מדובר בהסכם מצרי-ישראל, השיב קדאפי הבן: "כן. הפתגם אומר 'האם אתה רוצה את הענבים או להרוג את השומר?'. אנחנו, למען האמת, רוצים את הענבים, והשגנו אותם - ולכן אין צורך ליצור בעיות. המטרה לא הייתה עימות ימי

עם ישראל, אלא שיקום של עזה וסיוע לאחים הפלסטינים. במיוחד כשאתה יודע שיש 5,000 בתים הרוסים ברצועה ואלפי פלסטינים בלי בגדים. הבעיה היא שיגיע החורף והם יישארו באותו מצב, אולם באמצעות היוזמה הזו הם יחיו בבתים".

 

סייף אל-איסלאם קדאפי גילה גם כיצד הושג ההסדר. "שר הביטחון הישראלי, אהוד ברק, טילפן לראש המודיעין המצרי, הגנרל עומר סולימאן. המצרים סיכמו עם הישראלים, ואנחנו קיבלנו מכתב רשמי שהם מסכימים להתחיל בהזרמת 50 מיליון הדולרים לשיקום עזה. יש תיאום מצרי-ישראלי בנושא הזה, ומצרים היא נותנת הערבות להסכם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מעמיסים ציוד על הספינה ערב צאתה לדרך
צילום: AFP
מומלצים