שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הסיקור החרדי: "ואולי זה פיגוע שנאה?"
  העיתונות החרדית הכתובה מתעלמת מהרצח וההתאבדות שאירעו אתמול בתל-אביב. הסיקור באתרים נשאר ברמת הדיווח הראשוני על "פיגוע פלילי" וברדיו "קול ברמה" קוראים לחקור האם מדובר בפשע שנאה נגד השניים

  בתקשורת החרדית נמנעים בדרך כלל מסיקור אירועים פליליים, ובמיוחד כשהמעורבים חרדים בעצמם והרקע המסתמן רגיש ומביך, וגם הבוקר (ה') היא כמעט שאינה חורגת ממנהגה.

    

  שלושת העיתונים היומיים – יתד נאמן, המודיע והמבשר – כלל אינם מתייחסים לרצח וההתאבדות של אליהו אברמן ואוהד רוזנברג אמש בתל אביב, כפי דרכם השמרנית. גם השבועונים, הפתוחים יותר, התעלמו מהם. עמודי החדשות היו בשעת האירוע בשלבי עריכה אחרונים, אולם מוטיבציה לבצע בהם שינויים של הרגע האחרון אינה קיימת במקרים מעין אלה ושמורה רק לאירועים דרמטיים "נקיים יותר" או לפטירת רבנים ואדמו"רים.  

   

  באתרי האינטרנט של המגזר, בהם עניינים פליליים אינם בהכרח מחוץ לתחום, דיווחו תחילה על האירוע הטראגי, אך הסיקור הלך ונחלש כשהחלו להתברר הפרטים, ובכל מקרה הנושא לא תפס את הכותרות הראשיות. באתר "לדעת-נט", למשל, נכתב כ"דיווח ראשוני" כי "שני בחורים חרדים נהרגו בפיגוע פלילי בתל אביב". על פי הידיעה, שלא עודכנה בהמשך, השניים נורו בשל טעות בזיהוי בניסיון חיסול של עבריינים.

    

  ב"בחדרי חרדים" כמעט ואין אזכור לאירוע כשההתייחסות היא במבזקים בלבד וב"כיכר השבת" מופיעה הידיעה בגרסתה הראשונית ורק בכותרת המשנית. את כותרת האתר תפסו אריה דרעי וח"כ ציפי לבני, שהתפלמסו אתמול על חרדים וישראליות בכנס באור יהודה. "לא ידוע עדיין הנסיבות לאירוע", נכתב על הרצח וההתאבדות, ועדכון אחד נוסף הובא רק כמבזק: "אחד ההרוגים מהיריות בתל-אביב הוא בנו של אישיות חרדית בולטת".

    

  גם תחנות הרדיו החרדיות לא דווח דבר, וכך כותרות יומן הבוקר של רדיו קול חי עסקו במשט הלובי, בסיכום שלוש השנים הראשונות של שמעון פרס כנשיא המדינה ובסיום השביתה בבנק פועלי אגודת ישראל.

   

  "שמנה וסלתה של הציבור"

  רק "קול ברמה" חרג בהפתעה ממנהגו. במהדורות החדשות אמנם לא הייתה כל התייחסות לאירועים אמש, אך בתכנית הבוקר הוקדש לו מונולוג הפתיחה. "עכשיו נדבר על מה שבדרך כלל אנחנו לא מדברים עליו – פלילי, רצח והתאבדות", פתח המגיש, גלעד כהן, וסיפר בקצרה על פרטי המקרה. הוא הדגיש כי שני ההרוגים אינם "שבאבניקים" אלא "שמנה וסלתה" של הציבור החרדי.   

   

  ההתעסקות בנושא גררה התייחסות לפרשה נוספת שהיא בגדר טאבו בתקשורת החרדית – הפיגוע שארע לפני כשנה במועדון ה"בר נוער" בתל אביב, וכפי שהגדיר כהן - "אותו מקום מפוקפק ששם רצחו כמה ילדים". לטענתו, ההערכה כי האירוע אתמול כלל רצח והתאבדות היא "רק אפשרות", אך בהחלט ייתכן שמדובר בפיגוע שנאה כלפי שני הצעירים החרדים.

   

  מגיש התכנית הזכיר כי מייד אחרי הירי ב"בר נוער" נטען כי הומופוב - כנראה חרדי - הוא שביצע אותו, אף ש"לא הייתה ראיה או בדל ראיה", ולבסוף "עד היום לא מצאו מי היה ומה היה". הוא תמה על כך שכיום, כאשר "שורצת ברחוב שנאה לחרדים" ואישי ציבור ועיתונאים מסיתים נגדם, איש במשטרה או בתקשורת לא מעלה בדעתו שמדובר בפיגוע, ואמר: "יש תמיד את האנשים האלה שיכולים לעשות מעשה. לא יכול להיות שחטפו לו את הנשק וירו ועזבו את המקום?".

    

  בכל מקרה הצהיר גלעד כהן כי ברחוב החרדי לא יקבלו את גרסת המשטרה עד שיוכח חד משמעית שהיא נכונה.

  "בציבור החרדי רצח והתאבדות הרי לא משתלם", הסביר, "כי האדם יודע שהוא הולך לעולם הבא ושם סוגרים איתו חשבון". הוא סיכם כי עצרת בכיכר רבין, כפי שהייתה אחרי הירי ב"בר נוער", כנראה לא תתקיים, אך הדגיש: "לא משנה כמה שונאים אותנו, לא נזוז מדרכנו, כמה שזה יעצבן את כולם".

   

  מי שהירשו לעצמם לדבר כמעט על הכל הם חברי הפורומים החרדים באינטרנט, ובראשם "בחדרי חרדים" הפופולארי. מאז שהגיע הדיווח הראשוני על האירוע נפתחו בהם כמה אשכולות עם דיונים ערים במיוחד על כל היבטיו. מול אתרי החדשות של המגזר, שבחרו שלא לעדכן, העלו הגולשים אל הרשת כל מידע חדש שהתקבל בעניין, ולצד זה ניסיונות של סקרנים להתחקות אחר אישיותו של החשוד ברצח ובהתאבדות, בין היתר באמצעות הצגת תמונות והודעות שפרסם בחשבון הפייסבוק שלו בימים האחרונים.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  זירת הרצח
  צילום: ירון ברנר
  ההרוגים. "שמנא וסלתה"
  צילום: אמיר מורל וניסים אטש
  אליהו אברמן ז"ל
  באדיבות חדשות 24
  מומלצים