שתף קטע נבחר

דואר ישראל וייצור טנק המרכבה לא יופרטו

בתום דיון לילי ובלחץ יו"ר ההסתדרות עיני נדחו שתי ההפרטות. במקביל, המשא ומתן של האוצר עם התאחדות התעשיינים נקלע למבוי סתום. במוקד המחלוקת: אי הסכמה על חלקם של המעסיקים בתשלומי הביטוח הלאומי

האוצר נסוג מכוונתו להפריט את דואר ישראל - המנוהל כחברה ממשלתית - ואת קו הייצור הצבאי של טנק המרכבה. הצעותיו אלה יוצאו מהצעת חוק ההסדרים לתקציב הדו-שנתי הבא, שתובא היום (ה') לאישור הממשלה. בדיון שנמשך אל תוך השעות הקטנות של הלילה האחרון, נדחו הפרטות אלה בלחץ יו"ר ההסתדרות עופר עיני, במו"מ עם אגף התקציבים באוצר.

 

מההסתדרות נמסר כי האוצר הלך לקראתה ברוב ההסתייגויות שלה מחוק ההסדרים. עם זאת המגעים ימשכו היום והסוגיות שלא נפתרו סופית יוכרעו לקראת אישור התקציב בכנסת. המגעים נערכים במסגרת דיוני "השולחן העגול" הנוגעים לתקציב.

 

בתוך כך מגעים בין התאחדות התעשיינים בראשות שרגע ברוש לאוצר הגיעו למבוי סתום. במהלך מפגש לילי שהתקיים לא נמצאה פשרה לגישור בין דרישות התעשיינים לעמדת האוצר. התעשיינים מצפים להתערבות ראש הממשלה שיכריע במחלוקת ופניה לכך כבר יצאה הבוקר למנכ"ל משרד ראש הממשלה אייל גבאי.

 

הפערים העיקריים הם סביב הצעת האוצר להגדיל את חלק המעסיקים בתשלומי הביטוח הלאומי, ודרישות התעשיינים להגדיל את התקציבים לתמיכות המדען הראשי במחקר ופיתוח, ולעידוד השקעות ההון בעיקר בהקמת מפעלים חדשים בפריפריה. כמו כן הם דורשים פתרונות למצוקת התעשיות המסורתיות.

 

לעומת זאת במגעים עם ההסתדרות סוכם בין השאר לקבור סופית את הפחתת דמי ההבראה עליה הוחלט בתקופת המשבר הכלכלי, כהשתתפות העובדים בקרן לעזרת מפעלים במצוקה. הקרן טרם הוקמה למעשה והצדדים אף סיכמו הלילה לקבוע תוך 30 יום לוח זמנים להקמתה.

 

הסכמה להוזלת תרופות לקשישים

באשר להגדלת קצבאות הזקנה של הביטוח הלאומי, על פי ההתחייבות בהסכם הקואליציה עם העבודה, האוצר יעביר למוסד את המנה שהובטחה ל-2011 בסך 400 מיליון שקל (מתוך 900 מיליון לשנים 2009-2011) אותה התכוון להקפיא בשנה הבאה. ההכרעה לגבי דרישת ההסתדרות לעדכן את הקצבאות במלוא שיעור עליית המדד תיפול בכנסת.

 

בנוסף, הושגה הסכמה עקרונית לגבי דרישת ההסתדרות להגדיל את שיעור הפטור ממס על תשלומי הפנסיה לגמלאים, מעבר לשיעור הקיים בסך 35%. ההסתדרות דרשה 60%, ושיעורה הקבוע אמור להיקבע היום. עם זאת, הוסכם שהגדלת הפטור תהיה הדרגתית ותיפרס על פני מספר שנים. הגדלת הפטור מחייבת את האוצר להגדיל את כרית הביטחון לקרנות שעומדת היום על 800 מיליון שקל.

 

בהקשר לקרנות התקבלה גם הצעת ההסתדרות להקים ועדה משותפת לפיקוח על ההשקעות של קרנות הפנסיה, שתהיה מורכבת מנציגי האוצר ההסתדרות והמעסיקים.

 

עוד הושגה, הסכמה עקרונית לגבי הדרישה להגדיל את ההנחות לתרופות עבור מבוטחי הבריאות הקשישים. היא תחול על בני 75 ומעלה - בעיקר חולים כרוניים; וכן הגדלת מספר המפקחים לאכיפת חוקי העבודה שהיקף התוספת תסוכם עם משרד התמ"ת.

 

ההצעה בחוק ההסדרים להעלות את אגרות בתי המשפט במטרה לצמצם את עומס התיקים – לא תחול על תביעות עובדים נגד מעסיקים בבתי הדין לעבודה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עופר עיני הסתדרות
צילום: טל שחר
כנסת ועדת ביקורת ביקורת המדינה יובל שטייניץ
צילום: גיל יוחנן
מומלצים