שתף קטע נבחר

הטורקים והפלסטינים מציגים: כלכלה פוליטית

הרשות הפלסטינית וטורקיה קיימו השבוע את הכנס הראשון של הפורום העסקי בין הצדדים. הפלסטינים הצהירו כי הם מעדיפים לייבא מוצרים מטורקיה על פני סחורות ישראליות. הטורקים הבטיחו לאסור על מעבר של מוצרים מההתנחלויות בשטחה

טורקיה אירחה השבוע את הכנס הראשון של הפורום העסקי הפלסטיני-טורקי. במהלך הדיונים קרא שר הכלכלה הפלסטיני ד"ר חסן אבו-ליבדה ליצרנים הטורקים להתחרות מול המוצרים הישראלים בשוק הפלסטיני. כמו כן, הוא קרא לטורקיה לשים קץ לייבוא מוצרים מההתנחלויות.

 

"אנו אומרים לטורקים שישראל מייצאת אלינו מוצרים בשווי של 3 מיליארד דולר בכל שנה ואנו קוראים לחברות הטורקיות להתחרות איתה. אנו מוכנים לייבא את המוצרים הטורקיים", צוטט אבו-ליבדה בעיתון "אלאיאם".

 

זאפר צ'גלבאן, השר הטורקי לענייני כלכלה, הצהיר כי ארצו תיענה לקריאתו של השר הפלסטיני ותפסיק לייבא מוצרים מההתנחלויות וכן תפסיק להתיר למוצרים כאלה לעבור בשטח הטורקי.

 

הסחר הטורקי-פלסטיני: פחות מ-30 מיליון דולר בשנה

נביל מערוף, השגריר הפלסטיני בטורקיה הצהיר: "הטורקים, על סמך בקשתו של השר אבו-ליבדה, הבטיחו כי לא יתירו ייצוא של מוצרים מההתנחלויות ולא יאפשרו את מעברם בשטח הטורקי, שכן הם מיוצרים בשטחים פלסטיניים כבושים ולכן הם אינם נחשבים לייצוא ישראלי".

 

יצוין כי במהלך הפורום החליטו הפלסטינים והטורקים להתחיל ביישום הסכם הסחר החופשי שנחתם בין שני הצדדים בשנת 2005. ככלל, שני הצדדים החליטו לחזק את הקשרים הכלכליים ביניהם ובקרוב צפויה משלחת בכירים טורקית להגיע לגדה המערבית לדון בהזדמנויות העסקיות המשותפות. כמו כן, שב הצד הטורקי וחזר על התחייבותו להקים את אזור התעשייה בג'נין.

 

הסחר הטורקי-פלסטיני בשנה שעברה הסתכם בכ-29 מיליון דולר. לעומת זאת, הסחר הטורקי-ישראלי באותה התקופה הגיע לכ-1.5 מיליארד דולרים.

 

דורון פסקין הוא מנהל אגף המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים (המזה"ת)

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יו"ר הרשות אבו-מאזן
צילום: AP
מומלצים