שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  השרים אישרו: יוקם בית דין להגירה וזרים

  ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה את ההצעה להקים בית דין, שישמש כערכאה לביקורת שיפוטית על החלטות בנושאי הגירה. היעד: להקל על עבודת משרד הפנים, בתי המשפט והפרקליטות

  ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה אתמול (א') את הצעת החוק של שר המשפטים יעקב נאמן, המציע להקים בית דין לזרים, שישמש כערכאה לביקורת שיפוטית על החלטות של הרשויות המוסמכות בנושאי הגירה וזרים.

   

  בית הדין יהווה שלב מקדים ומסנן לדיון בנושאים השונים הנוגעים לזרים, במטרה להתמודד עם הגידול העצום במספר העתירות המוגשות לבתי המשפט לעניינים מנהליים בנושאים אלה. שאיפתו של נאמן היא שעל ידי הקמת ערכאה זו יקטן ויצומצם באופו ניכר מספר התיקים שתידרש הכרעה של בית משפט בעניינם.

   

  הקמת מנגנון נגיש יותר לבירור החלטות הרשות בעניינים אלו אמורה להקל ולייעל את עבודת משרד הפנים, הפרקליטות ובתי המשפט. כיום, סמכות הביקורת השיפוטית על החלטות בנושאים אלו הינה בידי בתי המשפט לעניינים מנהליים, המתמודדים עם מספר עתירות גדול המוגשות. רק בשנת 2008 הוגשו 2,159 עתירות לבתי המשפט המנהליים בנושא מנהל אוכלוסין.

   

  כמות זו, נכתב בהצעת החוק, יצרה עומס רב הן על מערכת בתי המשפט והן על פרקליטות המדינה. בדיקה של העתירות מעלה כי באחוז ניכר מהתיקים העתירה מוחזרת על ידי בית המשפט אל הרשות המנהלית, לשם דיון מחודש או כדי לתקן פגם מנהלי שנפל בהחלטה.

   

  הצעת החוק מציעה להקים ערכאה שתוסמך לקיים ביקורת שיפוטית על החלטת הרשויות בנושאים אלו, כאשר המטה היא להביא לכך שערכאה זו תוכל להביא לתיקון הפגמים הנטענים בהחלטות הרשות - ובכך לצמצום המקרים המובאים בפני בתי המשפט ולחיסכון משמעותי בזמן שיפוטי.

   

  מינוי בית הדין לזרים, בו יישב רק דן יחיד, ייעשה על ידי שר המשפטים, בהתייעצות עם משרד הפנים. השר יהיה מוסמך להקים את בתי הדין לזרים באופן הדרגתי, כך שתוך תקופה של שלוש שנים יוקמו בתי דין אלו. על פי ההצעה, ועדה בראשות מנכ"ל משרד המשפטים ובהשתתפות שני משפטים שימונו על ידי נציב שירות המדינה והיועץ המשפטי לממשלה, תבחר את המתאים ביותר להיות הדן בבית דין זה - שיהיה אדם הכשיר להיות שופט בית משפט השלום.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דודו פריד
  עובדים זרים. כתובת חדשה
  צילום: דודו פריד
  מומלצים