שתף קטע נבחר

הר אחד לשני עמים

דווקא בתשעה באב, דווקא בירושלים, דווקא בעניין הר הבית: שחקנים יהודים ומוסלמים יעלו מיצג שנועד להגביר את המודעות לאפשרות ההלכתית שהמקדש ומסגד אל-אקצה יפעלו זה לצד זה. וכן, רבנים ושייחים כבר אישרו. חזון אחרית הימים? לא נכחיש

הר הבית הוא המקום הקדוש ביותר לעם היהודי, ועל אף שעברו יותר כ-2,000 שנה מאז חורבן בית המקדש השני - הציפייה והכמיהה לבנותו מחדש לא קהו. אבל ההר הוא גם מקום קדוש במיוחד למוסלמים, שבאים להתפלל במסגד אל-אקצה שבמקום, ומאמינים שמאבן השתייה על ההר עלה הנביא מוחמד השמיימה. לכאורה לא יכולים השניים לדור בכפיפה אחת, אבל רק לכאורה. 

 

חברי קבוצת "הר קדשי", המציעה פתרון הלכתי לשאלת הר הבית, יעלו מחר (יום ג') - תשעה באב - מיצג תיאטרלי בהשתתפות שחקנים יהודים ומוסלמים. המיצג נועד להגביר את המודעות לאופיו האוניברסלי של הר הבית ולאפשרות שנבחנה מבחינה הלכתית, לפיה בית המקדש והמסגד יפעלו זה לצד זה. 

 

מנהל פרויקט "הר קדשי", יואב פרנקל, הסביר כי "דווקא בתשעה באב, יום המסמל את חורבן בתי המקדש היהודיים, חשוב להדגיש את אופיו האוניברסלי של המקדש והר הבית, שהיה ונועד להיות 'בית תפילה לכל העמים'. היה זה המקום היחיד בעולם שבו התפללו יהודים ולא יהודים ביחד לשמו

של האל האחד, ונחשפו למושג המונותיאיזם והשלום העולמי המיוחל".

 

ברקע המיצג יוצב ציור המראה את הר הבית לאור החזון האמור. הציור, פרי מכחולו של אשר פרוליך מעין הוד, מבוסס על עבודת מחקר בת חמש שנים, שהתפרסמה בביטאון ההלכתי "תחומין", שעוסק בענייני תורה, חברה ומדינה.

 

פרנקל: "רבנים, שייחים ואנשי דת נוצריים מהשורה הראשונה שנחשפו לפרויקט, מעודדים אותנו להמשיך בפעילות ובמחקר ובפרסום היוזמה הייחודית הזו כדי לשנות את התפישה לפיה הר הבית הוא מקום של התנגשות וקונפליקט בין דתות ועמים, ולהבין שהמקום הינו סמל של שלום ודו-קיום".

 

  • המיצג של "של מי ההר הזה?" יועלה בין השעות 15:00-19:00 במדרחוב בן יהודה בירושלים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מוסלמים
צילום: AFP
ויהודים - יחד בהר הבית?
צילום: עמית שאבי
מומלצים