שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  "העליון צריך להפחית בעונש על האונס במרמה"
  גורמים משפטיים בכירים סבורים ש-18 חודשי המאסר בפועל שנגזרו על סאבר קאשור, שקיים יחסי מין לאחר שהתחזה ליהודי והורשע בהסדר טיעון, הם מוגזמים. בעוד כמה שבועות יוגש הערעור. קאשור: "עורכי דין ביקשו לייצג אותי בחינם"

  בשבועות הקרובים יגישו סנגוריו של סאבר קאשור ערעור לבית המשפט העליון על 18 חודשי המאסר בפועל שנגזרו על סאבר קאשור, שהורשע בהסדר טיעון באונס, משום שקיים יחסי מין עם צעירה יהודייה שהייתה משוכנעת כי הוא רווק יהודי - אף שהוא ערבי ונשוי. הסנגורים אף ישקלו לסגת מהסדר הטיעון, ובכך בעצם לערער על עצם ההרשעה באונס, ולדרוש את החלפתו בסעיף קבלת דבר במרמה.

   

  סנגוריו של קאשור הסכימו מלכתחילה להסדר רק משום שהניחו שבית המשפט לא יגזור מאסר בפועל - והוכו בתדהמה על ידי גזר הדין. אך לא רק הם נדהמו - עוד גורמים משפטיים בכירים אחרים הופתעו מהעונש החמור. "שופטי העליון צריכים להסכים להפחית את עונש המאסר", אמרו אתמול (ד') אותם גורמים ל-ynet.


  שנתיים עם אזיק אלקטרוני. קאשור ליד ביתו בבית צפפא (צילום: גיל יוחנן)

   

  גורם משפטי בכיר אחר היה פחות פסקני. "לא מובן מדוע יש כאלו הטוענים שמדובר בעונש חמור", אמר ל-ynet. "צריך לזכור שההרשעה הייתה על אונס במרמה - ועונש של שנה וחצי הוא עונש מוצדק". עם זאת, גם הוא אינו סבור שמדובר בסוף פסוק: "יכול להיות שהשופטים יכלו לגזור עונש מאסר בפועל קצת יותר קצר". 

   

  "גם ההגנה הסכימה שמדובר באונס ומרמה"

  התובע בתיק, עו"ד דני ויטמן מפרקליטות מחוז ירושלים, הסביר אתמול בשיחה עם ynet את השתלשלות העניינים בתיק: "קאשור עמד לדין על אינוס בכוח, אך במהלך שמיעת הראיות, התגלו קשיים ראייתיים, ולכן נערך משא-ומתן בין הפרקליטות לסנגורים, והגענו להסדר טיעון לפיו יתוקן כתב האישום".

   

  "על פי הסדר הטיעון", הוא מסביר, "הייתה הסכמה גם מצד ההגנה, כי קאשור קיים יחסי מין עם הצעירה, בניגוד לרצונה, תוך כדי שהתחזה. ההתחזות כללה שלושה פרמטרים: הציג עצמו כיהודי, כרווק וכאדם המעוניין בקשר רומנטי משמעותי. על פי הסדר הטיעון גם ההגנה הודתה באונס ומרמה, וגם לשיטתם הסיבה שהסכימה לקיים יחסי מין עם קאשור הן ההבטחות השקריות שלו וההתחייבויות שלו. יש לציין שהשופטים לא התערבו בהכרעת הדין, כפועל יוצא של הסדר הטיעון בין הפרקליטות וההגנה".


  "בוודאות עשו לי קטע של גזענות". סאבר קאשור (צילום: גיל יוחנן)

   

  בשלב הטיעונים לעונשו של קאשור, דרש עו"ד ויטמן להטיל עונש מאסר בפועל על קאשור ולא להסתפק בעבודות שירות - והשופטים קיבלו את עמדתו. לדברי גורמים משפטיים, לאחר שהצדדים הגיעו להסדר, לחצו עליהם השופטים להגיע להסכמה בעניין העונש - אולם לאחר שלא הצליחו בכך, גזרו את מה שראו לנכון.

   

  "כבר 30 שנה קוראים לי דודו"

  קאשור עצמו סבור שהעונש שנגזר עליו הוא "פרופר גזענות". בשיחה עם ynet, הציג את גרסתו: "היה לי קטע עם בחורה. נכון שאמרתי לה שאני רווק וקוראים לי דודו, אבל צריך להבין שכבר 30 שנה קוראים לי דודו. היא התנפלה עליי והתחילה איתי, ואחרי 15 דקות קיימה איתי יחסי מין. אחרי שעלתה על זה שאני ערבי, היא הגישה נגדי תלונה. אני כבר שנתיים במעצר בית עם אזיק אלקטרוני".

   

  "אין לי עבר פלילי ולא הודיתי באונס", הוא מוסיף. "אולי רציתי להודות כדי לסיים את הסיפור הזה. הגעתי למצבים שרציתי להתאבד בגלל מה שעשו לי.

  הילד שלי רוצה שקל ואין לי לתת לו. אחרי כל הבלגאן הזה, שהייתי שנה וחצי בטיפול של אנשי מקצוע, בית המשפט גזר עליי עונש של שנה וחצי מאסר בפועל. על מה? ונניח שאמרתי לה שאני יהודי ורווק. תחשבו על מצב הפוך, שאני באמת יהודי והיא ערבייה, והייתה מתלוננת עליי, לא היו עושים לי מה שעושים לי כעת".

   

  "מלכתחילה לא הייתי צריך להגיע למשטרה, הכל בהסכמה", הוא משוכנע. "אני מכבד כל בן-אדם, אבל בוודאות עשו לי קטע של גזענות. איך הגיעו למצב כזה? יש לי שלושה עורכי-דין שעובדים על הערעור הזה. בימים האחרונים התקשרו אליי עורכי דין וביקשו לייצג אותי בחינם. אני רוצה לגמור את הסיפור כמו שצריך".


  פורסם לראשונה 21/07/2010 23:55

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים