שתף קטע נבחר

5 שנים לאחר ההתנתקות: פיצוי נוסף למפונים

הכנסת אישרה בקריאה שניה ושלישית תיקון בחוק פיצויי ההתנתקות, המבטיח הכנסה בסיסית בסדר גודל של אלפי שקלים בחודש עד גיל הפנסיה לבעלי עסקים שטרם שוקמו

חמש שנים בדיוק לאחר ההתנתקות מרצועת עזה (י' באב), אישרה אמש (ד') הכנסת פיצויים נוספים לבעלי עסקים שפונו מגוש קטיף אשר טרם שוקמו או שאינם ניתנים לשיקום. המליאה אישרה בקריאה שניה ושלישית תיקון בחוק פיצויי ההתנתקות לפי הצעת ח"כים מהקואליציה והאופוזיציה בראשות זאב אלקין (ליכוד), ואריה אלדד (האיחוד הלאומי).

 

החוק מעגן את ההסכם שהושג בין בעלי העסקים המפונים למנהלת "תנופה" (סל"ע בשמה הקודם, סיוע למפוני עזה) שנחתם לפני כחצי שנה. הוא מבטיח הכנסה בסיסית - בסדר גודל של אלפי שקלים בחודש עד גיל הפנסיה, לפי גילם, מבחן הכנסתם בעבר, וסיכויי שיקומם. זאת בנוסף למענקים למי שיכולים לשקם את עסקיהם.

 

יוזמי החוק ציינו כי מדובר במהלך ראשון בסדרת הצעות חוק שנועדו ליישם את המלצות ועדת החקירה הממלכתית לאחר שבדקה את איכות הטיפול הממשלתי במפוני גוש קטיף וצפון השומרון. הוועדה הוקמה בעקבות דו"ח מיוחד של מבקר המדינה שהוגש לבקשת הוועדה לביקורת המדינה. בראש הוועדה ישב השופט בדימוס אליהו מצא.

 

דברי ההסבר להצעת החוק מצטטים את מסקנות ועדת החקירה שקבעו במפורש,"לחזור ולהעמיד את הטיפול במפונים בראש סדר העדיפות הלאומי, במעשים ולא רק בהצהרות". לפיכך, "מוטלת על המדינה החובה המשפטית והמוסרית לפצות את בעלי העסקים כדי לאפשר להם חיים בכבוד ולהשוות את מצבם שקדם ליישום תוכנית ההתנתקות".

 

הח"כים אלקין ואלדד אמרו אתמול, לאחר אישורו הסופי של החוק, כי "בכך תיקנה הכנסת מקצת מהעוול הקשה שנגרם לבעלי העסקים" בתקווה ש"הממשלה תתמוך בהצעות החוק הבאות כפי שתמכה בצדק בחוק שהתקבל היום".

פורסם לראשונה 21/07/2010 21:42

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יישוב המפונים ניצן
צילום: AFP
מסירת דו"ח הוועדה לבדיקת הטיפול במפונים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים