שתף קטע נבחר

עשר קטנות על נישואין בישראל

האם כל רב יכול לחתן אתכם? איך מתחתן זוג ספונטני ולמה חשוב לערוך הסכם ממון? לרגל חג האהבה, מכון עתים מציג ב-ynet עשר קטנות על נישואין בישראל

1. פתיחת תיק נישואין מתבצעת על פי מקום המגורים שרשום בתעודת הזהות שלכם. אם אתם רשומים בערים שונות, תוכלו לבחור באיזו רבנות להירשם. בן הזוג שלא נרשמים אצלו, יצטרך להביא איתו תעודת רווקות מהרבנות באזור מגוריו.

 

2. בחלק מן הרבנויות (למשל תל אביב) תתבקשו להביא אתכם את אחד ההורים לפתיחת תיק הנישואין.

 

3. "הדרכת כלה" היא פגישה עם רבנית שבמהלכה מתודרכת הכלה על ניהול חיי אישות על פי המסורת היהודית. ניתן לערוך את ההדרכה גם במסגרות אחרות המיועדות למטרה זו ולהציג על כך אישור לרבנות.

 

4. עדי רווקות הם שני עדים המעידים שאתם רווקים ויכולים להינשא. דרישות הרבנות הן שיבואו

שני גברים בוגרים שמכירים אתכם היטב, שאינם קרובי משפחה שלכם מדרגה ראשונה וגם לא קרובי משפחה אחד של השני. אותם עדים יכולים להעיד עבור שניכם.

 

5. לא כל רב יכול לחתן אתכם. אם מצאתם רב שאתם מעוניינים שיערוך את החופה שלכם, ודאו שהוא מאושר על ידי הרבנות בה נרשמתם.

 

6. חתונה ברגע האחרון? תאמו מראש עם הרבנות המקומית ותוכלו להתחתן ברבנות עצמה.

 

7. שבוע לפני החתונה תקבלו מהרבנות שני העתקים של הכתובה שלכם. אחד נשאר אצלכם, את השני חשוב להחזיר, חתום על ידי הרב, במהלך השבוע שאחרי החתונה כדי שיוכלו להנפיק לכם תעודת נישואין.

 

8. כדאי לערוך לפני החתונה הסכמי ממון והסכם לכבוד הדדי. מטרתם ליצור מצב שבו אם חס וחלילה ייפרדו דרכיכם בעתיד, הפרידה תיעשה באופן שוויוני ומכובד. קשה לכם לחשוב על זה עכשיו? כדאי לדעת שהכתובה היא למעשה הסכם כזה, המונה את המחויבויות הנלוות לנישואין ואת ההסדר במקרה של גירושין. הכתובה

הייתה מסמך יוצא דופן בחדשנותו בזמן כתיבתה - מאז השתנו הזמנים והיום כדאי לצרף אליה הסכם המתאים לתקופתנו.

 

9. שבירת הכוס היא הרגע שבו על פי המסורת היהודית, עוצרים החוגגים ונזכרים בכך שהשמחה לא שלמה. ההסבר המסורתי קשור בחורבן בית המקדש אולם גם אתם יכולים לנצל את הרגע הזה ולהזכיר במעמד החופה אנשים היקרים ללבכם שאינם אתכם ברגע חשוב זה או מצב חברתי שקיומו מעיד שהשמחה לא שלמה ויש עדיין עבודה שצריכה להיעשות. תאמו מראש עם הרב המחתן.

 

10. אם אחד מכם נולד בחו"ל או שהוריו התחתנו בחו"ל, תתבקשו לעבור הליך שנקרא "בירור יהדות" במסגרתו תתבקשו להציג מסמכים המאמתים את יהדותכם. ההליך מתבצע בבית הדין הרבני האזורי.

 

מוזמנים לגלוש לאתר עתים למידע על כל הקשור לנישואין בישראל. מזל טוב!

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עוד לפני הצ'קים. יש לכם עדים?
צילום: יהונתן צור
החופה
צילום: ישראל ברדוגו
הכתובה. שני עותקים
צילום: ישראל ברדוגו
מומלצים