שתף קטע נבחר

100 תומכים וטלי פחימה: ראאד סלאח נכנס לכלא

מנהיג הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית התייצב בכלא איילון לריצוי 5 חודשי המאסר שנגזרו עליו בגין תקיפת שוטר. הוא ייכלא לבדו בתא באגף ההפרדה. לפני המאסר, הזהיר: אנו עומדים בפני מלחמת עולם - אותה תנסה ישראל לנצל כדי להרוס את אל-אקצה

שלוש שנים וחצי אחרי שתקף שוטר וירק בפניו בירושלים, התייצב הבוקר (יום א') השייח ראאד סלאח, ראש הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית בישראל בכלא איילון, לריצוי העונש שנגזר עליו - חמישה חודשי מאסר. אל סלאח התלוו כ-100 מתומכיו שקראו קריאות עידוד לעברו, בהם ח"כים ערבים וטלי פחימה, שלבשה גלבייה וכאפייה ואחזה בדגל פלסטין.

 

במסיבת עיתונאים שקיימה התנועה לפני כניסתו לכלא, הזהיר סלאח מפני מלחמה אזורית במזרח התיכון, שתביא לדבריו למלחמת עולם שלישית, אותה תנצל ישראל כדי להרוס את מסגד אל-אקצה שבהר הבית. "אנו נמצאים עתה במחצית השנייה של שנת 2010 - שנה גורלית למסגד אל-אקצה", אמר. לדבריו, הוא אינו שולל את האפשרות שישראל תנסה לכפות את חלוקת המסגד, וקרא להגן עליו. מאסרו, אמר, הוא סוגייה בת חלוף ושולית - לעומת הסוגייה המרכזית: ירושלים.


בדרך לכלא, מוקף בתומכים (צילום: אבי מועלם)

 

סלאח היה אמור להתייצב בכלא ב-10:00 בבוקר, ואכן - ב-9:55 צעד מהרחבה שלפני הכלא אל שער הכניסה. עם כניסתו לכלא, יקבל ציוד כמו כל אסיר שמגיע לריצוי מאסר, הכולל כלי רחצה, שמיכות ומגבות. כן יעבור שיחות גם גורמים שונים בכלא, בהם קצין המודיעין, עובדת סוציאלית ועוד.

 

כמו ראש משפחת פשע

בשירות בתי הסוהר אין היערכות מיוחדת לקראת קליטתו של סלאח, אולם הוחלט שהוא יהיה כלוא לבד בתא באגף ההפרדה בכלא, שבדרך כלל מוחזקים בו עבריינים מסוכנים, כגון ראשי משפחות פשע. בשב"ס אמרו כי במידה והוא "לא יעשה בעיות" במהלך ריצוי עונשו, הוא יקבל תנאים שונים שמקבלים אסירים, דוגמת ביקורי משפחות, שימוש בטלפון נייד, רכישות בקנטינה וכן שימוש בטלפון הציבורי באגף.

 

לפני כשבועיים קיצר בית המשפט המחוזי בירושלים את העונש המקורי שנגזר עליו, תשעה חודשי מאסר. בנימוקים לגזר הדין אמרו השופטים כי "היריקה לא רק שפגעה בשוטר באופן אישי, אלא יש בה גם קריאת תגר על סמכותם של השוטרים בכלל. בין מעשיו לבין מימושם של חופש הביטוי לחופש ההפגנה, אין ולא כלום".

 

הם הוסיפו כי סלאח לא הביע חרטה על המעשה ולא התנצל בפני השוטר המותקף. עוד אמרו השופטים שכיוון שהוא נושא על שכמו עבירות ביטחוניות כבר משנת 2005, משקלם המצטבר של הנתונים מחייב מאסר בפועל.

 עם זאת הם קבעו כי "נראה לנו שהפסיקה ל-9 חודשים מחמירה מעל המידה הראויה". באי כוחו של סלאח ביקשו לדחות את ריצוי המאסר לאחר חודש הרמדאן, אך בקשתם נדחתה.

 

התקרית אירעה בפברואר 2007, סמוך לשער האשפות בעיר העתיקה. סלאח, יחד עם ארבעה ערבים ישראלים נוספים, הואשם כי התפרע במחאה על החפירות באזור מעלה המוגרבים שליד הר הבית. הוא ירק בפניו של שוטר מג"ב שהוצב במקום, תוך שהוא מפטיר לעברו: "אתם גזענים ורוצחים, אין לכם כבוד". מנהיג הפלג הצפוני וחבריו ניסו גם להיכנס לשטח העבודות, גידפו, צעקו ודחפו. כבר באותו חודש הוגש נגדו כתב אישום.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השייח מתייצב לריצוי מאסרו, לקול המעודדים
צילום: אבי מועלם
עם דגל פלסטין ביד. טלי פחימה
צילום: אבי מועלם
מומלצים