שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  יוזמה: מצלמות במקום משגיח כשרות

  תקדים בענף המסעדנות? בארגון צהר מבקשים לצמצם את עלויות ההשגחה ולהתקין מצלמות וידאו במקום משגיחי כשרות "אנושיים". השלב הראשון: "פיילוט" למהלך בחו"ל

  טכנולוגיה בשירות ההלכה: ארגון רבני צהר שוקל להעניק תעודת כשרות למסעדות תוך שימוש במצלמות וידאו במקום משגיחי כשרות "אנושיים". ל-ynet נודע כי תחילה נבדקת אפשרות זו כפיתרון לבתי עסק בחו"ל המתקשים לעמוד בתנאי ההשגחה המקובלים, ואולם בצהר אומרים כי אם יימצא שהדבר מותר מבחינה הלכתית, אפשר שיונהג בעתיד גם בישראל. 

   

  הדיון בנושא החל בעקבות פניית בעל מסעדה מאחד האיים בתאילנד אל ועד הכשרות של צהר. לדבריו, האוכל שהוא מגיש ללקוחותיו כשר, אך בהיעדר רבנות מקומית הוא אינו יכול להוכיח זאת. האיש הציע כי רבני הארגון יפקחו על הבישול בעזרת מצלמות שיותקנו במטבח המסעדה וכך יוכלו להעניק לו תעודה.  

   

  בצהר החליטו להרים את הכפפה והם בודקים כעת האם הדבר אפשרי מבחינה הלכתית. לפני כמה שבועות הגיע בעל המסעדה לישראל כדי להיפגש עם אחראי הכשרות בארגון, הרב משה ביגל. הבירור ההלכתי והמשא ומתן בין הצדדים התקדמו, והבוקר יצא הרב לתאילנד כדי לעמוד מקרוב אחר ההתנהלות שם לפני שיקבל הכרעה עקרונית בסוגיה.

   

  בשיחה עם ynet לפני עלייתו למטוס אמר הרב ביגל כי נראה שבכל מקרה ניתן להשתמש במצלמות לצד המשגיחים, אך יש לבדוק האם הן יכולות להחליף אותם באופן מלא. לדבריו, אם יתברר

  כי ההלכה מאפשרת זאת, מדובר יהיה בפריצת דרך משמעותית בתחום הכשרות שישפיע – ללא ספק – גם על הפעילות בישראל. 

   

  הרב ביגל ציין כי הרבנות בארץ משתמשת כבר כיום במצלמות השגחה – בעיקר כדי לוודא שחליבת בהמות בשבת נעשית על ידי עובדים שאינם יהודים, זאת משום שמשגיחים "רגילים" אינם יכולים לפקח על כך ביום המנוחה.

   

  גם במפעלי המזון הגדולים, בהם המכונות עובדות באופנים ובזמנים קבועים, יש רבנים המתירים להשתמש במצלמות – לצד המשגיחים, אולם בתחום המסעדנות מדובר יהיה בתקדים. בצהר סבורים כי המהלך עשוי לצמצם משמעותית את עלויות ההשגחה ובעיקר וכן את כוח האדם שיידרש לצורך כך.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מסעדה כשרה בניו יורק
  צילום: רלי כהן
  תעודת כשרות
  צילום: שלומי כהן
  מומלצים